Zadbaj o bezpieczeństwo w Twoim przedsiębiorstwie

Osiąganie coraz lepszych wyników finansowych jest głównym celem każdej firmy. Warto jednak pamiętać, że dążenie do tego celu powinno odbywać się z zachowaniem bezpieczeństwa pracowników, a także poszanowaniem środowiska naturalnego oraz społeczeństwa. Aby mieć pewność, że działania firmy zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa warto wdrożyć w niej certyfikowane systemy zarządzania. Uzyskanie certyfikatu jest niezależnym dowodem na spełnianie wymogów określonych w normach.

Jaki kierunek studiów wybrać?

Przed Tobą jedna z najważniejszych decyzji w życiu – musisz znaleźć odpowiedź na pytanie o to jaki kierunek studiów wybrać. Niestety tylko nieliczni podchodzą do tej kwestii z należytą powagą. Wielu młodych ludzi wybiera studia kierując się aktualną modą, wyborami znajomych albo… tym, które studia są najłatwiejsze. Jeśli jednak za kilka lat nie chcesz narzekać na to, że w Polsce nie da się znaleźć dobrej pracy, a Twoje życie jest nudne i inni mają lepiej, to właśnie teraz jest właściwy moment, by zadbać o swoją przyszłość. Jak właściwie wybrać kierunek studiów? Na co zwracać uwagę?

Jak wybrać kierunek studiów?

pexels-photo-267582Wybór studiów jest o tyle trudny, że powinien pogodzić kilka interesów, które nie zawsze da się latwo połączyć. Z jednej strony z pewnością chcesz robić w życiu coś, co Cię interesuje. W końcu realizowanie swojej pasji i zarabianie na niej to jedna z najlepszych rzeczy, jakie mogą się przytrafić w życiu zawodowym. Z drugiej strony wybieranie kierunku studiów musi też gwarantować bezpieczeństwo finansowe w przyszłości. Rodzice w końcu przestaną Cię wspierać kieszonkowym czy płacić za akademik i dobrze byłoby mieć wówczas pieniądze na własne mieszkanie, samochód i życie na odpowiednim poziomie.

Trzecią kwestią są Twoje predyspozycje. Nie zawsze to co lubisz robić lub to co gwarantowałoby odpowiednie wynagrodzenie, jest jednocześnie tym, co potrafisz dobrze robić.

Jak wybrnąć z tego dylematu? Na dobry początek warto wypisać sobie kierunki studiów, które pasują do każdego z tych trzech priorytetów. Jeżeli niektóre będą się powtarzać we wszystkich punktach, to znaczy, że warto wziąć je pod uwagę w pierwszej kolejności.

Radzimy też dobrze sprawdzić profil poszczególnych kierunków. Na podstawie samej nazwy kierunku a nawet krótkiego opisu na stronie uczelni można często wyciągnąć błędne wnioski. Gdy zastanawiasz się jaki kierunek studiów wybrać przejrzyj plany zajęć uczelni, poszukaj informacji na forach i grupach, poszukaj literatury z danego kierunku oraz wykładów dostępnych w sieci. Dzięki temu wyrobisz sobie dużo lepsze pojęcie na temat preferowanych opcji i upewnisz się, czy faktycznie jest to droga, którą chcesz podążać.

Różne możliwości rozwoju

Kiedy wybierasz kierunek studiów weź pod uwagę również alternatywne scenariusze rozwoju Twojej ścieżki zawodowej oraz Twojego hobby. Jeśli grasz w zespole rockowym, ale jesteś też zdolnym programistą nie musisz zastanawiać się między kierunkami muzycznymi a informatyką. Co powiesz na to, by pasję realizować po godzinach i zająć się nią na poważnie, gdy uda się osiągnąć pierwsze sukcesy? W tym samym czasie możesz już studiować na politechnice, by zapewnić sobie pewną przyszłość zawodową, na wypadek, gdyby muzyczna kariera nie rozwinęła się wystarczająco.

Jak jeszcze pogodzić hobby i życie zawodowe? Jeśli naprawdę fascynujesz się pewną dziedziną i masz ogromną wiedzę z nią związaną, warto pomyśleć o karierze naukowej. Wówczas po zakończeniu studiów magisterskich rozpoczniesz studia doktoranckie, które jednocześnie zagwarantują przyzwoite zarobki. Już młodzi doktoranci na wielu kierunkach są w stanie otrzymywać wynagrodzenia i stypendia o łącznej wysokości około dwóch średnich pensji.

