Dlaczego niemiecki system kształcenia dualnego sprawdza się również w Polsce? Poznaj jego zalety!

0
Dlaczego niemiecki system kształcenia dualnego sprawdza się również w Polsce

Czy wiesz, czym jest niemiecki system kształcenia dualnego? To metoda współpracy między przedsiębiorstwami a placówkami oświatowymi, dzięki której co roku absolwenci szkół znajdują zatrudnienie w przemyśle, handlu, rolnictwie i usługach, a firmy pozyskują atrakcyjnych kandydatów i mogą się rozwijać. Na czym dokładnie polega ten system? Czy można z niego skorzystać w Polsce?

Podstawy niemieckiego systemu kształcenia dualnego

Niemiecki system kształcenia dualnego łączy w sobie naukę teoretyczną z praktyką i polega na ścisłej współpracy pomiędzy zakładem pracy a szkołą. W ramach podpisanego porozumienia uczniowie spędzają część czasu w placówce oświatowej, a część w firmie. Szkoła odpowiada więc za teoretycznie przygotowania ucznia i wyposażenie go w niezbędną wiedzę, a przedsiębiorstwo włącza go w swoje struktury i prowadzi praktyczną naukę zawodu. Co istotne, uczeń otrzymuje za pracę wynagrodzenie, a po ukończeniu szkoły jest gotowy do podjęcia pracy w pełnym wymiarze.

System stał się na tyle skuteczny m.in. w zapobieganiu bezrobocia wśród młodych ludzi, iż stał się jednym z ważnych niemieckich produktów eksportowych. Kształcenie dualne rozpowszechniają niemieckie zagraniczne izby przemysłowo-handlowe (Auslandshandelskammer, AHK), działające na całym świecie.

Zalety dualnego systemu kształcenia

Obecnie przedsiębiorstwa borykają się z problemami kadrowymi. Wyszukanie właściwego pracownika jest kosztowne, a rekrutacje nierzadko kończą się fiaskiem, gdyż na rynku pracy może brakować osób o wymaganych umiejętnościach. Kształcenie dualne jest więc sposobem na pozyskanie bardzo wartościowych pracowników, którzy w momencie podjęcia pracy nie tylko będą doświadczeni w zawodzie, ale także związani emocjonalnie z firmą. Pozwala to obniżyć koszty rekrutacji i zadbać o to, że nowi pracownicy są na bieżąco z wiedzą branżową.

Szkoły również zyskują. Partnerstwo ze znanym przedsiębiorstwem przyciąga kandydatów, którzy są zdeterminowani i zainteresowani nauką na wysokim poziomie. Jednocześnie placówka oświatowa może skuteczniej realizować swoje cele, czyli kształtowanie młodzieży na świadomych obywateli, którzy będę doskonale rozumieć, jakie korzyści przynosi praca.

Ponadto korzystają oczywiście uczniowie. Młodzi w praktyce nie muszą szukać pracy po ukończeniu szkoły. Doskonale wiemy, jak stresujący jest to czas, zwłaszcza gdy nie można pochwalić się doświadczeniem zawodowym. Kształcenie dualne eliminuje tę konieczność, co pozwala młodym ludziom zdecydowanie szybciej się usamodzielnić, podjąć pracę w przedsiębiorstwie, które się już zna. Metoda ta również wpływa na poziom bezrobocia wśród młodych osób (w Niemczech w 2018 według Eurostatu bezrobocie wśród niemieckiej młodzieży wyniosło 3,4%).

Czy dualny system kształcenia funkcjonuje w Polsce? Oczywiście! W Edunet Poland – centrum doradztwa działającym przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, pomagamy zakładom pracy i szkołom w nawiązywaniu współpracy, dzięki której firma zapewni sobie wykwalifikowanych pracowników, a szkoła zyska partnera i uznanie w lokalnym środowisku.

