Zarabiaj na ankietach – dodatkowe pieniądze bez wychodzenia z domu

0

Choć na portalach ogłoszeniowych jest mnóstwo ofert pracy w domu, bardzo trudno znaleźć prawdziwą i zapewniającą dobry zarobek. Owszem, wypełnianie płatnych ankiet czy zarabianie na wyświetlaniu reklam to z pozoru całkiem uczciwe propozycje. Jednak na takiej pracy można zarobić od zera do kilkuset złotych miesięcznie – raczej nie są to kwoty umożliwiające samodzielne utrzymanie. Mimo to nadal wielu internautów jest zainteresowanych tą formą zarobkowania, a zwłaszcza ankietami. Teoretycznie jest to zajęcie dla wszystkich, w dodatku znacznie ciekawsze i bardziej urozmaicone niż klikanie w reklamy. Jeśli i Ty z zaciekawieniem reagujesz na hasło „zarabiaj na ankietach”, ten tekst jest dla Ciebie.

Zarabianie na ankietach – o co w tym chodzi?

money-making-3080876_1280Płatne ankiety służą różnym celom, choć z reguły chodzi o uzupełnianie danych statystycznych, promocję firmy, poznanie opinii konsumentów oraz prowadzenie badań pod kątem udoskonalenia produktu lub usługi. Wybór ankietowanych nie powinien być dziełem przypadku, gdyż np. osoba w średnim wieku nie wyda wiarygodnej opinii na temat kosmetyków dla nastolatek, z kolei studenci raczej nie będą mogli wypowiedzieć się na temat kredytów hipotecznych. Każda ankieta zostaje zatem skierowana do określonej grupy docelowej, choć podobno najwięcej formularzy trafia do osób po 25 roku życia, utrzymujących się samodzielnie ze stałej pracy, aktywnie korzystających z rozmaitych produktów i usług. Zarabianie na ankietach jest uzależnione od tego, czy pasujesz do grupy odbiorców danego badania – dlatego im bardziej „uniwersalnym” jesteś konsumentem, tym lepiej dla Twojego portfela.

Zarejestruj się w programie i zarabiaj na ankietach!

Jak zacząć zarabiać na ankietach? To proste – musisz znaleźć w Internecie platformy z płatnymi ankietami, po czym zarejestrować się w serwisie. System poprosi Cię o podanie podstawowych danych o sobie – wieku, płci, wykształcenia, wykonywanej pracy, sytuacji rodzinnej itp. Na podstawie tych informacji program dopasuje ankiety do Twojego profilu, dzięki czemu będziesz wypełniać jedynie adekwatne dla siebie formularze. Po rejestracji w serwisie zaczniesz otrzymywać wiadomości z ankietami – im więcej, tym lepiej. Aby zwiększyć szansę na zarobek możesz zapisać się do kilku programów, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Co dalej? Wypełniaj, zdobywaj kolejne punkty i wymieniaj je na realne pieniądze – jednym słowem, zarabiaj na ankietach z dowolnego miejsca na świecie, o dowolnej porze. Weź jeszcze pod uwagę, że najlepsze serwisy z ankietami umożliwiają zarabianie również w inny sposób. Możesz polecać program innym internautom za pomocą linków referencyjnych, grać w proste gry i oglądać reklamy, a także zdobywać karty upominkowe i kupony na loterię. Taka praca przez Internet wydaje się łatwa, przyjemna i w dodatku urozmaicona. Ale gdzie tkwi haczyk? Otóż w sieci nie brakuje nieuczciwych firm, które unikają płacenia za wypełnione ankiety albo wyłudzają w ten sposób prywatne dane.

Zakup bitcoina za złotówki – kantor czy giełda?

0

Wielu początkujących inwestorów zastanawia się, jaki będzie najlepszy sposób na zakup bitcoina. Przede wszystkim dylemat dotyczy tego w jaki sposób najlepiej jest zakupić kryptowalutę za złotówki. I czy lepszy będzie w tym przypadku kantor czy może giełda.

Na wstępie kilka słów o kantorach. Oczywiście istnieje możliwość zakupu bitcoinów w kantorach i można to zrobić. Pytanie jest tylko takie, czy jest to opłacalne. W dobie istnienia wielu giełd internetowych odpowiedzieć jest tylko jedna – nie. Wynika to z tego, że kupując kryptowalutę w kantorze po prostu przepłacimy. Przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, kurs w kantorze jest zawyżony. Po drugie, kupując bitcoiny zapłacimy dodatkowo kilkuprocentową prowizję. Jest to po prostu nieopłacalne w przypadku kiedy możemy zakupić bitcoiny dużo taniej na internetowej giełdzie. I co ważne, można to zrobić za złotówki.

