Świadczenia rodzinne w Niemczech

0
Świadczenia rodzinne w Niemczech

Osoby, które pracują za zachodnią granicą i mają dzieci, mogą starać się o świadczenia rodzinne w Niemczech. Tak zwany Kindergeld jest przyznawany nie tylko na dzieci mieszkające czy przebywające w Niemczech, ale również te, które mieszkają w Polsce do czasu ukończenia przez nie 18 roku życia, a jeśli studiują lub się uczą – do ukończenia 25 lat. Świadczenia można również otrzymywać na dzieci przysposobione i na dzieci współmałżonka, jeżeli tylko są częścią wspólnego gospodarstwa domowego wnioskodawcy. Co istotne o Kindergeld można ubiegać się aż do 4 lat wstecz.

Program 500+ a świadczenia rodzinne w Niemczech

Założeniem polskiego programu jest to, że 500+ nie będzie wypłacane, jeżeli rodzinie przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze. Podstawowym kryterium będzie więc to, w którym kraju wykonywana jest działalność zawodowa oraz w jakim kraju mieszkają dzieci. Jeśli jeden ze współmałżonków lub oboje pracują na terenie Niemiec, a drugi nie jest tam zatrudniony, to powinni się zwrócić o świadczenia rodzinne w Niemczech. Jeśli natomiast małżonkowie pracują w różnych krajach, to pierwszeństwo wypłaty posiada Państwo, w którym mieszkają dzieci. Takie zapisy są zgodne z dotychczasową, unijną praktyką koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i zmierzają do unikania sumowania świadczeń o charakterze rodzinnym w różnych krajach. Świadczenia rodzinne w Niemczech i w Polsce mogą być pobierane w dwóch państwach, ale nie w pełnej wysokości. Poza dodatkiem z jednego programu otrzymać możemy dopłatę dyferencyjną, czyli kwotę będącą różnicą pomiędzy wysokością świadczeń polskich, a świadczeń danego kraju. Jeśli zatem pobieramy 500+, to możemy się ubiegać o dopłatę ze świadczeń rodzinnych w Niemczech, które oczywiście będą pomniejszone o kwotę polskiego zasiłku.

Wysokość Kindergeld

Świadczenia rodzinne w Niemczech są uzależnione przede wszystkim od ilości dzieci. W 2018 roku na pierwsze i drugie dziecko wypłacane jest 194 euro, na trzecie – 200 euro, a na każde kolejne 225 euro. Poza tym świadczenia rodzinne w Niemczech mogą być uzupełnione o dodatkowe środki, z których mogą skorzystać dzieci do 25 roku życia, które muszą mieszkać we wspólnym gospodarstwie domowym wraz z rodzicami, a ich przychody są niewystarczające, aby zapewnić rodzinie minimalny standard życia i w związku są uprawnieni do pobierania świadczeń socjalnych i zasiłków dla bezrobotnych. Kwota dodatku do świadczenia rodzinnego w Niemczech jest obliczana na podstawie dochodów obojga rodziców lub opiekunów wynosi maksymalnie 170 euro/miesiąc na każde dziecko przebywające w gospodarstwie domowym.

Czy zwykły pracownik może naprawiać roboty przemysłowe?

0
robotyka

Dzisiejszy przemysł jest już tak zautomatyzowany, przez co w fabrykach ciężko jest znaleźć pracę jako pakowacz na taśmach produkcyjnych, obsługa prasy, pracownik przy agresywnych produktach chemicznych, (np. kwasu siarkowego, wykorzystywanego do produkcji leków, papieru, materiałów wybuchowych, czy nawozów sztucznych), rozładunku, załadunku towarów, zaawansowanej obróbki materiałów.

