pomoce technologiczne

Czas nieubłaganie mija, a wraz z nim wakacje. Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostało niewiele ponad miesiąc. Nadszedł moment przygotowań do nowych wyzwań nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli. W dobie niepewności co do formy kształcenia naszych podopiecznych niemożliwym jest całkowicie odciąć się od technologii. Różnego rodzaju urządzenia czy aplikacje są niezbędne do poprowadzenia lekcji zdalnej czy też uatrakcyjnienia zajęć stacjonarnych.

Jakie pomoce technologiczne potrzebne są nauczycielowi w 2022 roku?

Choć może wydawać się, że tego typu urządzeń czy aplikacji jest podane dosyć dużo, to należy pamiętać, że nie musimy kupować wszystkich sprzętów. Część z nich może wymagać jedynie drobnej naprawy czy czyszczenia. Dużo porad dotyczących doboru sprzętu, odpowiednich aplikacji czy sposobów na optymalizację komputera można przeczytać na blogach takich, jak ten: https://techpolska.pl/, które są poświęcone zagadnieniom związanym z technologią. Poniżej prezentujemy listę urządzeń, które z pewnością przydadzą się nauczycielowi w 2022 roku:

  1. Komputer
  2. Tablet i/lub tablet graficzny
  3. Aplikacje do nauki języków obcych lub pojęć
  4. Canva
  5. Dziennik elektroniczny
  6. Elektroniczna platforma do prowadzenia zajęć zdalnych
  1. Komputer

W dobie powszechnej informatyzacji szkolnictwa przyzwoity komputer będzie nieodzownym elementem pracy każdego nauczyciela. Choć zazwyczaj korzystamy ze sprzętu szkolnego, prywatne urządzenie oraz chociażby programy tworzące pakiet Office będą niezbędne do przygotowania lekcji w domu. Podczas wakacji dobrym pomysłem jest wyczyszczenie komputera ze zbędnych plików, posortowanie tego, co pozostawiliśmy oraz oddanie sprzętu do serwisu w celu optymalizacji jego prędkości. Warto też rozważyć, czy prędkość Internetu nas zadowala.

  1. Tablet i/lub tablet graficzny

Jeżeli pragniemy mieć przy sobie wszystkie notatki w formie elektronicznej, a niekoniecznie chcemy obciążać nasz kręgosłup, dobrym rozwiązaniem będzie zakup tabletu i korzystanie z niego podczas zajęć. A co, jeśli nauczamy matematyki lub fizyki i musimy przeprowadzić lekcję zdalną? Jako, że rysowanie figur geometrycznych czy brył jest dosyć niewygodne na komputerze czy zwykłym tablecie, niezbędnym będzie zakupienie tabletu graficznego. Wybór spośród wielu modeli ułatwi znów zapoznanie się z blogami o tematyce technologicznej lub rankingami tego typu urządzeń. Przykład tego ostatniego znajduje się pod linkiem: https://techpolska.pl/ranking-najlepszych-tabletow-graficznych-2022/, co powinno pomóc w dobraniu odpowiadającego nam sprzętu.

  1. Aplikacje do nauki języków obcych lub pojęć

Niektóre przedmioty takie, jak chociażby języki obce czy historia wprowadzają nowe słownictwo lub pojęcia, które trzeba zapamiętać. Tworzenie w zeszycie listy tego typu definicji wraz z jej wyjaśnieniem (lub słówka z jego polskim odpowiednikiem) nie jest zbyt skuteczną metodą nauki. Z pomocą mogą przyjść nauczycielom aplikacje, które umożliwiają stworzenie zestawu pojęć i ich wyjaśnień w formie fiszek. Najpopularniejszym narzędziem jest Quizlet, będący odpowiedzią na tego typu potrzeby nauczycieli. Co więcej, warto polecić uczniom, aby stworzyli konto na tej platformie, dzięki czemu będą mogli zapisać swoje dotychczasowe postępy i monitorować pracę nad danym zagadnieniem.

  1. Canva

Nauczyciele będący wychowawcami klas i wychowawcy świetlicy z pewnością docenią narzędzie, które umożliwi im stworzenie niebanalnych wzorów dyplomów lub szablonów, które można wykorzystać podczas zajęć świetlicowych z najmłodszymi. Canva dostępna jest w wersji darmowej lub płatnej, jednak jeśli dopiero zapoznajemy się z tym narzędziem, to ta pierwsza w zupełności nam wystarczy. Canva przyjdzie nam z pomocą także w razie poszukiwania pracy w innej placówce – umożliwia stworzenie szablonu CV, który będzie elegancki i niesztampowy.

  1. Dziennik elektroniczny

Drugi miesiąc wakacji to dobry czas, by odświeżyć sobie sposób działania dziennika elektronicznego. Dwie czołowe platformy, które pomagają w zarządzaniu szkołą czy przedszkolem to Librus Synergia i Vulcan UONET+. Każdy z nich ma charakterystyczny dla siebie interfejs oraz moduły. Należy jednak pamiętać, że administratorzy tych stron dokonują w sierpniu prac serwisowych, przygotowując je do nowego roku szkolnego. Jeśli zatem potrzebujemy coś zarchiwizować, warto się pospieszyć.

  1. Elektroniczna platforma do prowadzenia zajęć zdalnych

Choć rok szkolny 2021/2022 zakończył się stacjonarnym trybem kształcenia uczniów, to warto przygotować się na ewentualny powrót nauki zdalnej. Przypomnijmy sobie, jak wygląda platforma, na której prowadziliśmy zajęcia online (np. Google Classroom), w jaki sposób się tworzyło na nich sprawdziany czy zadania, a żaden nietypowy tryb nauczania nie będzie nam straszny. W przypadku kształcenia stacjonarnego, tego typu platforma może stać się „przedłużeniem” zajęć w szkole. Niektórym uczniom łatwiej skontaktować się z nauczycielem poprzez chociażby Google Classroom lub dziennik elektroniczny. Warto zatem pamiętać o regularnym przypominaniu sobie możliwości, jakie dają powyższe narzędzia.

Podsumowanie

Trudno powiedzieć, co przyniesie rok szkolny 2022/2023 w kwestii trybu nauczania. Jedno jest pewne – warto przygotować się na każdy możliwy scenariusz i już dziś skorzystać z powyższych rad. Uchroni to nas przed zaskoczeniem i nieprzygotowaniem do nowej sytuacji pod względem technologicznym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]