Ciśnienie w oku – co warto o nim wiedzieć?

0
707

Nadciśnienie tętnicze to dosyć powszechna choroba krążenia, która niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Może prowadzić nawet do uszkodzenia narządów wewnętrznych takich jak nerki, mózg lub serce. Jednak nie tylko nadciśnienie krwi jest szkodliwe – nie każdy zdaje sobie sprawę, że ciśnienie znajduje się także w gałce ocznej każdego człowieka i również może przekraczać normy, co jest bardzo niebezpieczne. Co powinieneś wiedzieć na jego temat?

Prawidłowe ciśnienie w oku jest niezwykle ważne – umożliwia utrzymanie kulistego kształtu gałki ocznej oraz odpowiedniego napięcia soczewki i rogówki. Uzależnione jest ono od stosunku produkcji cieczy wodnistej – która produkowana jest przez ciało rzęskowe – do jej wchłaniania. Jeżeli występują utrudnienia w odpływie tej cieczy, następuje wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Stan taki może być spowodowany przez wiele czynników. Warto wiedzieć, że w ciągu dnia ciśnienie w oku ulega wahaniom – na przykład o poranku jest nieco wyższe, a w ciągu dnia stopniowo spada. Przyjmuje się, że prawidłowe wartości wynoszą około 10-21 mmHG. Jeżeli ciśnienie jest zbyt niskie lub zbyt wysokie konieczna jest odpowiednia diagnoza, aby poznać tego przyczyny i podjąć odpowiednie kroki. Nie wolno lekceważyć takiego stanu, ponieważ podwyższone ciśnienie w oku powoduje stopniowe uszkadzanie nerwu wzrokowego, co może prowadzić nawet do bezpowrotnej ślepoty. Co ciekawe, bardzo często nie daje ono żadnych objawów, a pacjent zgłasza się do okulisty, jeżeli schorzenie jest na zaawansowanym etapie. Jedynym sposobem, aby na bieżącą sprawdzać swój stan wzroku, są regularne wizyty w klinice okulistycznej – raz na rok lub raz na 2-3 lata w zależności od indywidualnej sytuacji.

Podwyższenie ciśnienie w oku – przyczyny i leczenie

Nadciśnienie w oku można podzielić na dwa rodzaje – z otwartym lub zamkniętym kątem przesączania.  W drugim wypadku przyczyną takiego stanu może być uraz oka lub stan zapalny w jego obszarze – szczególnie, jeżeli przebiega z nagłym wypływem barwnika z tęczówki. Może do niego doprowadzić także przyjmowanie niektórych leków – między innymi rozszerzających źrenicę. Natomiast jeśli chodzi o nadciśnienie otwartego kąta, spowodowane jest ono głównie nadmierną produkcją cieczy wodnistej – niekiedy ma na nie wpływ ogólne nadciśnienie tętnicze. Najpowszechniejszą chorobą, która charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem w oku jest jaskra – jej istotą jest stopniowe uszkadzanie nerwu wzrokowego. Podstawą w leczeniu tej dolegliwości jest farmakoterapia, niekiedy wykonuje się operację

[Głosów:0    Średnia:0/5]