Wszystkie te czynności w XXI-w. robią za nas maszyny, mówiąc dokładniej robot przemysłowy. Zautomatyzowany przemysł ma wiele plusów dla przedsiębiorców i wbrew pozorom także dla tych osób, które szukają bezowocnie pracy w fabrykach. Zacznijmy od tego, że maszyny są wykorzystywane do prac niebezpiecznych i monotonnych, zazwyczaj nisko płatnych. Zastąpienie pracownika maszyną pozwala zakładowi zaoszczędzić. Średnio na jednego robota przemysłowego przypada 3 pracowników. Jego miesięczne utrzymanie jest równe z pensją jednego albo dwóch pracowników, zależy to oczywiście od stanu maszyny.

Robot nie potrzebuje urlopu, czy też chorobowego, dlatego na swoim stanowisku może pracować od poniedziałku do soboty przez więcej niż 8 godzin, nie zależnie od świąt państwowych czy kościelnych. Niestety roboty przemysłowe mogą ulegać często uszkodzeniu, naprawa takiego urządzenia jest bardzo kosztowna, jednakże zwraca się po kilku tygodniach pracy. Żeby naprawić taką maszynę, potrzebni są wykwalifikowani pracownicy. Tu właśnie pojawia się plus dla zwykłego pracownika. Jednak co zrobić, jeśli nie masz żadnej wiedzy oraz wykształcenia o tego rodzaju urządzeniach, czy też robotyce? W internecie znalazłem pełno stron oferujących kilkudniowe praktyki, po których skończeniu otrzymujemy certyfikat oraz możliwość pracowania przy maszynach przemysłowych. Koszt takiego kursu to dwa tysiące pięćset złotych. Oczywiście nie są to małe pieniądze, jednakże po takim kursie, będziemy w stanie znaleźć zatrudnienie w firmie oferującej naprawy urządzeń przemysłowych, bądź nawet w samej fabryce jako konserwator. Możliwości jest wiele, dlatego należy podjąć decyzję i poszerzyć swoje kwalifikacje już teraz! Osobom poszukującym ciekawych informacji o robotyce polecam odwiedzić stronę Universal Robots.

Metody inwestowania

0

Kiedy zaczynamy dobrze zarabiać, chcemy zainwestować pieniądze, by móc je pomnażać. Niestety brak odpowiedniej wiedzy powoduje, że nasze oszczędności wcale nie zarabiają. Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje o inwestowaniu, powinniśmy je dokładnie przemyśleć i przeanalizować wszystkie dostępne opcje, których jest naprawdę dużo.

Co trzeba wiedzieć o ISO 9001?

0

Norma ISO 9001 jest bardzo popularna na całym świecie zarówno wśród prywatnych firm, jak i instytucji państwowych, czy nawet organizacji pozarządowych. Aby prawidłowo ją wdrożyć i utrzymywać należy dobrze się do tego przygotować.

Inwestuj odpowiedzialnie – unikaj tych błędów!

0

Inwestowanie to zajęcia dla każdego – można inwestować zarówno olbrzymie kwoty, jak i te niewielkie. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej sytuacji finansowej oraz celu, na którym chcemy odkładać. Do wybory mamy szeroki zakres firm, usług i funduszy – ale najważniejsze to samemu wiedzieć, czego się chce.

Co zrobić w razie nagłego kryzysu finansowego?

0

Kryzys finansowy może przydarzyć się każdemu z nas. Jak możemy postąpić wtedy, gdy zaczniemy mieć trudności ze spłatą zobowiązań?

Uniwersalne palety plastikowe

0

Wybierając nowe palety plastikowe warto postawić na uniwersalne modele, a dokładniej mówiąc na palety EURO o rozmiarach 1200x800x150 mm. Pasować będą one do wszystkich wózków widłowych i co najważniejsze można je swobodnie składować jedna na drugą, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo cennego miejsca.

Szkolenia dla firm – czy warto postawić na rozwój swoich pracowników?

0

Jako pracodawca z pewnością zależy ci na jak najlepszych wynikach finansowych. Jak je osiągnąć? Dróg jest wiele, jednak jedną z lepszych są szkolenia. Jednak ważne jest, by nie było to szkolenie dla samego szkolenia, ale dobrze zaplanowane działanie.