Jak założyć konto bankowe przez Internet?

Chcesz założyć konto w banku, ale nie masz czasu albo ochoty, żeby jechać do najbliższej placówki? To nic, od dawna można już zakładać konta bez wychodzenia z domu. Wystarczy dostęp do Internetu, by w ciągu 2-3 dni stać się posiadaczem pełnoprawnego konta bankowego. A więc jak założyć konto bankowe przez Internet? To bardzo proste.

Zakładanie konta osobistego przez Internet

Przez sieć możesz bez problemu założyć zarówno konto osobiste, jak i firmowe. Najpierw zajmijmy się tym pierwszym. Na początek oczywiście musisz wybrać odpowiedni bank – większość ofert to konta darmowe, ale każda opcja za free ma pewne haczyki, więc warto się z nimi wcześniej zapoznać. Może to dotyczyć np. opłat kartę, która pozostaje darmowa, o ile wykorzystasz ją do płacenia wskazaną ilość razy.

Sama procedura zakładania konta przez Internet wygląda następująco:

 1. Wchodzisz na stronę banku i szukasz przycisku „Załóż konto przez Internet” czy też „Otwórz konto (Nazwa Konta) przez Internet” etc. Zwykle znajduje się on na stronie głównej lub w zakładce z aktualną ofertą.
 2. Po kliknięciu wypełniasz wniosek, a więc podajesz wszystkie niezbędne dane osobowe.
 3. Wyłączasz stronę i czekasz aż skontaktuje się z Tobą kurier.
 4. Kurier dzwoni zazwyczaj w ciągu 2 dni roboczych i umawia się z Tobą na spotkanie.
 5. Kurier przyjeżdża do Ciebie w umówionym terminie z umową. Musisz mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości w celu weryfikacji.
 6. Jedna umowa zostaje u Ciebie, a kopię zabiera kurier.
 7. Wchodzisz na stronę banku i aktywujesz konto zgodnie z instrukcją otrzymaną od kuriera razem z dokumentami. Zwykle wystarczy wpisać podany kod jednorazowy.
 8. Po paru dniach przyjdzie do Ciebie również karta płatnicza (chyba że jej nie zamawiałeś), którą również trzeba aktywować w podobny sposób.

To wszystko. Twoje konto bankowe jest już otwarte! Jest to zwykłe konto bankowe, więc w razie potrzeby możesz też korzystać z odpowiednich usług w placówce banku. Jeśli nie odpowiada Ci czekanie na kuriera, możesz również dokończyć podpisywanie umowy w placówce.

Jak założyć online konto firmowe?

money-card-business-credit-card-50987Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, przez sieć można również bez przeszkód założyć konto firmowe. Cała procedura jest bardzo podobna do tej opisanej powyżej. Jedynym dodatkowym elementem może być konieczność wydrukowania wypisu z CEIDG lub KRS – zależnie od typu prowadzonej działalności. Dane w ewidencji powinny się zgadzać z informacjami, które podałeś dla konta bankowego. Przypominamy również, że w przypadku prowadzenia Jednoosobowej Działalności Gospodarczej nie musisz otwierać osobnego konta firmowego, gdyż można korzystać z konta prywatnego (choć dla własnej wygody często jednak lepiej otworzyć drugi rachunek).

Co więcej, w niektórych bankach możliwe jest otwarcie konta bankowego przez Internet z pominięciem kuriera lub wizyty w placówce. Jeśli masz już konto osobiste w danym banku, firmowe możesz otworzyć wyłącznie przez sieć poprzez rozmowę z konsultantem. Umowa i karta zostaną wysłane pocztą.

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia?

0

Myślisz, że list motywacyjny to archaizm, którego nie wymaga żaden rekruter? Musimy Cię rozczarować – CV to „suche” dane na temat Twoich predyspozycji, doświadczenia i wykształcenia, natomiast dzięki listowi motywacyjnemu pracodawca zyskuje pogląd na Twoje zaangażowanie. Ale jak przekonać rekrutera do swojej osoby, jeśli dopiero ukończyłeś szkołę i nie masz żadnego stażu pracy? Wbrew pozorom, list motywacyjny bez doświadczenia zawodowego ma duże szanse na powodzenie. Jak go napisać?

