pisanie prac magisterskich

Pisanie pracy magisterskiej wielu osobom wydaje się pracą ponad siły. Kojarzy się ona z długim, żmudnym zajęciem, które wymaga przygotowań, poprawek i ślęczenia nad książkami. Jeśli i ty należysz do tej grupy, powinieneś wiedzieć, że to zadanie, stojące przed każdym studentem, nie musi być jednak wcale tak trudne. Zobacz, czym się kierować podczas tego wymagającego procesu.

Początki są najtrudniejsze

Nie ulega wątpliwości, że pisanie prac magisterskich u wielu osób budzi skojarzenie z siedzeniem nad białą kartką papieru, myśleniem nad pierwszym zdaniem i… jego upartym brakiem. W końcu, od czego warto zacząć pracę magisterską? Temat, który sobie wybierzemy czy też ustalimy razem z promotorem, często nie podpowiada zbyt wiele, a już na pewno nie mówi, jak zacząć wstęp.

Skoro jednak początki są najtrudniejsze, warto przemyśleć nie kwestię pierwszego zdania, ale przede wszystkim tego, jak ująć samo zagadnienie. Postawienie tezy (lub hipotezy), ewentualnie jasne określenie przedmiotu badań, będzie niezwykle pomocne w ustaleniu, od czego zacząć całą wypowiedź. Sformułowanie problemu badawczego w odpowiedni sposób ma też wpływ na kolejne kroki, jakie należy podjąć w celu uzyskania niezbędnej wiedzy, która zostanie następnie ubrana w słowa i przelana na papier.

Wiedza teoretyczna

Jedną z podstaw pisania prac magisterskich jest szeroka wiedza teoretyczna, która pozwala na jasne przedstawienie zagadnienia pod wieloma kontami. Jest ona niezbędna do przygotowania rozdziałów teoretycznych w pracy badawczej, ale także pomaga w opracowaniu danych, które zostaną uzyskane za pomocą badań eksperymentalnych.

Przykładowo, jeśli praca magisterska dotyczy zagadnień z zakresu chemii analitycznej, pierwsze jej rozdziały mogą przedstawiać zarówno metodę badań, niezbędną aparaturę, jak i szeroko opowiadać o tym, dlaczego – na podstawie teoretycznej – dane zagadnienie jest w ogóle interesujące oraz ważne. Łatwo można sobie wyobrazić między innymi, że analiza zanieczyszczeń środowiska pomaga w ocenia stanu danego terenu, a opracowanie w ramach pracy magisterskiej nowej metody badań lub nowego sensora przyczynia się do poszerzenia możliwości analitycznych i może prowadzić również do późniejszych zastosowań komercyjnych.

Nie ulega także wątpliwości, iż uzyskane dane eksperymentalne po opracowaniu zostaną porównane z dotychczasowym stanem wiedzy teoretycznej i poszerzą go o cenne uwagi. Odniesienie własnych wyników do wiedzy teoretycznej często pomaga także ocenić, czy wykorzystana metoda badawcza była skuteczna.

Działaj według planu

Jeśli pisanie pracy magisterskiej przychodzi ci szczególnie trudno, świetnym pomysłem może być przygotowanie konspektu pracy. Pomoże on usystematyzować działania, a nawet nada im ram czasowych, które pomogą w utrzymaniu prawidłowego tempa przygotowań. Konspekt dla wielu osób jest wręcz niezbędny, ponieważ pomaga w uzyskaniu jasnych podpunktów, które muszą zostać spełnione.

Poprawność merytoryczna i językowa

Nikt z nas nie wyobraża sobie pracy magisterskiej z błędami rzeczowymi, ortograficznymi czy językowymi. Dlatego po jej napisaniu powinieneś dokładnie ją przeczytać, a jeśli sam nie potrafisz ocenić, czy nie popełniłeś gdzieś pomyłki, powinieneś oddać swoją pracę w zaufane ręce specjalistów. Ocenią oni pracę magisterską pod każdym kątem, a także udzielą cennych wskazówek, które pomogą w jej poprawie. Nie bój się kontaktu z nimi – im szybciej wprowadzisz wskazane przez nich poprawki, tym szybciej będziesz miał wszystko za sobą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]