Zwrot podatku przysługuje wówczas, gdy w ciągu roku podatkowego zapłacisz zbyt wysokie zaliczki na podatek dochodowy. Na „prezent” od fiskusa mogą liczyć głównie osoby, które korzystają z ulg i odliczeń, np. ulgi na leki i rehabilitację, ulgi na Internet czy odliczeń na dzieci. Możesz zwiększyć swoje szanse na zwrot, jeśli będziesz rozliczać się z małżonkiem – zwłaszcza jeśli jedno z was nie zarabia lub zarabia bardzo mało. Co do zasady, na zwrot podatku mogą liczyć osoby wykonujące umowę zlecenie. Jeśli i Ty otrzymujesz dochód z tego tytułu, sprawdź kiedy możesz spodziewać się zwrotu nadpłaconego podatku.

Kiedy otrzymasz zwrot podatku z umowy zlecenia?

Każdy nieoczekiwany zastrzyk finansowy jest przyjemny, a już tym bardziej, jeśli pochodzi z urzędu skarbowego – instytucji znanej raczej z odbierania pieniędzy, niż ich rozdawania. Jednak licząc od otrzymania Twojej deklaracji rocznej, fiskus ma aż 90 dni na zwrot podatku – umowa zlecenie nie jest w żaden sposób uprzywilejowana pod tym względem. Jeśli zatem wyślesz swój PIT pod koniec kwietnia, pieniądze otrzymasz dopiero w lipcu!

Ale uwaga, ważny jest również sposób wypełniania deklaracji – z reguły PIT-y przesłane drogą elektroniczną są rozpatrywane wcześniej i podatnicy mogą otrzymać swój zwrot podatku nawet w ciągu kilku dni! Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku korekty zeznania rocznego, termin 90 zostanie naliczony ponownie, tj. od daty otrzymania korekty.

Zwrot podatku na konto czy przekazem pocztowym?

money-finance-bills-bank-notesOsoby regularnie pracujące na umowę zlecenia z reguły mogą co roku liczyć na zwrot podatku, toteż powinny szczególnie zadbać o sposób przesłania pieniędzy.  Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie podanie fiskusowi własnego numeru konta –  w tym celu należy złożyć do urzędu skarbowego deklarację ZAP-3 lub CEIDG-1 dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Ponadto podatnik ma możliwość odebrania pieniędzy w kasie urzędu skarbowego i w tej sytuacji należy zaznaczyć taką opcję w deklaracji rocznej.

Jeśli nie skorzystasz z żadnej opcji, urząd wyśle pieniądze pocztą, jednak wtedy nie otrzymasz pełnej kwoty zwrotu podatku i należność zostanie pomniejszona o 1% + 5,20 zł.

Zwrot podatku – umowa zlecenie. O czym musisz wiedzieć?

W przypadku umowy zlecenie o wartości niższej niż 200 zł brutto zleceniobiorca nie wykazuje dochodu w zeznaniu rocznym. Wyjątek stanowi umowa zlecenie podpisana z własnym pracodawcą lub gdy wynagrodzenie jest wyrażone w stawce godzinowej – wówczas bez względu na wysokość kwoty należy uwzględnić ją w deklaracji podatkowej.

Ponadto osoby uzyskujące dochód z umowy zlecenia często korzystają z podwyższonej stawki kosztów uzyskania przychodu (50%) z tytułu korzystania lub przeniesienia praw autorskich. Tymczasem im wyższe koszty, tym na większy zwrot podatku z umowy zlecenia możesz liczyć. W przypadku umów cywilnoprawnych jest możliwość wykazania dodatkowych kosztów poniesionych na wykonanie zlecenia lub dzieła, dlatego ostatecznie można odliczyć więcej niż przy standardowej stawce 20%.

[Głosów:26    Średnia:2.6/5]