Zwrot podatku za pracę w Holandii

Zwrot podatku to wielu osób istotny zastrzyk gotówki, który pozytywnie wpływa na stan ich portfela każdego roku. Dotyczy to zarówno osób, które pracują na terenie naszego kraju jak i osób zatrudnionych za granicą. Do tej drugiej kategorii zaliczają się między innymi osoby zatrudnione na terenie Holandii, gdzie wysokość uzyskiwanego zwrotu podatku jest wyjątkowo satysfakcjonująca. Poniżej udzielamy kilku porad skierowanych do osób, które rozważają możliwość wyjazdu do pracy w Holandii oraz osób, które już taką decyzję podjęły. Dowiesz się jak wygląda procedura zwrotu podatku, kto ma możliwość jego odzyskania oraz jak się za to zabrać.

Odzyskiwanie zwrotu podatku w Holandii – w telegraficznym skrócie

Rozliczanie podatku w Holandii jest wyjątkowo komfortowe, w porównaniu nie tylko do realiów panujących w Polsce, ale również do realiów innych państw Unii Europejskiej. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że – w Holandii można rozliczyć zaległy podatek wstecz nawet o 5 lat. Jest to duże ułatwienie, gdyż pozwala na odzyskanie nadpłaconego podatku nawet tym osobom, które do tej pory ten temat ignorowały.

Złożenie dokumentów powinno nastąpić przed 31 grudnia. Należy oczywiście dokonać tego w urzędzie skarbowym. Choć do pewnego limitu rozliczenie podatku jest jedynie opcjonalne, to jednak powyżej 14 euro jest już obowiązkowe.

Do zwrotu mają prawo wszystkie osoby, które pracowały legalnie na terenie Holandii. Niezależnie, jak długo trwał okres zarobkowy oraz jaka była wysokość uzyskiwanego przychodu. Jeśli tylko doszło do zatrudnienia, rozliczenie podatkowe jest obowiązkowe. Warto przy tym podkreślić, że z rozliczeniem podatkowym nie warto zwlekać, gdyż może zostać w zamian nałożona kara finansowa. Dla osób, które są zameldowane na terenie Holandii, termin złożenia deklaracji to 1 maja. Dla osób niezameldowanych – 1 lipca.

Rozliczenie podatku – najważniejsze dokumenty i inne zasady

Rozliczenie podatku w celu uzyskania zwrotu wymaga dostarczenia najważniejszych dokumentów, które otrzymasz od pracodawcy. Zawarte w nich informacje (wysokość wynagrodzenia, kwota zapłaconego podatku oraz inne) będą podstawą do obliczenia wysokości zwrotu.

Oprócz powyższych konieczne jest także dostarczenie dokumentów potwierdzających własną tożsamość. Chodzi przede wszystkim o kopię dowodu osobistego lub paszportu, a także potwierdzenie rachunku bankowego i zaświadczenie wydane przez urząd skarbowy w Polce. Ponadto, należy dostarczyć tak zwaną kartę podatkową (Jaaropgaaf), otrzymaną od swojego pracodawcy.

Warto już na etapie poszukiwania pracy w Holandii upewnić się, czy twój pracodawca bądź pośrednik jest obeznany z zasadami uzyskiwania zwrotu podatku. Polecamy pod tym względem współpracę z Contrain Agencją Pracy, pod linkiem https://contrain.pl/panstwa/holandia/.

Ile należy czekać na zwrot podatku?

Termin, w którym otrzymasz zwrot podatku, nie jest dokładnie określony prawnie. Urząd skarbowy zastrzega sobie prawo do uznawania okresu nawet 3 lat. Z doświadczenia Polaków pracujących w Holandii wynika jednak, że jest to okres o wiele krótszy. Najczęściej, wynosi od 3 do 6 miesięcy.

Jeśli zależy ci na szybkim uzyskaniu zwrotu podatku, wówczas warto dołożyć starań i spełnić kilka warunków. Przede wszystkim – należy dokonać rozliczenia jak najszybciej, czyli złożyć plik wymaganych dokumentów do końca marca. Osobom, którym się nie spieszy, radzimy jednak nie przekraczać administracyjnych terminów. Im później bowiem dokonasz rozliczenia, tym dłużej będziesz czekał na należny zwrot.

[Głosów:0    Średnia:0/5]