Dlaczego warto napisać list motywacyjny mimo braku doświadczenia?

Postaw się w roli pracodawcy. Ogłaszasz nabór na pewne stanowisko i otrzymujesz 50 teczek z aplikacjami kandydatów – w każdej z nich znajduje się podobne CV, gdyż wymagasz wąskiej specjalizacji i określonych umiejętności. Z drugiej strony, nie zależy Ci na doświadczeniu, gdyż wówczas musiałbyś zaproponować pracownikowi 2x wyższe wynagrodzenie. Kogo wybierzesz:

 • kandydata, który nie dołączył żadnego listu motywacyjnego
 • kandydata, który skopiował list motywacyjny z Internetu
 • kandydata, który napisał ciekawy i bardzo konkretny list motywacyjny mimo braku doświadczenia
 • kandydata, który stworzył perfekcyjny list motywacyjny, w którym chwali się swoim wieloletnim doświadczeniem

Owszem, najlepszym nabytkiem dla firmy byłby kandydat z kilkuletnim stażem pracy na podobnym stanowisku. Jednak jeśli zależy Ci na ograniczeniu kosztów zatrudnienia, z pewnością dobre wrażenie zrobi na Tobie kandydat numer 3. Dlaczego? Otóż wyróżniający się list motywacyjny, zredagowany specjalnie na potrzeby konkretnego stanowiska, to jasny komunikat dla pracodawcy – wprawdzie nie mam doświadczenia, ale zależy mi na tej pracy, jestem kreatywny i potrafię udowodnić swoje umiejętności. Tymczasem kilkadziesiąt podobnych listów motywacyjnych zostanie potraktowanych niczym SPAM, wysyłany do wielu pracodawców i bez szczególnych nadziei na efekt.

List motywacyjny bez doświadczenia – o czym pamiętać?

pexels-photo-313690Na wstępie listu motywacyjnego musisz zaznaczyć, o jakie stanowisko Ci chodzi – koniecznie dodaj numer referencyjny (o ile był w ogłoszeniu). Następnie poinformuj rekrutera o swoim wykształceniu i dodaj, że zdobyta przez Ciebie specjalizacja wyraża jednocześnie Twoje zainteresowania i predyspozycje.

List motywacyjny bez doświadczenia musi zawierać informacje, które wzbogacą jego treść, a jednocześnie nie zanudzą pracodawcy. Jeśli wyliczasz swoje umiejętności, koniecznie zaznacz, w jaki sposób wykorzystasz je na wspomnianym stanowisku i jak przysłużą się firmie. Na potwierdzenie swoich predyspozycji zawodowych wspomnij o inicjatywach typu wolontariat, udział w organizacji studenckiej, wyjazd na Erasmusa itp.

Brak doświadczenia zakamufluj informacjami na temat ukończonych kursów i szkoleń czy udziału w konferencjach. Chodzi o to, aby list motywacyjny bez doświadczenia nie wyglądał „ubogo”, ale nie może być też przeładowany niepotrzebnymi frazesami. Wymieniaj tylko te zainteresowania i umiejętności, które są adekwatne do stanowiska i profilu działalności firmy.

Jak założyć firmę jednoosobową przez Internet?

0

Czy założenie firmy jest trudne? Bynajmniej! Znacznie trudniejsze jest zorganizowanie zaplecza działalności, np. znalezienie odpowiedniego lokalu i zaadaptowanie go na cele firmowe, zatrudnienie pracowników czy zorganizowanie niezbędnego sprzętu i urządzeń. Samo zarejestrowanie firmy zajmie Ci jedno popołudnie i co więcej, nie musisz nawet wychodzić z domu! Nie wierzysz? W takim razie sprawdź, jak założyć firmę jednoosobową.

