Czasy „wiecznych studentów” szczęśliwie dobiegły końca. Dziś studenci dążą do szybkiego startu na rynku pracy, dlatego coraz mniej z nich decyduje się na kierunki mało praktyczne (filozofia) i generujące największy odsetek bezrobotnych (socjologia, pedagogika, historia, administracja). Dzisiejszy żak zrobi wszystko, aby uzyskać mocną pozycją na rynku pracy i jego CV wyróżniało się na tle konkurencji. Jeśli i Ty wychodzisz z założenia, że uczelnia wyższa nie powinna podwyższać stopy bezrobocia, studia logistyczne będą dla Ciebie doskonałym wyborem.

Czego nauczy Cię kierunek logistyczny?

belgium-antwerp-shipping-container-163726 (1)Logistyk zajmuje się organizacją transportu – sprawuje pieczę nad towarem na miejscu załadunku, w trakcie jego transportu aż do miejsca docelowego. To od niego zależy, czy kontrahent otrzyma towar w terminie i to on rozwiązuje problemy, które mogą pojawić się w trasie. Logistyk musi w taki sposób zaplanować transport, aby przewóz odbył się sprawnie, zgodnie z prawem, bez niepotrzebnej straty czasu i bez nadmiernych kosztów. Krótko mówiąc, logistyk to synonim współczesnego stratega, od którego zależy płynne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Studia logistyczne nie są wprawdzie niezbędne w tej branży, jednak jeśli chcesz zrobić karierę w dużej firmie o globalnym zasięgu, z pewnością jako kandydat z dyplomem masz znacznie większe szanse na zatrudnienie. Tym bardziej, że nauka na tym kierunku obejmuje wszystkie zagadnienia potrzebne do profesjonalnego wykonywania tego zawodu, m.in. organizację transportu, zaopatrzenie, dystrybucję, marketing, logistykę międzynarodową. Nauczysz się obsługi systemów informatycznych stosowanych w logistyce, poznasz metody utylizacji i recyklingu odpadów w sposób niezagrażający środowisku, będziesz za pan brat ze statystyką i ekonometrią. Absolwent studiów logistycznych zyska również umiejętności w zarządzaniu zasobami ludzkimi i kosztami ponoszonymi w związku z transportem.

Studia logistyczne i co dalej?

euro-pallets-3122332_1280Logistykę możesz studiować od razu po maturze na studiach I stopnia, a następnie kontynuować kształcenie na studiach magisterskich. Natomiast jeśli teraz studiujesz inny kierunek, nic straconego – logistyka dostępna są również w formie studiów podyplomowych. Studia logistyczne dają możliwość wybrania specjalności m.in. logistyki i handlu międzynarodowego, logistyki służb mundurowych, menedżera logistyki czy zarządzenia transportem i magazynowaniem w systemach logistycznych.

Gdzie znajdzie pracę absolwent kierunków logistycznych? W każdej firmie, w której dochodzi do przepływu towarów, informacji lub osób. Z otwartymi rękoma przyjmą Cię w przedsiębiorstwach produkcyjnych i magazynowych, firmach transportowych oraz firmach kurierskich i spedycyjnych. Ponadto możesz szukać zatrudnienia na lotniskach, w transporcie kolejowym czy portach morskich. W zależności od miejsca zamieszkania i aspiracji, możesz pracować zarówno w niewielkich, lokalnych firmach, jak i w przedsiębiorstwach państwowych czy koncernach na skalę międzynarodową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]