robotyka

Dzisiejszy przemysł jest już tak zautomatyzowany, przez co w fabrykach ciężko jest znaleźć pracę jako pakowacz na taśmach produkcyjnych, obsługa prasy, pracownik przy agresywnych produktach chemicznych, (np. kwasu siarkowego, wykorzystywanego do produkcji leków, papieru, materiałów wybuchowych, czy nawozów sztucznych), rozładunku, załadunku towarów, zaawansowanej obróbki materiałów.

Wszystkie te czynności w XXI-w. robią za nas maszyny, mówiąc dokładniej robot przemysłowy. Zautomatyzowany przemysł ma wiele plusów dla przedsiębiorców i wbrew pozorom także dla tych osób, które szukają bezowocnie pracy w fabrykach. Zacznijmy od tego, że maszyny są wykorzystywane do prac niebezpiecznych i monotonnych, zazwyczaj nisko płatnych. Zastąpienie pracownika maszyną pozwala zakładowi zaoszczędzić. Średnio na jednego robota przemysłowego przypada 3 pracowników. Jego miesięczne utrzymanie jest równe z pensją jednego albo dwóch pracowników, zależy to oczywiście od stanu maszyny.

Robot nie potrzebuje urlopu, czy też chorobowego, dlatego na swoim stanowisku może pracować od poniedziałku do soboty przez więcej niż 8 godzin, nie zależnie od świąt państwowych czy kościelnych. Niestety roboty przemysłowe mogą ulegać często uszkodzeniu, naprawa takiego urządzenia jest bardzo kosztowna, jednakże zwraca się po kilku tygodniach pracy. Żeby naprawić taką maszynę, potrzebni są wykwalifikowani pracownicy. Tu właśnie pojawia się plus dla zwykłego pracownika. Jednak co zrobić, jeśli nie masz żadnej wiedzy oraz wykształcenia o tego rodzaju urządzeniach, czy też robotyce? W internecie znalazłem pełno stron oferujących kilkudniowe praktyki, po których skończeniu otrzymujemy certyfikat oraz możliwość pracowania przy maszynach przemysłowych. Koszt takiego kursu to dwa tysiące pięćset złotych. Oczywiście nie są to małe pieniądze, jednakże po takim kursie, będziemy w stanie znaleźć zatrudnienie w firmie oferującej naprawy urządzeń przemysłowych, bądź nawet w samej fabryce jako konserwator. Możliwości jest wiele, dlatego należy podjąć decyzję i poszerzyć swoje kwalifikacje już teraz! Osobom poszukującym ciekawych informacji o robotyce polecam odwiedzić stronę Universal Robots.

[Głosów:1    Średnia:5/5]