Nowoczesna receptura powłoki ceramicznej na lakier

0
zabezpieczanie lakieru auta

Dzięki znakomitym rozwiązaniom gwarantującym nam ochronę lakieru skutecznie zredukujemy tempo jego niszczenia i spowodujemy za sprawą tego, że korzystniej prezentować się będzie również sfera prezencji wizualnej samochodu.

Gama znakomitych powłok ochronnych na lakierDlatego też właśnie nie powinniśmy traktować jako nadmiernego szastania pieniędzmi wydawania gotówki na rzecz spraw takich jak chociażby właśnie ceramika lakieru Wrocław. Jeden pełen zapału wieczór spędzony na edukowaniu się w sferze odmian takich powłok może wiele zmienić w odniesieniu do sposobu podjęcia przez nas dalszych decyzji dotyczących profilaktyki ochronnej wobec auta. Tak skuteczne i wypróbowane rozwiązania jak ceramika lakieru Wrocław stwarzają podstawę do zapewnienia sobie korzyści dotyczących zachowania jego urody w doskonałym stopniu.

Wybór doskonałych środków ochrony lakieru

Mając do czynienia z dokuczliwymi perturbacjami związanymi ze sferą operowania lakierem nie powinniśmy załamywać rąk ani też biernie oczekiwać na cud. Imponujące możliwości dostępne nam w temacie dysponowania powłokami ochronnymi pomagają znacznie zarówno w przygotowaniu jak i także realizacji korzystnych działań zbawiennych dla kondycji auta. Dlatego oferta ceramika lakieru Wrocław, stanowiąc źródło informacji dotyczących ochrony karoserii, zasługuje na naszą uwagę bez żadnych wątpliwości. Moc odkryć w omawianej przez nas tutaj dziedzinie to nowoczesny przepis na polepszenie okoliczności dotyczących sfery trwałości i urody auta. Aby móc prawidłowo wykorzystać dostępne nam na rzecz takich spraw środki oferowane przez specjalistów od autokosmetyki, na pewno warto będzie na samym początku pofatygować się nad zrozumieniem charakteru zmian jakie podobne przedsięwzięcia wprowadzą w sferze trwałości samochodu. Dzięki wykorzystaniu dla naszego pożytku zalet jakimi cechuje się chociażby omawiane tu spektrum powłok ochronnych, zagadnienie to przestanie stanowić problem. Niuans ten okazać się znaczący dla rezultatów jakie przyniesie nam ostatecznie eksploatowanie auta latami.

Poznaj najważniejsze informacje o faktoringu

0
Poznaj najważniejsze informacje o faktoringu

Prowadzisz niewielki, lokalny biznes B2B? Jeżeli szukasz sposobu na polepszenie płynności finansowej, zainteresuj się faktoringiem. Poznaj najważniejsze informacje o usłudze faktoringowej, aby zdecydować, czy jest ona również dla Ciebie.

Piękne kalendarze plakatowe i książkowe – poznaj ofertę Wydawnictwa TELEGRAPH

0
Piękne kalendarze plakatowe i książkowe – poznaj ofertę Wydawnictwa TELEGRAPH

Produkcja kalendarzy to nasza pasja i codzienność od ponad 30 lat. Wydawnictwo TELEGRAPH to wydawnictwo rodzinne, które zawsze funkcjonowało zgodnie z ustalonymi zasadami i z nieprzerwaną pasją. Oferujemy szeroką ofertę kalendarzy spersonalizowanych według potrzeb klienta. Dbamy o wysoką jakość wykonania i pełne zadowolenie – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Kalendarze książkowe – podręczny niezbędnik

Kalendarz książkowy zawsze kojarzony był z elegancją i klasą. Piękne zdobiona, solidna okładka i ładnie przystrojone kartki. To niezwykłe połączenie funkcjonalności z dekoracyjnością w formie przypominającej książkę. Możesz wybrać czy wolisz kieszonkowi malutki kalendarzyk, czy większy format przypominający model.

Jest to niezwykle przydatne akcesorium dla osób pracujących w stałych rozjazdach, niewielkich rozmiarów kalendarz zawsze możesz mieć pod ręką i w razie potrzeby zaznaczyć sobie termin spotkania służbowego, lub towarzyskiego wyjścia na kawę. Dzięki temu niemu nie zapomnisz o żadnym wydarzeniu.