Wniosek CEIDG – „jedno okienko” przy rejestracji firmy

Jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrujesz poprzez wniosek CEIDG, który jest dostępny na rządowej stronie prod.ceidg.gov.pl. Formularz możesz wypełnić z poziomu przeglądarki albo pobrać na komputer, jeśli zamierzasz go wydrukować i wypełnić ręcznie. W każdym razie, rejestracja firmy jest bezpłatna. Z chwilą złożenia wniosku zostajesz przedsiębiorca i możesz przystąpić do prowadzenia działalności gospodarczej. Wpis do rejestru przedsiębiorców zostanie dokonany najpóźniej do kolejnego dnia roboczego. Złożenie wniosku CEIDG jest równoznaczne z uzyskaniem wpisu do rejestru REGON oraz zgłoszeniem firmy do ZUS i urzędu skarbowego.

Wypełnianie wniosku CEIDG

document-agreement-documents-sign-48195Jak założyć firmę jednoosobową? Rejestracja sprowadza się do wypełnienia formularza, możesz to zrobić ręcznie lub online. Musisz wypełnić kilka stron z wieloma rubrykami, jednak nie przerażaj się – większość pól dotyczy prostych informacji, takich jak dane osobowe wnioskodawcy, dane kontaktowe, nazwa firmy czy miejsce wykonywania działalności.  Oprócz tego musisz podać również informacje dotyczące przewidywanego stanu zatrudnienia, rodzaju działalności (kody PKD), wybranej formy opodatkowania czy ubezpieczenia ZUS. We wniosku CEIDG należy również podać wszystkie numery kont bankowych, które będą używane do prowadzenia działalności. Na koniec możesz wskazać pełnomocnika (ustalonego zgodnie z obowiązującymi przepisami), który może prowadzić sprawy firmowe w Twoim imieniu.

Jak założyć firmę jednoosobową – wysłanie wniosku CEIDG przez Internet

Wniosek CEIDG tylko wtedy uzyska moc prawną, jeśli zostanie przez Ciebie podpisany. W związku z tym musisz albo posiadać certyfikowany podpis elektroniczny, albo skorzystać z Profilu Zaufanego ePUAP. Zdobycie podpisu kwalifikowanego jest drogie  – może kosztować nawet ponad 300 zł.  Dlatego polecamy drugi sposób, który jest całkowicie darmowy.

Jak założyć firmę jednoosobową przez ePUAP? Dobra wiadomość jest taka, że profil zaufany również możesz założyć przez Internet, a konkretnie dzięki bankowości elektronicznej. Zaloguj się na swój rachunek osobisty i sprawdź, czy Twój bank udostępnia usługę otwarcia profilu zaufanego. Jeśli tak, musisz jedynie wypełnić formularz na panelu konta bankowego i wysłać go.

Formularz profilu zaufanego możesz też wypełnić na rządowej stronie pz.gov.pl, a następnie podpisać go w wybranym przez siebie punkcie  potwierdzającym, np. urzędzie gminy. Po założeniu profilu zaufanego możesz bez przeszkód wypełnić wniosek CEIDG i wysłać go przed Internet – tym samym założysz firmę bez wychodzenia z domu!

Studia Białystok – miasto przyjazne studentom

0

Białystok to stolica województwa podlaskiego, a zarazem drugie najgęściej zaludnione miasto wojewódzkie w Polsce. W godzinach nocnych i w weekendy miasto nie pozwala na nudę – na studentów czekają tu popularne kluby, dyskoteki, escape roomy, kina oraz centra sportowe. Każdy żak z przyjemnością naładuje akumulatory również w licznych lasach, parkach i dwóch rezerwatach przyrody – w końcu białostockie tereny zielone noszą zaszczytne miano „Zielonych płuc Polski”. Z kolei studenci historii i architektury będą pod wrażeniem tutejszych zabytków sakralnych, licznych zespołów pałacowych oraz obiektów militarnych.  Jeśli zatem szukasz ciekawego miejsca na studia, Białystok będzie znakomitym wyborem.

Studia w Białymstoku – uczelnie publiczne

biaystok-1504257_1280W kwestii darmowych studiów Białystok oferuje wszystko, czego może oczekiwać przyszły student. Od 1949 roku funkcjonuje tu Politechnika Białostocka, gdzie maturzysta ma do wyboru 6 wydziałów i niespełna 30 przyszłościowych kierunków, w tym: architekturę, budownictwo, ekoenergetykę, informatykę, mechanikę i budowę maszyn oraz logistykę. To jedne z najpopularniejszych kierunków technicznych, po których absolwenci mogą liczyć na dobrze płatną i solidną pracę.