Jak kupić bitcoin za złotówki? Najlepiej wykorzystać do tego giełdę Bitbay. Co ważne, jest to polska giełda. Sam proces rejestracji oraz zakupu bitcoinów jest niezwykle prosty. Po założeniu konta na giełdzie należy oczywiście zasilić je złotówkami. Konto zasilamy po prostu wykonując przelew bankowy. W tym celu na swoim koncie Bitbay klikamy w przycisk „wpłata” i wybieramy „przelew bankowy”. Naszym oczom ukaże się numer konta, na który należy dokonać przelew. Ważne jest to, aby dokonując przelewu w jego tytule dokładnie wpisać tytuł jaki pokazał nam się na Bitbay. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że pieniądze prawidłowo się zaksięgują. Teraz wystarczy poczekać, aż środki pojawią się na giełdzie i można rozpocząć zakup bitcoinów.

7

Sam zakup bitcoina także jest niezwykle prosty. Można skorzystać z opcji „szybkiego zakupu”. Wybieramy odpowiednie waluty, podajemy liczbę bitcoinów i klikamy na „kup”. Gotowe. Bitcoiny można oczywiście także wypłacić.

Jak zatem widać, kupno bitcoin za złotówki jest możliwy i do tego jest bardzo prosty. Po rejestracji na giełdzie Bitbay można to zrobić w kilku prostych i szybkich krokach.

Potrzebny Ci pomysł na życie? Nie czekaj, znajdź swój cel!

0

Twoja praca nie daje Ci satysfakcji, a zarobki wołają o pomstę do nieba? Codziennie zastanawiasz się, dlaczego Twoje życie jest tak monotonne i przewidywalne? A może z zazdrością patrzysz na szczęśliwe pary i masz serdecznie dość statusu wiecznego singla? Jeśli i Ty masz poczucie, że zmierzasz w niewłaściwym kierunku, najprawdopodobniej potrzebny Ci dobry pomysł na życie. Jak go znaleźć?

Pomysł na życie po 30 – wizualizacja Twojego idealnego życia

pexels-photo-630839 (2)Przekroczenie trzydziestki to dobry moment na podsumowanie dotychczasowych osiągnięć. W tym wieku raczej nie będziesz zastanawiać się nad swoim wykształceniem, tylko już powinieneś robić z niego użytek. Pierwsze rozmowy kwalifikacyjne i pierwsza praca już za Tobą, Twoja kariera nabiera rozpędu lub toczy się po ustabilizowanym torze. Podobnie jest ze sferą prywatną  – to już nie czas na pierwsze miłości, ale na podjęcie decyzji, czy wolisz zostać singlem czy chcesz stworzyć podstawową komórkę społeczną.

Aby Twój pomysł na życie nabrał realnych kształtów, warto zrobić wizualizację swojej idealnej przyszłości. Zadaj sobie kilka podstawowych pytań: w jakim kraju/mieście chcę mieszkać? Wolę dom z ogródkiem czy mieszkanie w centrum? Co robię i co chciałbym robić? Czy mam przyjaciół, czy chciałbym ich mieć? Czy mój związek (lub jego brak) daje mi szczęście? Czy odpoczywam za mało/za dużo, w sam raz? Czy dbam o swoje zdrowie? Taki rachunek sumienia pozwoli Ci ocenić, w jakim jesteś punkcie i czy dotychczasowy pomysł na życie zbliża się do ideału.

Pomysł na biznes życia – własna działalność, etat, a może wolny strzelec?

Zrób życiowy bilans zysków i strat. Czy Twoja praca daje Ci możliwość rozwoju i wykonujesz ją z pasją (lub choćby zainteresowaniem), czy może wprost przeciwnie – nienawidzisz jej i codziennie zmuszasz się do wykonywania obowiązków? Aby odczuć satysfakcję z życia zawodowego, musisz zastanowić się, jak wykorzystać swoje talenty i umiejętności. Co musisz zrobić, aby dostać swoją wymarzoną pracę?