To czysty zysk

W wielu firmach szkolenia są traktowane po macoszemu. Z badań przeprowadzonych w 2010 roku na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że ponad połowa polskich firm nie szkoli swoich pracowników. Z kolei w raporcie Kelly Global Workforce Index możemy przeczytać, że tylko jedna trzecia przedsiębiorstw myśli o inwestowaniu w kadrę. Jest to duży błąd i zaniedbanie, ponieważ z każdej pojedynczej złotówki zainwestowanej w szkolenie pracownika, osiągamy zysk w wysokości 170%! To chyba najlepsza rekomendacja przemawiająca za wysłaniem pracowników na dodatkowe szkolenie.

Dobra kadra = cele strategiczne firmy

Najważniejszy argument, jaki przemawia za szkoleniami, to zysk. Jednak zysk nie bierze się znikąd. Doskonale wiesz, jak ciężko o dobrego pracownika, który dodatkowo będzie lojalny wobec firmy i zaangażowany w powierzone mu obowiązki. Zatrudnić taką osobę jest ciężko, jednak można ją „stworzyć” właśnie poprzez szkolenia. Wzięcie w nich udziału przede wszystkim poszerza kompetencje pracownika, który dzięki temu lepiej wykonuje swoje obowiązki. Jest przy tym bardziej skuteczny i mniej czasu spędza na szukaniu informacji. Wie jak robić to szybciej lub już ma odpowiednią wiedzę. Jednak szkolenia mają nie tylko wymiar finansowy, ale również psychiczny. Nikt z nas nie lubi być ignorowany czy pomijany. Czujemy się lepiej, gdy ludzie wokół nas się z nami liczą i nas doceniają. Wysłanie pracownika na szkolenie jest właśnie takim działaniem. Jako szef powinniśmy dbać o dobrą atmosferę w firmie. Wiele badań potwierdza tezę, że im lepiej ludziom się pracuje, tym lepsze osiągają wyniki. Z psychologicznego punktu widzenia, organizacja szkolenia dla pracowników sprawia, że czują się oni docenieni i bardziej identyfikują się z firmą, co pozytywnie wpływa na ich pracę.

Wszystkie inne argumenty „za”

A przecież nie od dziś wiadomo, że szczęśliwy pracownik, to szczęśliwy pracodawca. Każdy z nas doskonale wie, jak zachowuje się w chwilach smutku. Spada nasza produktywność i zaangażowanie, dlatego warto dbać o morale swoich pracowników. Szkolenia wpływają również na wspomnianą wyżej atmosferę. Podnosząc kwalifikacje naszych podwładnych sprawiamy, że zyskują oni nowe umiejętności, które przydają im się nie tylko w pracy, ale również w kontaktach ze współpracownikami. Dzięki temu grupa lepiej się rozumie, co wpływa na zmniejszenie ilości nieporozumień i tarć.

Budżet w firmie na szkolenia

W związku w powyższym powinieneś zapewnić w swojej firmie dodatkowy budżet na szkolenia pracowników. W zależności od prowadzonego przez ciebie biznesu, możesz skorzystać z różnego pakietu szkoleń. Najłatwiej poszukać ich w internecie. Jednym z nich jest adamgrzesik.pl – Szkolenia dla firm. U swoich pracowników możesz poprawić umiejętność wystąpień publicznych, wiedzę z zakresu marketingu, negocjacji czy wielu innych. Od ciebie zależy, które z wielu szkoleń wybierzesz i kogo na nie wyślesz. Najważniejsze, to dysponować odpowiednim budżetem i pamiętać, że te pieniądze w przyszłości się zwrócą.

Najlepszy sposób na szkolenia bhp

0

Twoją firmę czeka szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy, a Tobie jest słabą na samą myśl o organizowaniu czasu pracowników i przygotowywaniu sali szkoleniowej? Nic dziwnego. W firmach, które zatrudniają kilkaset osób okresowe szkolenia bhp mogą zajmować mnóstwo czasu, a tym samym utrudniać codzienną pracę. Na szczęście wiemy, co może pomóc w tej sytuacji.