Jeśli interesują Cię elitarne i nobilitujące studia, Białystok może Ci zaproponować kształcenie na uczelni medycznej. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku ma trzy wydziały (Lekarski, Farmaceutyczny, Nauk o zdrowiu), ponadto prowadzi kształcenie w języku angielskim na kierunkach lekarskim i farmaceutycznym.

Chcesz studiować w Białymstoku, ale nadal zastanawiasz się nad kierunkiem? Uniwersytet Białostocki daje Ci możliwość wyboru ok. 50 dziedzin na 9 wydziałach, w tym: Wydziale Biologiczno-Chemicznym, Wydziale Prawa, Wydziale Ekonomii i Zarządzania, Wydziale Filologicznym oraz Wydziale historyczno-socjologicznym.

Ponadto w Białymstoku funkcjonują dwa wydziały zamiejscowe: Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie.

Prywatne studia Białystok – 7 uczelni do wyboru

Wolisz pracować i uczyć się jednocześnie? A może zabrakło Ci punktów na maturze, by dostać się na uniwersytet lub politechnikę? Bez obaw, prywatne studia w Białymstoku są dostępne na 7 uczelniach, więc z pewnością znajdziesz kierunek odpowiadający Twoim zainteresowaniom i predyspozycjom.

W Niepaństwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej możesz studiować pedagogikę, psychologię i bezpieczeństwo wewnętrzne (+ ok. 27 kierunków podyplomowych). Wyższa Szkoła Ekonomiczna oferuje 3 kierunki: ekonomię, bezpieczeństwo i higiena pracy oraz rolnictwo i agrobiznes (+ ok. 25 kierunków podyplomowych). Wyższa Szkoła Medyczna zapewnia 5 popularnych kierunków: biotechnologię, kosmetologię, pielęgniarstwo, fizjoterapię i ratownictwo medyczne. Prywatne studia w Białymstoku są dostępne również w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego i Turystyki, Wyższej Szkole Menedżerskiej, Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania oraz Wyższej Szkole Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica.

 

Kredyt remontowy – co musisz o nim wiedzieć?

0

Zwolennicy remontów należą do mniejszości i trudno się temu dziwić. W końcu wymiana stolarki okiennej, płytek podłogowych czy sanitariatów, poważnie dezorganizuje życie całej rodziny. Najtrudniejsze do przetrwania – i również najdroższe – są zmiany wystroju kuchni i łazienki, dlatego też te pomieszczenia remontuje się najrzadziej. No dobrze, ale kiedy już zdecydujesz się na poważną metamorfozę wnętrz, wypadałoby zorganizować środki niezbędne do sfinansowania tego przedsięwzięcia. O ile drobne naprawy czy modernizacje większość osób pokrywa z własnych oszczędności, o tyle poważny remont – włącznie z wymianą okien, skuwaniem podłóg czy wyburzaniem ścian – często wymaga wsparcia z banku. Sprawdź, na jakich warunkach jest udzielany kredyt remontowy.

Czym różni się kredyt remontowy od gotówkowego?

head-682484_960_720 (1)Kredyt na remont mieszkania czy domu jest w istocie kredytem hipotecznym, czyli wymaga zabezpieczenia na nieruchomości. Oznacza to, że klient otrzymuje pieniądze z zastrzeżeniem, że bank zostanie wpisany do Działu IV księgi wieczystej (Hipoteki). Na mocy tego wpisu bank zostaje wierzycielem hipotecznym, ma więc pierwszeństwo przez wierzycielami osobistymi (wyjątek stanowią koszty egzekucyjne, wierzytelności za wynagrodzenia i długi alimentacyjne). Jeśli zatem przestaniesz spłacać raty kredytu, bank przystąpi do procedury egzekucyjnej, wskutek czego stracisz dach nad głową.

Skoro konsekwencje mogą być tak poważne, dlaczego tak wiele osób decyduje się na kredyt remontowy? Otóż w ten sposób można uzyskać fundusze na remont generalny przekraczające nawet 100 tys. złotych – bez zabezpieczenia wielu klientów mogłoby jedynie pomarzyć o takiej kwocie. W dodatku kredyt na remont (hipoteczny) jest niżej oprocentowany niż zwykły kredyt gotówkowy, a w rezultacie klient płaci niższe miesięczne raty i oszczędza co najmniej kilkanaście tysięcy złotych.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt na remont?