Wielu ludzi już w bardzo młodym wieku ma swój pomysł na życie, ale dorosłość często niweczy te plany. Niektórzy spełniają ambicje rodziców w wyborze studiów, inni postępują po najmniejszej linii oporu i podejmują pracę poniżej swoich kwalifikacji. Niestety, postępując wbrew sobie można bardzo łatwo stracić kontrolę nad życiem i „obudzić się” poniewczasie.

Sukces nie polega na pielęgnowaniu marzeń, ale ich realizacji. Chcesz rzucić etat i zostać freelancerem? A może masz pomysł na własną działalność, ale ogranicza Cię strach? Prowadzisz swoją firmę, ale brakuje Ci czasu na życie prywatne i ledwo stać Cię na ZUS-y? Im dłużej będziesz robić coś na siłę, tym bardziej maleją Twoje szanse na życiowe spełnienie. Jeśli cierpisz na nudę i codziennie przeżywasz dzień świstaka, warto zaryzykować i zmienić pracę. Natomiast jeśli żyjesz w ciągłym stresie, lepiej odpuścić, zwolnić tempo i odzyskać spokój. Pamiętaj też, że każdy pomysł na życie jest dobry, o ile jest Twoim własnym – nie Twoich rodziców, partnera, przyjaciół czy lokalnej społeczności.

Studia logistyczne – jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków w Polsce

0

Czasy „wiecznych studentów” szczęśliwie dobiegły końca. Dziś studenci dążą do szybkiego startu na rynku pracy, dlatego coraz mniej z nich decyduje się na kierunki mało praktyczne (filozofia) i generujące największy odsetek bezrobotnych (socjologia, pedagogika, historia, administracja). Dzisiejszy żak zrobi wszystko, aby uzyskać mocną pozycją na rynku pracy i jego CV wyróżniało się na tle konkurencji. Jeśli i Ty wychodzisz z założenia, że uczelnia wyższa nie powinna podwyższać stopy bezrobocia, studia logistyczne będą dla Ciebie doskonałym wyborem.

Czego nauczy Cię kierunek logistyczny?

belgium-antwerp-shipping-container-163726 (1)Logistyk zajmuje się organizacją transportu – sprawuje pieczę nad towarem na miejscu załadunku, w trakcie jego transportu aż do miejsca docelowego. To od niego zależy, czy kontrahent otrzyma towar w terminie i to on rozwiązuje problemy, które mogą pojawić się w trasie. Logistyk musi w taki sposób zaplanować transport, aby przewóz odbył się sprawnie, zgodnie z prawem, bez niepotrzebnej straty czasu i bez nadmiernych kosztów. Krótko mówiąc, logistyk to synonim współczesnego stratega, od którego zależy płynne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Studia logistyczne nie są wprawdzie niezbędne w tej branży, jednak jeśli chcesz zrobić karierę w dużej firmie o globalnym zasięgu, z pewnością jako kandydat z dyplomem masz znacznie większe szanse na zatrudnienie. Tym bardziej, że nauka na tym kierunku obejmuje wszystkie zagadnienia potrzebne do profesjonalnego wykonywania tego zawodu, m.in. organizację transportu, zaopatrzenie, dystrybucję, marketing, logistykę międzynarodową. Nauczysz się obsługi systemów informatycznych stosowanych w logistyce, poznasz metody utylizacji i recyklingu odpadów w sposób niezagrażający środowisku, będziesz za pan brat ze statystyką i ekonometrią. Absolwent studiów logistycznych zyska również umiejętności w zarządzaniu zasobami ludzkimi i kosztami ponoszonymi w związku z transportem.

Studia logistyczne i co dalej?

euro-pallets-3122332_1280Logistykę możesz studiować od razu po maturze na studiach I stopnia, a następnie kontynuować kształcenie na studiach magisterskich. Natomiast jeśli teraz studiujesz inny kierunek, nic straconego – logistyka dostępna są również w formie studiów podyplomowych. Studia logistyczne dają możliwość wybrania specjalności m.in. logistyki i handlu międzynarodowego, logistyki służb mundurowych, menedżera logistyki czy zarządzenia transportem i magazynowaniem w systemach logistycznych.

Gdzie znajdzie pracę absolwent kierunków logistycznych? W każdej firmie, w której dochodzi do przepływu towarów, informacji lub osób. Z otwartymi rękoma przyjmą Cię w przedsiębiorstwach produkcyjnych i magazynowych, firmach transportowych oraz firmach kurierskich i spedycyjnych. Ponadto możesz szukać zatrudnienia na lotniskach, w transporcie kolejowym czy portach morskich. W zależności od miejsca zamieszkania i aspiracji, możesz pracować zarówno w niewielkich, lokalnych firmach, jak i w przedsiębiorstwach państwowych czy koncernach na skalę międzynarodową.