W naszej ofercie znajdziesz kalendarze książkowe w formatach takich jak:

 • Kalendarze A4
 • Kalendarze B5 i B5 Plus
 • Kalendarze A5 i A5 Plus
 • Kalendarze B6 i B6 Plus
 • Kalendarze A6

Kalendarze na ścianę – funkcjonalna ozdoba 

Kalendarz w formie plakatu to doskonała funkcjonalna ozdoba na ścianę w każdym pomieszczeniu. Koniec z zapominaniem aktualnej daty – od teraz będziesz mieć przypomnienie w dobrze wyeksponowanym miejscu. Dodatkowo zapewniasz sobie dekorację ożywiającą wnętrza.

Kalendarz jako element reklamowy? Dlaczego nie – wykorzystując kalendarze plakatowe z naszej oferty możesz uczynić z nich element promocyjny. Każdy z nich posiada bowiem miejsce na nadruk reklamowy i przy hurtowym zamówienie umieścimy tam logo lub nazwę Twojej firmy.

Kalendarze plakatowe B-1 dostępne są w formacie 670 × 980 mm i składają się z jednej planszy z wieloma interesującymi grafikami o różnych motywach. Znajdziesz tu zarówno piękne pejzaże, jak i piękne kobiety. Nadruki wykonane zostały w wysokiej rozdzielczości i prezentują się naprawdę okazale

Mniejsze kalendarze wieloplanszowe to doskonały wybór do biura – naturalne akcenty w formie pięknego pejzażu wprowadzą do wnętrz spokój i przyjemny klimat.

Staramy się, aby kalendarze Wydawnictwa TELEGRAPH wyróżniały się unikalnym designem, trwałością i jakością wykonania, a także uniwersalnością. Chcemy, żeby każdy mógł cieszyć się naszymi produktami, tak samo jak nam sprawia radość ich tworzenia. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą dostępną na stronie https://telegraph.com.pl/ – znajdziesz tam dużo więcej, niż zdążyliśmy tutaj przedstawić.

Ludzie bez wiedzy i kredyty inwestycyjne

0
Ludzie bez wiedzy i kredyty inwestycyjne

Pewna część z nas to raczej ludzie średnio oczytani, którzy brali kredyty inwestycyjne na własną firmę jeszcze na początku pandemii, czyli w marcu i w kwietniu roku 2020. Osoby te rzecz jasna myślały, że jesienią roku 2020 pandemia będzie jedynie wspomnieniem, a latem roku 2021 wierzyli w zapowiedzi dotyczące tego, że jesień roku 2021 będzie wolną od pandemii. Dziś natomiast wielu ( https://habza.com.pl/kredyt-inwestycyjny/ ) z tych dość naiwnych ludzi ma problemy powiązane z kredytami inwestycyjnymi i szukają pomocy w ich spłacaniu. Tacy ludzie także nabyli wiedzę i po blisko dwóch latach złudzeń raczej już zaczynają gromadzić oszczędności na jesień roku 2022 i na początek roku 2023. Takie oszczędzanie oznacza rzecz jasna wyjazd na kontra, po to by jakoś sobie poradzić ze spłacaniem kredytu na firmę. Trzeba tez pamiętać o tym, że przed wyjazdem warto zawiesić działalność. Pewna część przedsiębiorców robi tak już od początku tej konkretnej pandemii, ale inni zaczęli od niedawna, bo najpierw kombinowali z innymi dość niepokojącymi możliwościami, czyli z tymi dziwnymi lub minimalnie skutecznymi. Problem tkwi tylko w tym, że za jakiś czas każda metoda może stać się zbyt słabą i jedyną opcja stanie się unieważnienie kredytu.