Już wiesz, że kredyt remontowy będzie wymagał wpisania banku do hipoteki. Co za tym idzie, procedura kredytowa wygląda zgoła inaczej niż w przypadku kredytu gotówkowego. Oprócz dokumentów potwierdzających Twoją zdolność kredytową, musisz dostarczyć bankowi informacji na temat nieruchomości, tj. odpis z księgi wieczystej, kopię mapy ewidencyjnej, dokument potwierdzający własność. Niezbędna będzie również wizyta rzeczoznawcy, który oceni wartość przedmiotu kredytowania. Z reguły banki udzielają kredytu w kwocie maksymalnie do 80% wartości nieruchomości.

Ponadto bank musi oszacować koszt remontu, dlatego musisz przygotować umowę z wykonawcą i kosztorys na bankowym formularzu. Jeśli remont wymaga pozwolenia na budowę, do dokumentacji należy dołączyć decyzję o wydaniu pozwolenia, dziennik budowy, plan zagospodarowania działki oraz projekt budowlany. Musisz również wiedzieć, że kredyt remontowy udzielany jest w transzach, zgodnie z harmonogramem prac. Aby udowodnić bankowi zrealizowanie celu kredytowego, należy również udokumentować poszczególne prace zdjęciami oraz fakturami.

Jak zapłacić podatek – przez Internet, w kasie urzędu, gotówką na poczcie lub w banku

0

Twoje roczne zeznanie podatkowe ujawniło niedopłatę podatku dochodowego? Zastanawiasz się, do kiedy musisz zapłacić podatek i w jaki sposób możesz to zrobić? Płatności na rzecz urzędu skarbowego mogą przybrać postać transakcji gotówkowych i bezgotówkowych, jednak różnią się od płatności, których dokonujesz na co dzień. Jak zapłacić podatek przelewem lub gotówką?

W jakim terminie należy zapłacić podatek?

Jeśli z Twojego zeznania podatkowego (np. PIT-37, PIT-36) wynika niedopłata podatku, musisz przekazać wyliczoną kwotę na konto urzędu skarbowego najpóźniej do ostatniego dnia terminu składania zeznań – z reguły podatnicy mają czas do 30 kwietnia. Numeru konta bankowego oraz inne dane do przelewu znajdziesz na stronie urzędu skarbowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania.

Jak zapłacić podatek gotówką?

Najprostszym sposobem na uiszczenie zaległości podatkowych jest dokonanie płatności osobiście gotówką w kasie urzędu skarbowego. Niektóre urzędy zapewniają również możliwość płatności kartą za pomocą terminala płatniczego.

Jeśli placówka urzędu jest zlokalizowana w innej miejscowości, możesz zapłacić podatek w banku, SKOK-u lub na poczcie. W tym celu powinieneś użyć druku służącego do wpłat gotówkowych. Aby urząd zaksięgował wpłatę, musisz umieścić na nim następujące dane:

 • nazwa urzędu skarbowego
 • numer rachunku bankowego urzędu
 • kwota podatku liczbowo i słownie
 • Twoje dane, tj. imię, nazwisko, adres
 • numer swojego rachunku bankowego (jeśli dokonujesz płatności przelewem)
 • identyfikator podatkowy („N” dla NIP lub „P” dla PESEL)
 • rok podatkowy, którego dotyczy wpłata, (np. rok 2017 należy oznaczyć 17R)
 • symbol formularza (np. PIT-37)

Data stempla pocztowego na poleceniu wpłaty jest jednocześnie datą zapłaty podatku.

Jak zapłacić podatek przez Internet?

office-620822_1280 (1)Podatek możesz zapłacić przelewem elektronicznym, podobnie jak rachunki za prąd, gaz czy abonament komórkowy. Jednak na panelu swojego konta internetowego znajdziesz specjalną sekcję dla przelewów na rzecz urzędu skarbowego. Formularz do celów podatkowych różni się od zwykłego dodatkowymi polami do uzupełnienia.