Urlop bezpłatny a urlop wypoczynkowy

0

Urlop wypoczynkowy może wynosić 20 dni lub 26 dni, w zależności od stażu pracy. Pracownik może wykorzystać swój urlop w całości lub w częściach, przy czym choć jedna część powinna trwać minimum 14 dni kalendarzowych. Jak sama nazwa wskazuje, celem urlopu jest wypoczynek, choć pracownik  uprawiający „urlop po polsku” przewiduje w tym czasie zazwyczaj remont, gruntowne domowe porządki czy dodatkowe fuchy.

Natomiast zupełnie czym innym jest urlop bezpłatny, który z reguły przeznaczony jest na nieprzewidziane sytuacje, takie jak: opieka nad chorym dzieckiem, nagły wyjazd w celach prywatnych czy skorzystanie z oferty krótkotrwałej pracy za granicą. Urlop bezpłatny jest nielimitowany– może trwać zarówno kilka dni, jak i kilka tygodni czy miesięcy, a nawet kilka lat. W tym czasie pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia ani nie przysługują mu inne prawa wynikające z umowy o pracę. W dodatku urlop bezpłatny może skrócić urlop wypoczynkowy. W jaki sposób?

Najpierw urlop wypoczynkowy, potem urlop bezpłatny

pexels-photo-296879W najlepszej sytuacji jest pracownik, który najpierw wykorzystał cały urlop wypoczynkowy, a dopiero potem złożył wniosek o urlop bezpłatny. Jasnym jest, że w tym przypadku pracodawca nie ma możliwości skrócenia wymiaru urlopu. Niektórzy usiłują wmówić pracownikowi, że urlop bezpłatny skutkuje odebraniem części urlopu wypoczynkowego przysługującego w przyszłym roku. Jednak pracodawca nie może odejmować dni urlopu, do którego pracownik nabędzie prawa dopiero od 1 stycznia kolejnego roku.  Tak więc w tej sytuacji kwestia – urlop bezpłatny a urlop wypoczynkowy – jest bardzo klarowna. Gdy urlop wypoczynkowy był wykorzystany przed bezpłatnym, dodatkowe wolne dni nie będą miały żadnego wpływu na rozliczenie tegorocznego urlopu ani wymiar przyszłego.

Urlop bezpłatny a urlop wypoczynkowy – kiedy pracodawca może obniżyć wymiar urlopu

Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by pracownik wziął urlop bezpłatny przed wykorzystaniem urlopu wypoczynkowego pełnym wymiarze (20 lub 26 dni). Jednak w tym przypadku kluczowe znaczenie ma czas trwania urlopu bezpłatnego. Jeśli pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym poniżej 1 miesiąca, wówczas jego urlop wypoczynkowy nie jest zagrożony i jego wymiar nie może ulec skróceniu. Zgoła inaczej przedstawia się sytuacja pracownika, u którego urlop bezpłatny trwa 1 miesiąc lub dłużej. Wówczas pracownikowi przysługuje prawo do proporcjonalnie pomniejszonego urlopu wypoczynkowego.

Jak obliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego?

Przykład: Pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego. Przed skorzystaniem z prawa do urlopu przebywał na urlopie bezpłatnym trwającym 6 miesięcy – od 1 stycznia do 30 czerwca. Do końca roku kalendarzowego pozostało 6 miesięcy. W tej sytuacji wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

6/12 x 20 dni = 10 dni

Przy obliczaniu urlopu proporcjonalnego pomija się niepełne miesiące i dopiero wykorzystanie przez pracownika pełnego miesiąca (lub 30 dni) urlopu bezpłatnego powoduje skrócenie urlopu wypoczynkowego o 1/12.

Zarobki pielęgniarek w Polsce i za granicą

0

W czerwcu 2007 roku niskie pensje i brak porozumienia z rządem zmusiły pielęgniarki do podjęcia akcji protestacyjnej pod siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego. Strajk zapisał się w historii współczesnej Polski jako słynne „białe miasteczko”, które zjednało sobie przychylność zdecydowanej większości społeczeństwa. Zawód ten cieszy się wśród Polaków należną mu estymą, jednak według opinii publicznej zarobki pielęgniarek są skandalicznie niskie. Wprawdzie związki wywalczyły podwyżki dla tej grupy zawodowej, a rząd wprowadził ustawę o minimalnym wynagrodzeniu personelu medycznego, jednak nadal w tej kwestii pojawia się wiele nieścisłości i ustaleń niezgodnych z postulatami związków zawodowych. A jak wyglądają zarobki pielęgniarek za granicą?

