Niezależnie od zawodu i rodzaju wykonywanej pracy, dobry pracownik to pracownik efektywny, a na tę efektywność ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest środowisko pracy. Zmieniając je z biura na dom można znacząco podnieść swoją efektywność.

Biurowe i domowe grzeszki

Praca w wirtualnym biurze dla firm często oznaczała nadgodziny, których przy odpowiedniej organizacji można było uniknąć. W biurze wiele rzeczy może rozpraszać i niepotrzebnie odrywać od pracy. Przykładowo, plotki przy porannej kawie, wyjście na papierosa, za długa przerwa śniadaniowa – na te rzeczy każdy z nas ma wpływ. Z drugiej strony, w pracy może przeszkadzać… praca! Przedłużające się zebrania i narady, nieplanowane spotkania lub służbowe wyjścia – to wszystko może opóźnić wykonanie codziennych obowiązków.

Większości z tych „przeszkadzaczy” nie doświadczymy pracując w domu. Za to pojawiają się inne. Nieograniczony dostęp do internetu, telewizja i radio – jeżeli można z nich korzystać bez przeszkód, mogą skutecznie utrudnić skupienie się na obowiązkach zawodowych. Dodatkowo natłok domowych zajęć i krążąca wokół rodzina lub współlokatorzy również nie ułatwiają pracy.

Czy w takim razie można efektywnie pracować w domu? Oczywiście, że tak!

Pomóż sobie być efektywnym

Jest kilka prostych zasad, których przestrzeganie pomoże podnieść efektywność pracy, a tym samym skrócić jej czas. Można zatem, np.:

– ustalić konkretne godziny wykonywania różnych czynności: odpowiadania na e-maile, wykonywania telefonów, a także odpoczywania. Ważne jest, aby ten ustalony czas wykorzystywać na założoną z góry aktywność, tak, aby później niedokończone sprawy nie przerywały pracy nad czymś innym.

– umawiać spotkania na początku lub pod koniec dnia pracy. Wyjścia z domu w środku dnia często dezorganizują założony plan.

– część obowiązków wykonywać w firmie coworkingowej. Wirtualne biuro na godziny w Point Office stwarza warunki idealne do pracy, a dodatkowo pozwala poznać ludzi, którzy jeszcze bardziej motywują do działania.

– nagradzać siebie za drobne sukcesy. Jednym z nich jest wcześniejsze skończenie pracy. Warto pozwolić sobie wtedy na zasłużony odpoczynek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]