Jak zapłacić podatek przelewem elektronicznym? W specjalnie do tego przeznaczonych rubrykach musisz wpisać m.in. adres urzędu skarbowego, kwotę podatku, rodzaj deklaracji, okres rozliczeniowy, identyfikator podatkowy, a także serię i numer dowodu osobistego. W przypadku płatności przez Internet za datę zapłaty podatku uznaje się dzień obciążenia rachunku podatnika.

Warto także pamiętać, że przelew musi być wykonany z osobistego rachunku podatnika – urząd skarbowy nie uzna wpłaty, jeśli użyjesz np. rachunku matki czy brata. Przepisy dopuszczają jedynie zapłatę z konta małżonka, o ile istnieje między Wami wspólnota majątkowa. Zapłaty podatku może dokonać również przez inną osobę będącą jedynie Twoim pośrednikiem. Jednak w tym przypadku urząd skarbowy może domagać się udowodnienia, że pośrednik otrzymał od Ciebie należność za podatek, np. na podstawie potwierdzenia przelewu.

Renta chorobowa ZUS – sprawdź, czy Ci przysługuje i ile pieniędzy dostaniesz

0

W rzeczywiści nie ma takiego świadczenia jak „renta chorobowa” – ZUS stosuje termin „renta z tytułu niezdolności do pracy”. Za niezdolną do pracy ZUS uznaje osobę, u której doszło do naruszenia sprawności organizmu, wskutek czego osoba ta nie może kontynuować pracy zarobkowej. Całkowita niezdolność do pracy oznacza brak możliwości do podjęcia jakiejkolwiek pracy, z kolei częściowa niezdolność odnosi się do pracy zgodnej z wykonywanym zawodem. Sprawdź zatem, kiedy przysługuje Ci renta chorobowa i ile wynosi wysokość świadczenia.

Komu przysługuje renta choroba z ZUS

Wniosek o rentę chorobową z ZUS może złożyć osoba, która została uznana za niezdolną do pracy na mocy opinii wydanej przez lekarza orzecznika ZUS. Jednak udowodnienie złego stanu zdrowia to nie jedyny wymóg, który musi spełnić potencjalny rencista. ZUS weźmie również pod uwagę okres zatrudnienia przypadający w czasie utraty zdolności do pracy – w tym okresy składkowe i nieskładkowe. Minimalny staż uprawniający do renty chorobowej wynosi:

 • 1 rok, jeśli do utraty zdolności do pracy doszło w wieku 20 lat
 • 2 lata, jeśli do utraty zdolności do pracy doszło w wieku 20-22 lata
 • 3 lata, jeśli do utraty zdolności do pracy doszło w wieku 22-25 lat
 • 4 lata, jeśli do utraty zdolności do pracy doszło w wieku 22-30 lat
 • 5 lat, jeśli do utraty zdolności do pracy doszło w wieku powyżej 30 lat

Co ważne, niezdolność do pracy powinna powstać w okresach składkowych (np. zatrudnienie) lub nieskładkowych (np. zasiłki chorobowe, świadczenia rehabilitacyjne), albo do półtora roku od zakończenia okresu składkowego lub nieskładkowego.

Renta chorobowa ZUS – jak złożyć wniosek?

money-661584_1280 (1)Renta chorobowa z ZUS nie jest przyznawana z urzędu, jednak na wniosek potencjalnego rencisty lub jego pełnomocnika. Do składania wniosku o rentę służy formularz ZUS ERN, który można złożyć osobiście w siedzibie ZUS-u właściwej dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Jeśli dysponujesz certyfikowanym podpisem kwalifikowanym, wniosek możesz wypełnić przez Internet i przesłać go na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS-u. Oprócz wniosku zainteresowany musi dostarczyć do ZUS-u niezbędne dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe, zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu oraz dokumentację medyczną.

Ile wynosi renta chorobowa z ZUS?

Aby ustalić, jak wysoka przysługuje Ci renta chorobowa, ZUS ustala najpierw wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Na kwotę świadczenia składa się:

 • 24% kwoty bazowej, czyli średniego wynagrodzenia bez składek na ubezpieczenia społeczne
 • po 1,3% postawy wymiaru za każdy pełny miesiąc okresów składkowych
 • po 0,7% podstawy wymiary za każdy pełny miesiąc okresów nieskładkowych
 • po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok stażu hipotetycznego (liczba lat brakujących do 25-letniego stażu ubezpieczenia, liczona od dnia złożenia wniosku do osiągnięcia 60 r.ż.)