Ile zarobi polska pielęgniarka w UE?

doctor-563428_1280 (1)Wystarczy przejrzeć oferty pracy dla pielęgniarek w Niemczech, by zrozumieć frustrację panującą w środowisku. Osoby wyjeżdżające zaraz po maturze mogą podjąć naukę w szkole zawodowej na kierunku pielęgniarstwo, otrzymując przy tym wynagrodzenie 950 euro brutto w I klasie i 1150 euro brutto w II klasie. Natomiast wykwalifikowane pielęgniarki mogą zarobić za Odrą od 2 300 do 3 500 euro miesięcznie. Pensja zależy od kwalifikacji, stażu pracy i miejsca, niemniej nawet minimalne wynagrodzenie pielęgniarki w Niemczech jest o ok. 7 tys. zł wyższe niż w Polsce.

Ogromne dysproporcje pojawiają się także przy zarobkach w Norwegii, gdzie polska pielęgniarka może zarobić od 8,8 do 20 tys. zł miesięcznie! Opłaca się wyjechać również do pracy Wielkiej Brytanii – angielskie kliniki, szpitale i domy opieki oferują stawkę w wysokości od 1600 do 3300 funtów netto miesięcznie. Zarobki pielęgniarek we Francji są zależne od stażu pracy i kwalifikacji. Początkujące pielęgniarki mogą zarobić nad Loarą  ok. 6 tys. zł brutto, zaś pielęgniarki ze specjalizacją od 8 do 11 tys. zł brutto. Biorąc pod uwagę powyższe kwoty trudno się dziwić, że wiele polskich pielęgniarek nie zastanawia się długo nad emigracją.

Średnie wynagrodzenie pielęgniarek w Polsce

Ile zarobi pielęgniarka w Polsce? Przeciętna pensja wynosi ok. 2700 zł brutto, przy czym połowa pielęgniarek zarabia od 2300 do 3380 zł. Wynagrodzenie poniżej 2300 zł otrzymuje 1/4 pielęgniarek, tyle samo kobiet otrzymuje pensję przekraczającą 3380 zł. Pielęgniarki oddziałowe zarabiają 4300 zł, natomiast położne średnio 2800 zł.

Zdecydowaną większość pracujących w tym zawodzie stanowią kobiety po 45 roku życia, natomiast kobiety w wieku 21-25 to zaledwie kilka procent zatrudnionych. Z danych statystycznych wynika, że ok. 67 tys. pielęgniarek nie pracuje w zawodzie. Powodów jest wiele – nieustanna presja, praca w niedziele i święta, męczące godziny dyżurów, trudna współpraca z pacjentami, a także wysokie obciążenie psychofizyczne. Zarobki pielęgniarek w Polsce wydają się zatem mocno krzywdzące, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że wiele z nich to absolwentki uczelni medycznych o wieloletnim doświadczeniu.

Opłacalny biznes bez dużego kapitału

0

Jak przekuć dobre chęci, niespożytą energię i zaangażowanie w dochodowy biznes? Wystarczy mieć dobry pomysł! Własną działalność założysz nawet bez kredytu dla nowych firm czy życiowych oszczędności. Nie masz dużego domu, a nie stać Cię na wynajem lokalu w mieście? Opłacalny biznes możesz prowadzić nawet w kawalerce – wystarczy Ci wygodny fotel i biurko. Zamiast szukać kolejnych powodów przeciwko założeniu własnej firmy, znajdź dobry sposób na zrealizowanie swojego celu. Poniżej podrzucamy trzy pomysły na opłacalny interes.

Sprzedaż towarów przez Internet – sklep online

business-3152586_1280 (1)Prowadząc sklep internetowy, możesz ograniczyć koszty stałe do minimum. Nie musisz wynajmować lokalu – możesz zarządzać platformą sprzedażową we własnym salonie, sypialni, a nawet w kawiarni czy bibliotece. Dzięki możliwości wysyłki towaru bezpośrednio z hurtowni do klienta (tzw. dropshipping), odpada konieczność posiadania dużej przestrzeni czy wynajęcia magazynu. Ostatecznie koszty sprowadzą się do rocznego utrzymania domeny internetowej, kosztów marketingu sieciowego, opłat administracyjno-skarbowych oraz kosztów zakupu towaru. Własny sklep internetowy to opłacalny biznes, który nie wymaga ogromnego kapitału i zapewnia znacznie niższe koszty stałe niż handel stacjonarny.

