Franczyza

Dobry pomysł na biznes to podstawa sukcesu. W dzisiejszych czasach, w których rynek jest tak mocno przesycony firmami, trudniącymi się niemal we wszystkim, co tylko może wymarzyć sobie klient, posiadanie własnej wizji rozwoju przedsiębiorstwa jest bardzo cenne i pożądane.

Nie wszyscy jednak mają głowy pełne świetnych pomysłów, które mogą zagwarantować im pewne przychody. A są przecież sytuacje, w których zainteresowana osoba ma fundusze, ma często miejsce na to, aby rozwijać się jako przedsiębiorca, ale nie ma pomysłu, który byłby na tyle pewny, aby pozwolić na podjęcie ryzyka dotyczącego samodzielnego startu w prowadzaniu firmy. Rynek, jak to rynek, nie lubi próżni. Tak jest i w tym przypadku. Dla wszystkich, którzy oprócz pomysłu mają wszystko, aby wystartować jako biznesmen, powstał biznes franczyzowy.

Czym dokładnie jest biznes franczyzowy

Decydując się na franczyzę, franczyzobiorca, który uzyskuje prawa i obowiązki do prowadzenia biznesu, dostaje od franczyzodawcy wszelkie zezwolenia i technologię potrzebną do jego realizowania. Taka forma współpracy już na początku prowadzenia własnej działalności gwarantuje uzyskanie nieocenionego wsparcia, doświadczenia, którym cechuje się często franczyzodawca oraz rozpoznawalności marki, z którą zdecydujemy się na współpracę. Im bardziej znana, tym mniejszą inwestycję na reklamę nowo otwartego biznesu musi ponieść jego właściciel. Są przecież takie firmy, których nazwy są reklamą samą w sobie. Najlepszym przykładem są sieci popularnych restauracji typu fast food, które rozlokowane na terenie całej Polski również działają jako biznes franczyzowy. Obie strony: franczyzodawcę i franczyzobiorcę łączy umowa franczyzy, która określa kwestie prawne współpracy.

Plusy i minusy franczyzy

Niewątpliwie bardzo dużym plusem jaki ma franczyza jest sam pomysł na biznes, który nas interesuje oraz marka, z którą decydujemy się na współpracę. To duże ułatwienie, szczególnie na początku drogi w prowadzeniu własnej firmy, kiedy na „dzień dobry” można rozpocząć od mocnego startu, jakim jest niewątpliwie wiedza franczyzodawcy i jego logo. Druga sprawa to technologia, którą można wykorzystać: maszyny, sprzęt lub wystrój wnętrz. To tylko kilka bardzo istotnych zalet, jakie niesie ze sobą umowa z franczyzodawcą. Pisząc w skrócie: o nic nie musisz się martwic, wszystko, co potrzeba na start i do prowadzenia firmy dostaniesz w ramach kontraktu. Trzecia rzecz to szkolenia. Duże firmy oferują swoim franczyzobiorcom cykle szkoleń, które jeszcze lepiej pozwolą na rozpoczęcie prowadzenia własnego biznesu pod szyldem znanej marki.

Teraz słów kilka o minusach biznesu franczyzowego. Jednym z nich jest z całą pewnością kontrola, jakiej podlega franczyzobiorca. Plusy, jakie niosą za sobą technologie i pomysł od franczyzodawcy, wiążą się również z pewnymi ograniczeniami. Nie można wprowadzać własnych zmian, innowacji oraz pomysłów. Cały biznes musi być prowadzony zgodnie z wytycznymi płynącymi z „góry”. Brak współpracy na tej płaszczyźnie wiąże się z karami finansowymi, z którymi muszą liczyć się nieposłuszni franczyzobiorcy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]