Tak wyliczona suma przysługuje osobom z całkowitą niezdolnością do pracy. W razie częściowej utraty zdolności, ZUS przyznaje 75% tej kwoty.

Pomysł na biznes w Polsce – jaka działalność sprawdzi się w naszym kraju?

0

Własna firma jest jak dziecko. Podczas jej „narodzin” odczuwasz wielkie emocje, a Twoja radość przeplata się z niepokojem i obawami.  Gdy zaczyna „raczkować” cieszysz się z pierwszych sukcesów, a zarazem zdajesz sobie sprawę, że od teraz będzie wymagała jeszcze większego zaangażowania i czasu. Po kilkunastu latach prowadzenia działalności wysokość zysków będzie świadczyła o Twoim „wychowaniu”. Niemniej, zanim zdecydujesz się na ten poważny krok, musisz znaleźć dobry pomysł na biznes w Polsce. Jaką firmę warto założyć w naszym kraju?

Szkoła języków obcych

Znajomość języka obcego przydaje się niemal w każdej branży. Obecnie zdolność do komunikatywnego porozumiewania się po angielsku wymagana jest m.in. od pracowników hotelarstwa (recepcjoniści, menedżerowie, pokojówki), kelnerek, sprzedawców, policjantów, programistów, pracowników call center, bankowców i spedytorów.

Ponadto w naszym kraju nadal panuje silny trend emigracji zarobkowej, toteż wiele osób przed wyjazdem chce poznać choć podstawy językowe obowiązujące w swoim nowym miejscu pracy. Szkoła językowa to doskonały pomysł na biznes w Polsce również ze względu na obowiązkową maturę z języka obcego, a jak wiadomo – wyniki na świadectwie dojrzałości przesądzają o dostaniu się na wymarzoną uczelnię.

Firma budowlano-remontowa

construction-site-build-construction-work-159306 (1)Branża budowlana w Polsce przeżywa mały kryzys – buduje się coraz więcej, ale rąk do pracy ubywa. Murarze, tynkarze, hydraulicy, elektrycy czy pracownicy od wykończeń wnętrz wolą wyjechać do pracy do Niemiec, gdzie zarobią 3-4 razy więcej niż w ojczyźnie. Jeśli zatem jesteś w stanie zebrać porządną ekipę fachowców przez duże F, możesz choć w niewielkiej części wypełnić lukę na rynku. Zleceń z pewnością nie będzie Ci brakować, bo gdzie nie spojrzeć, tam rozpoczęte inwestycje stoją z powodu trudności ze znalezieniem odpowiedniej firmy budowlanej. Problemy mają zwłaszcza prywatni inwestorzy, którzy budują domy jednorodzinne na własny użytek. Wiele osób czeka nawet rok na rozpoczęcie prac! Jeśli zatem szukasz pomysłu na opłacalny biznes w Polsce, załóż profesjonalną ekipę budowlano-remontową!

Własny biznes na zasadach franczyzy

Z franczyzą spotykasz się na każdym kroku – gdy robisz zakupy spożywcze, tankujesz auto, idziesz do kina, zamawiasz hamburgera, kupujesz ciuchy lub kosmetyki. Czy to oznacza, że polscy przedsiębiorcy wolą korzystać z cudzego doświadczenia i renomy, zamiast budować własną markę? Cóż, prowadzenie biznesu na franczyzie zapewnia liczne udogodnienia. Wsparcie krajowej lub międzynarodowej sieci odczuwalne jest na każdym etapie prowadzenia działalności. Fraczyzodawca udostępnia przedsiębiorcy know-how, pomaga w wyborze lokalu i szkoleniu pracowników, a także negocjuje stawki z dostawcami. Przedsiębiorcy łatwiej zaczynać z gotowym i sprawdzonym produktem niż tworzyć coś od początku, bez gwarancji na powodzenie. Franczyza to zatem dobry pomysł na biznes w Polsce, o ile zaakceptujesz fakt ograniczonej władzy nad swoją firmą.