Organizacja imprez/przyjęć weselnych

Codziennie ktoś usiłuje zamówić restaurację na chrzciny dziecka, znaleźć dobrą orkiestrę na wesele czy dopiąć na ostatni guzik imprezę firmową. Możesz im pomóc! Jeśli masz w sobie żyłkę organizatora i uważasz, że jesteś w stanie załatwić nawet świeże truskawki w zimie, możesz zająć się aranżacją imprez. Ale uwaga – jeśli chcesz organizować śluby, nie zajmuj się mniejszymi imprezami okolicznościowymi i na odwrót. Każda para oczekuje specjalnego traktowania i chce powierzyć zaplanowanie najważniejszego dnia w swoim życiu osobie skupionej na branży ślubnej. Dlaczego organizacja imprez to opłacalny biznes? Otóż to zajęcie o wysokim potencjale rozwoju, gdzie wciąż można zaskoczyć klientów kreatywnymi pomysłami i zdyskwalifikować konkurencję unikalną ofertą. Poza tym będziesz ponosić minimalne koszty – wystarczy Ci laptop, komórka, notes i własny samochód.

Firma sprzątająca

Każda firma potrzebuje kogoś, kto ogarnie biuro i zaplecze, zadba o czystość pomieszczeń przeznaczonych dla klientów czy zajmie się sprzątaniem po remoncie. Usługi sprzątające coraz częściej zamawiane są przez klientów prywatnych, którzy posiadają duże domy i nie mają czasu na polerowanie podłóg czy mycie wielkich okien. Możesz zatem mieć pewność, że nie zabraknie Ci źródła dochodu – w końcu „brudu” wystarczy dla Ciebie i Twojej konkurencji. W dodatku branża daje możliwość rozbudowania oferty o usługi dodatkowe, takie jak pranie tapicerki meblowej, czyszczenie dywanów czy mycie i sprzątanie samochodów. To kolejny opłacalny biznes, na którego rozkręcenie nie potrzebujesz ogromnego kapitału – na początek wystarczy podstawowy sprzęt do sprzątania, samochód (może być prywatny) i trochę lokalnej reklamy.

Ile można dorobić do renty socjalnej, aby ZUS nie odebrał świadczenia?

0

Prawo do renty socjalnej przysługuje osobom pełnoletnim, które całkowicie utraciły zdolność do wykonywania pracy. Świadczenie nie jest zbyt wysokie i nie pozwala na samodzielne utrzymanie, toteż renciści często szukają dodatkowego źródła dochodu. Niestety często pracują „na czarno”, z obawy przed utratą świadczenia. Co prawda ZUS nie zabrania wykonywania pracy zarobkowej, jednak rencista musi przestrzegać limitu przychodów, w przeciwnym razie renta ulega zawieszeniu. Ile można dorobić do renty socjalnej?

Komu przysługuje renta socjalna?

Jak już wspomnieliśmy, prawo do renty socjalnej uzyskuje osoba pełnoletnia, u której doszło do znacznego pogorszenia zdrowia i w rezultacie utraty zdolności do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Jednak w odróżnieniu od renty chorobowej, w tym przypadku nie mają znaczenia okresy składkowe i nieskładkowe ubezpieczenia, staż pracy czy wysokość wynagrodzenie. Renta socjalna przysługuje wówczas, gdy utrata sprawności organizmu nastąpiła:

  • przed osiągnięciem pełnoletniości tj. przed 18 rokiem życia lub przed 16 r.ż w przypadku kobiet, które zawarły związek małżeński pomiędzy 16 a 18 r.ż.
  • w okresie nauki w szkole
  • w okresie studiów przed ukończeniem 25 r.ż.
  • w okresie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Dla ZUS-u nieistotne jest, kiedy dokładnie powstała całkowita niezdolność do pracy. Natomiast ważne jest, by do pogorszenia stanu zdrowia (skutkującego utratą zdolności do pracy) doszło w okresach przypadających na naukę w szkole lub na studiach.