Szkolenia jeszcze nigdy nie były tak proste

Wyobraź sobie taką sytuację: twój telefon milczy, bo nie musisz umawiać się z firmami przeprowadzającymi szkolenia bhp na kilka miesięcy przed planowanym kursem. Twoi pracownicy nie muszą wprowadzać dodatkowej organizacji zmian między sobą ze względu na kurs bhp. Praca w firmie odbywa się tak, jak zazwyczaj, ale jednocześnie wszyscy zostali zapoznani z obowiązującymi ich zasadami pracy na danym stanowisku. Brzmi jak marzenie każdego przedsiębiorcy, prawda? Dobra wiadomość jest taka, że to marzenie bez problemu można spełnić. Jak? Dzięki platformom do szkoleń bhp, które przeprowadza się internetowo.

Co zyskujesz dzięki szkoleniom z bhp online?

Pieniądze. Nie trwonisz dodatkowych sum np. na dojazdy pracowników do ośrodków szkoleniowych, ponieważ wszystkie szkolenia przeprowadzane są przed komputerami.

Czas. Pracownicy nie zmarnują kilku dni, a dzięki temu w firmie nie będzie zaległości. Ze szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy można korzystać każdego dnia i o każdej porze. To duże udogodnienie dla pracowników, którzy takie szkolenie woleliby np. odbyć w domu, na spokojnie, na przykład przy kawie w ramach popołudniowego odpoczynku.

Wdzięczność. Tak, Twoi pracownicy będą wdzięczni! Skończyła już się era sztampowych szkoleń wygłaszanych monotonnym głosem i ewentualnie uzupełnianych równie monotonną prezentacją. Dziś szkolenia bhp są tworzone tak, by utrzymać maksymalne skupienie pracownika na prezentowanym temacie. Dzięki temu szkolenie nie tylko będzie szybsze, ale też podwładny wyniesie z niego o wiele więcej, co też w przyszłości może przynieść korzyści twojej firmie. Dodatkowo materiały zamieszczane na platformie szkoleniowej są umieszczane sukcesywnie. Pracownik nie zostanie więc od razu przysypany wszystkimi plikami multimedialnymi, ale dopiero, gdy dokładnie zapozna się z jednym materiałem szkoleniowym, będzie mógł przejść do kolejnego.

Jedno szkolenie dla wszystkich. Wiele firm działa dziś międzynarodowo i tym samym w obrębie jednego przedsiębiorstwa pracować może mnóstwo osób posługujących się różnymi językami. Dobra wiadomość jest taka, że szkolenia online i tak mogą odbywać się równolegle, nawet dla osób, które nie używają na co dzień języka polskiego. Platforma ze szkoleniami bhp umożliwia również skorzystanie z opcji rozesłania materiałów szkoleniowych w języku angielskim.

Jak widać szkolenia bhp przeprowadzane online nie mają minusów. Nic dziwnego więc, że ta metoda na kurs z bezpieczeństwa i higieny pracy staje się coraz popularniejsza. Przedsiębiorcy wiedzą, że mądre korzystanie z technologii może ułatwić życie nie tylko ich, ale także pracowników.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Team Prevent Sp. z o.o. z Pszczyny.

Zadbaj o bezpieczeństwo w Twoim przedsiębiorstwie

Osiąganie coraz lepszych wyników finansowych jest głównym celem każdej firmy. Warto jednak pamiętać, że dążenie do tego celu powinno odbywać się z zachowaniem bezpieczeństwa pracowników, a także poszanowaniem środowiska naturalnego oraz społeczeństwa. Aby mieć pewność, że działania firmy zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa warto wdrożyć w niej certyfikowane systemy zarządzania. Uzyskanie certyfikatu jest niezależnym dowodem na spełnianie wymogów określonych w normach.