sposoby na dodatkowe pieniądze

Posiadanie własnej gotówki dla nastolatków jest bardzo ważne – chcą poczuć niezależność, kupując: ubrania, kosmetyki, książki czy gry za własne pieniądze. Istotne jest także dla nich samodzielne sponsorowanie sobie rozrywek albo zajęć pozalekcyjnych. Ponadto zarobkowanie w młodym wieku to wspaniała lekcja szacunku do pieniądza i zarządzania nim. W jakim wieku w Polsce można podjąć legalną pracę, jakie obowiązki mogą wykonywać osoby niepełnoletnie?

W jakim wieku można legalnie podjąć pracę w Polsce?

Praca dla osób pełnoletnich jest czymś powszechnym i nikogo nie dziwi. Warto jednak wiedzieć, że niepełnoletni również mogą zarabiać własne pieniądze. Utarło się, że zatrudnienie można podjąć po ukończeniu 16. roku życia, jednak nie jest to prawdą. W świetle zmian, które zaszły w prawie pracy w 2018 roku, pracodawca ma prawo zatrudnić pracownika, który ukończył 15 lat na umowę o pracę, gdy spełnia one ściśle określone w ustawie wymagania. Dodatkowo warto podkreślić, że nastolatkowie od 13. roku życia również mogą być zatrudnieni, jednak na innych zasadach, które także są szczegółowo określone w prawie. Dotyczą one m.in. tego, że osoba młodsza niż 16 lat może pracować jedynie na rzecz przedsiębiorstwa, które działa w branży: artystycznej, kulturowej, reklamowej bądź sportowej. Konieczne jest także wyrażenie zgody na zatrudnienie przez rodzica lub opiekuna nieletniego, a także odpowiedniego inspektora pracy. Co do zasady można także zatrudniać osoby młodsze niż 13. rok życia, jednak wtedy umowę w ich imieniu podpisują rodzice albo opiekunowie prawni.

Jakie prace może wykonywać osoba niepełnoletnia?

Bardzo dobre i zróżnicowane sposoby na dodatkowe pieniądze gromadzi premiadlaciebie.pl, my skupimy się jednak na tych pracach, których młodzi, często niedoświadczeni, ludzie podejmują się najczęściej. Jednymi z najpopularniejszych miejsc, w których zatrudnienie znaleźć mogą osoby niepełnoletnie, są restauracje albo fastfoody. Mogą oni także znaleźć pracę: w sklepach – głównie przy inwentaryzacjach i wykładaniu towaru, przy roznoszeniu ulotek, jako hostessa. Ponadto dużym zainteresowaniem wśród młodych osób cieszą się prace sezonowe np. przy zbiorach owoców i warzyw, a także pomoc sąsiedzka związana np. ze sprzątaniem czy wyprowadzaniem psów. Do nieco mniej męczących i bardziej poważanych zajęć należą: zarabianie na kanałach w social media – własnych jak i prowadzenie ich dla marek, montowanie materiałów audio oraz wideo, programowanie, tworzenie grafik, testowanie gier, praca makijażysty/makijażystki, sprzedaż przez internet, wykonywanie sesji fotograficznych, modeling. Ponadto wiele młodych osób decyduje się na statystowanie na planach filmowych. Wybór płatnego zajęcia przez nieletniego w dużej mierze zależy od jego umiejętności, zainteresowań oraz ilości wolnego czasu, ponieważ praca nie powinna kolidować z wykonywaniem obowiązku szkolnego, który jest nałożony na każdego, kto nie ukończył 18. roku życia.

Jaki jest czas pracy osób poniżej 18. roku życia?

Niezwykle ważnym aspektem, podczas zatrudniania niepełnoletnich pracowników, jest czas ich pracy – osoby do 16. roku życia nie mogą pracować dłużej niż 6 godzin w czasie doby, z kolei w wieku 16-18 lat można pracować 8 godzin na dobę. Osoby nieletnie nie mogą wykonywać nadgodzin oraz pracować w godzinach nocnych (od 22 do 6). Wymagana jest 14-godzinna przerwa w pracy, jak i dłuższa, 48-godzinna, która obejmować będzie niedzielę. W czasie roku szkolnego osoba niepodlegająca przygotowaniu zawodowemu może pracować maksymalnie 12 godzin w ciągu tygodnia, w dniu szkolnym możliwe są jedynie 2 godziny pracy. W okresie ferii jest to 7 godzin na dobę, maksymalnie 35 w czasie całego tygodnia.

[Głosów:7    Średnia:2.4/5]