Wysokość renty socjalnej jest jednakowa dla wszystkich i wynosi  84% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – co roku kwota ta ulega zwiększeniu zgodnie z waloryzacją na zasadach określonych w ustawie emerytalnej.

Ile można dorobić do renty socjalnej?

help-2402778_1280Pomimo orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy, ZUS zezwala na podjęcie pracy zarobkowej z uwagi na niską kwotę świadczenia. Niemniej, rencistę obowiązuje limit wynoszący 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Za kwotę bazową przyjmuje się wynagrodzenie z ostatniego kwartału ogłoszonego przez prezesa GUS. W rezultacie co trzy miesiące kwota dopuszczalnego maksymalnego przychodu ulega zmianie, dlatego rencista musi regularnie sprawdzać, ile można dorobić do renty socjalnej, aby łączny przychód nie spowodował przekroczenia limitu.

Jeśli rencista uzyskał łączny przychód w wysokości powyżej 70% średniego wynagrodzenia, musi skierować do ZUS-u pismo, w którym poinformuje o dochodach uzyskanych z pracy, uzasadniających zawieszenie świadczenia. Renta socjalna zostaje wstrzymana, ale tylko za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia limitu. Jeśli ZUS zdążył wypłacić świadczenie, należy zwrócić pieniądze. Warto przy tym zwrócić uwagę, że ZUS liczy przychód wyłącznie z tytułu pracy/działalności objętej obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym, uzyskiwany w ramach m.in. umowy o pracę, pracy nakładczej, umowy zlecenia, działalności gospodarczej, stypendium sportowego czy pracy w spółdzielni rolniczej.

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

0

Na każdej rozmowie w sprawie pracy czujesz się jak na przesłuchaniu na policji? A może masz w głowie setki pytań, ale nie wiesz, czy wypada je zadać? Rozmowa kwalifikacyjna stresuje wielu kandydatów starających się o wymarzoną pracę, bez względu na umiejętności, doświadczenie czy stopień wykształcenia. Często zdenerwowanie jest tak silne, że nie pozwala przejąć inicjatywy ani wykazać się błyskotliwością. W efekcie rekruter spisuje kandydata na straty, kończąc rozmowę znamiennym „zadzwonimy do pana/pani…” Tymczasem wystarczy przygotować sobie kilka pytań, które postawią Cię w dobrym świetle i potwierdzą Twoje zaangażowanie. O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Zapytaj, czy Twoje kompetencje są wystarczające na proponowane stanowisko

W każdym profesjonalnym ogłoszeniu o pracę rekruter podaje obligatoryjne i mile widziane wymagania na podane stanowisko. Jednak jeśli dowiedziałeś się o tej pracy pocztą pantoflową, masz prawo nie znać szczegółowych warunków pracodawcy. Takie pytanie pozwoli Ci uniknąć bolesnych rozczarowań i wielogodzinnego wpatrywania w ekran komórki. Odpowiedź rekrutera powinna wyraźnie zasugerować, czy masz szanse na to stanowisko.

Zapytaj o Twojego bezpośredniego przełożonego

pexels-photo-615475Jeśli nie wiesz, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej, możesz zacząć od ustalenia hierarchii w firmie. Takie pytanie nie zdziwi rekrutera i nie wprawi go w konsternację – jest raczej neutralne. Natomiast odpowiedź przyniesie Ci wiele korzyści, gdyż poznasz swoje najbliższe otoczenie w przyszłej pracy. Nazwiska nic Ci nie powiedzą, ale dzięki mediom społecznościowym (Facebook, LinkedIn, Goldenline) możesz w domu sprawdzić, czyje polecenia będziesz wykonywać. Jeśli natomiast masz pełnić rolę kierownika, warto poznać także pracowników z podległego Ci departamentu.

Dowiedz się, jak wygląda kolejny etap rekrutacji

W dużych firmach i korporacjach rekrutacja przebiega wieloetapowo, a rozmowa kwalifikacyjna może być zaledwie początkiem długiej drogi do upragnionej pracy. W każdym razie warto zapytać rekrutera, po jakim czasie możesz spodziewać się odpowiedzi i jak przebiegają dalsze etapy weryfikacji kandydatów. Jeśli rekruter odpowie wymijająco, być może spotkanie nie przebiegło po Twojej myśli i nie będziesz brany pod uwagę na to stanowisko. Natomiast jeśli rekruter obiecuje kontakt w ciągu najbliższego tygodnia, musisz się solidnie przygotować do kolejnej rozmowy.