Ludzkie myślenie o pewnych sprawach

Wielu z nas nawet nie spodziewało się początku pandemii w marcu 2020 i tego, że będzie ona trwać nawet w lutym roku 2022. Jednym słowem to niemal dwa lata posyłanie ludzi na kwarantannę i przynajmniej częściowe blokowanie gospodarki. Takiego działania partii rządzących nikt się nie spodziewał. Istotnym było też i to, że wielu ( https://habza.com.pl/kredyt-inwestycyjny/ ) z nas dorastało w czasach stabilności gospodarczej nie doświadczając kryzysu ekonomicznego, w którym to gospodarka bywała nawet o te czterdzieści procent na minusie jeśli chodzi o wzrost. Dla obecnie żyjących przedsiębiorców doświadczanie bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej to coś nowego, bo poprzednie tego typu epoki w dziejach świata są dla nich opowieściami dziadków lub rodziców, czyli czymś takim jak czarno biały film wyciągnięty z jakiegoś archiwum. wielu też jest przekonanymi co do tego, że wyciągnęliśmy nauczkę z tych lekcji i dlatego świat nie popełni podobnych błędów.

Inne istotne wzmianki

Ludzie rzecz jasna nauczą się tego, że obecny kryzys nie skończy się łatwo, czyli pandemia zapewne potrwa jeszcze jakiś czas, a potem kryzys ekonomiczny może jeszcze potrwać ponad dekadę. Warto rzecz jasna pomyśleć o tym wszystkim, czyli też i o tym kredycie inwestycyjnym zaciągniętym przed początkiem pandemii. Ze spłata takowego problem będzie trwać jeszcze dość długo i co najistotniejsze nie zniknie w prosty sposób i będzie potrzebna pomoc jakiegoś mediatora. Niektórzy nawet o pomoc poproszą bliskich znajomych i rodzinę, bo to dość zawiłe sprawy. Jednym słowem nasilanie się tego kryzysu sporo zmienia i niebawem chyba każda metoda radzenia sobie z długami stanie się dobrą. Może nie będzie tak dla każdego, bo jakaś część z nas będzie jedynie skupiać się na tych w pełni moralnych opcjach.

Gdzie kupić kryptowaluty Ethereum i XRP?

0
Gdzie kupić kryptowaluty Ethereum i XRP

Jeśli chcesz inwestować w kryptowaluty Ethereum oraz Ripple (XRP), Twoim pierwszym zadaniem jest wybór giełdy lub brokera. Prawdopodobnie słyszałeś już o kilku z nich: Coinbase, eToro, Binance i Kucoin są godnymi uwagi przykładami. Giełdy pełnią prostą funkcję: łączą ludzi, którzy chcą sprzedać kryptowalutę z tymi, którzy chcą ją kupić. Broker jest podobny, ale kupuje i sprzedaje bezpośrednio od użytkowników, dając im większą kontrolę nad ustalaniem cen.

Jako nowy inwestor będziesz prawdopodobnie korzystał z giełdy, podczas gdy inwestorzy o dużym wolumenie lub inwestorzy krótkoterminowi zazwyczaj korzystają z usług brokerów. Jak zatem wybrać giełdę i czym się one różnią? Przy wyborze pierwszej giełdy należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Są to:

 • Łatwość użytkowania
 • Dostępność w Twoim regionie / akceptowane waluty
 • Dostępne kryptowaluty
 • Opłaty
 • Bezpieczeństwo
 • Dodatkowe funkcje
 • Obsługa klienta i dostępna pomoc

Przyjrzyjmy się pokrótce dwóm najpopularniejszym opcjom, abyś mógł zobaczyć, czym się różnią i gdzie najlepiej zainwestować w popularne ostatnimi czasy Ethereum i XRP.