Upewnij się, czy firma zapewnia możliwości rozwoju zawodowego

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Warto już na wstępie dowiedzieć się, czy firma umożliwia rozwój swoim pracownikom, a jeśli tak, to w jaki sposób? To pytanie pomoże Ci ocenić, czy ta oferta pracy będzie Twoją trampoliną do kariery, czy raczej spowoduje, że utkniesz na jednym stanowisku na kilkanaście lat. Przy okazji zasugerujesz rekruterowi, że jesteś ambitny i wiążesz swoją przyszłość z firmą. Jeśli pracodawca funduje kursy i szkolenia, zapewnia możliwość awansu albo może oddelegować pracownika do siedziby w innym mieście/kraju, Twojej karierze z pewnością nie grozi stagnacja.

Umowa pożyczki – podatek od czynności cywilnoprawnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

0

Czy wiesz, że pożyczając pieniądze od rodziny i znajomych, możesz zostać obciążony podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC)? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego obowiązku, gdyż pożyczki od osób prywatnych rzadko są udokumentowane umową. Niestety pożyczanie pieniędzy „na gębę” to duże ryzyko. Może się bowiem okazać, że Twój wierzyciel zechce odzyskać dług szybciej niż ustaliliście i wzajemne pretensje zepsują wasze relacje. Ponadto jeśli pożyczasz sporą kwotę, np. na zakup samochodu, fiskus może zapytać, skąd u Ciebie nagły przypływ gotówki. Bywa również tak, że wierzyciel zechce sporządzić umowę – wówczas jeśli nie zgłosisz jej do US, mogą spotkać Cię dotkliwe sankcje. Kto i na jakich zasadach powinien zapłacić podatek od umowy pożyczki?

Legalna umowa pożyczki – podatek nie dla wszystkich

euro-427533_1280Ustawodawca wziął pod uwagę, że osoba pożyczająca pieniądze nie jest w najlepszej kondycji finansowej i zwykle prosi o pomoc najbliższą rodzinę. W związku z tym Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje szereg zwolnień, dzięki którym można łatwo uniknąć płacenia podatku od pożyczki.

Najkorzystniej zwrócić się o pożyczkę do krewnych  – współmałżonka, rodziców, dziadków, dzieci, rodzeństwa, macochy, ojczyma czy pasierba. Pożyczka nie ulegnie opodatkowaniu, jeśli złożysz w urzędzie skarbowym deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) w terminie do 14 dni od jej otrzymania. Natomiast jeśli pożyczasz pieniądze od teściów, zięcia czy synowej, przysługuje Ci zwolnienie z podatku, o ile kwota pożyczki nie przekroczy 9637 zł.

Ale to nie jedyne wyjątki, których może dotyczyć umowa pożyczki – podatek nie zostanie pobrany również od:

  1. pożyczek od jednej osoby w wysokości nieprzekraczającej 5000 zł w ciągu 3 kolejnych lat;
  2. pożyczek o wysokości nieprzekraczającej 25 000 zł od grupy osób, zaciągniętych w ciągu 3 kolejnych lat;
  3. pożyczek od przedsiębiorstw zajmujących się udzielaniem pożyczek i kredytów, które nie mają siedziby ani zarządu na terenie Polski;
  4. pożyczek z pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych, funduszów związków zawodowych, SKOK-ów, koleżeńskich kas oszczędnościowo-pożyczkowych w wojsku, funduszu zakładowego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych;
  5. pożyczek od akcjonariuszów spółki.

Jak zapłacić podatek od umowy pożyczki?

Aby pożyczyć pieniądze zgodnie z prawem, musisz w ciągu 14 dni złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3. Ponadto musisz udowodnić otrzymanie pożyczki, dlatego pieniądze powinny być dostarczone przelewem na konto bankowe lub przekazem pieniężnym.

Stawka podatku od umowy pożyczki wynosi 2% od pożyczonej kwoty, przy czym podczas obliczania podatku należy uwzględnić przysługujące zwolnienia. Przykładowo, jeśli pożyczysz od przyjaciela 12 000 zł, wówczas zapłacisz 2% podatku jedynie od kwoty 7000 zł, gdyż 5000 zł podlega ustawowemu zwolnieniu (przyp. 1).

Natomiast jeśli nie zgłosisz umowy w urzędzie skarbowym i nie odprowadzisz podatku, możesz zapłacić sankcję w wysokości 20% podstawy opodatkowania.