eToro

eToro jest przyjazną dla początkujących platformą transakcyjną. eToro wyróżnia się na tle innych giełd funkcjonalnościami CopyTrading i Smart Portfolios. CopyTrading pozwala Ci automatycznie naśladować transakcje innych inwestorów, których możesz wybrać z listy popularnych kandydatów na podstawie ich historii handlowej i oceny ryzyka. Funkcja Smart Portfolios pozwala kupować wstępnie wybrane grupy kryptowalut – tak zwane koszyki cyfrowych walut. Jako społecznościowa platforma transakcyjna, eToro umożliwia również nawiązywanie kontaktów i omawianie strategii z innymi inwestorami. Oczywiście jak każda giełda, eToro umożliwia zwyczajny handel na kryptowalutach i oczywiście oferuje ona możliwość handlu na Ethereum oraz Ripple (XRP). Instrukcję jak kupić Ethereum na eToro znajdziesz pod adresem https://www.kryptoporadnik.pl/jak-gdzie-kupic-ethereum-eth/, a poradnik jak nabyć XRP znajdziesz pod tym linkiem.

Binance

Binance regularnie plasuje się w czołówce giełd o największym wolumenie obrotów na świecie. Binance oferuje jedne z najniższych opłat dostępnych w handlu kryptowalutami, co sprawia, że jest to atrakcyjny wybór. Giełda obsługuje zarówno handel na Ethereum, jak i Ripple (XRP).

Aplikacja Binance może być zniechęcająca dla początkujących, ale przy odrobinie wysiłku większość niedoświadczonych traderów powinna sobie z nią poradzić. Binance oferuje również jeden z najszerszych asortymentów monet, więc jeśli jesteś zainteresowany handlem altcoinami jakimi jak Ethereum czy XRP, Binance może być dla Ciebie.

Zatrzymanie i wszystko, co się z nim wiąże

0
zatrzymanie

Prawo karne większości osób nie jest powszechnie znane. W związku z tym ewentualne zatrzymanie sprawia, że pojawia się szok, zarówno u samego zatrzymanego, jak i u osób mu najbliższych, kiedy dowiedzą się o takim fakcie. Co zatem warto zrobić w takiej sytuacji i jakie są istotne kwestie związane z zatrzymaniem?

Zatrzymanie podejrzanego a areszt

Do zatrzymania podejrzanego dochodzi w chwili, w której policja zbierze wystarczająco wiele wskazówek dotyczących popełnienia przestępstwa, aby orzec, kto jest za nie odpowiedzialny. Wówczas jest ona uprawniona do zatrzymania podejrzanego w celu prowadzenia dalszego postępowania. Zatrzymanie jest formą przymusu, która ma za zadanie ograniczenie wolności i swobody poruszania się, co może ułatwić dalsze postępowanie policji, ale też zapobiec ewentualnym innym wykroczeniom.

Areszt z kolei jest środkiem prewencyjnym, który stosuje się dopiero po orzeczeniu sądowym. Zazwyczaj areszt jest konieczny, jeśli w innym przypadku istnieje szansa, iż proces karny będzie zakłócony.

Kogo można zatrzymać i na jak długo?

Zatrzymanie to tymczasowy środek przymusu, który może być zastosowany względem osoby podejrzanej o popełnienie czynu karalnego. Muszą istnieć przesłanki ku temu, by ją podejrzewać, charakteryzujące się zasadnością – oznacza to, że nigdy nie można zatrzymać osoby niewinnej “bo tak”. Warto przy tym pamiętać, iż zatrzymanie powinno być przeprowadzone w poszanowaniu prawa i w taki sposób, aby zatrzymany wiedział, dlaczego został zatrzymany.

Co więcej, zatrzymanie może mieć długość maksymalnie 48 godzin. Po upływie tego czasu zatrzymanego należy zwolnić albo oddać pod władzę sądu wraz z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie. Jeśli przed upływem 48 godzin ustaną przesłanki, które uprawniały do zatrzymania, następuje zwolnienie. Również nakaz sądu lub prokuratora może zwolnić zatrzymanego. Brak decyzji sądu o aresztowaniu tymczasowym to również podstawa do zwolnienia zatrzymanego.

Prawa zatrzymanego

Osoba zatrzymana przede wszystkim powinna zostać poinformowana przez policjantów o swoich prawach. Jednak ze względu na trudność sytuacji i towarzyszące jej emocje, często wiele osób nie jest w stanie zapamiętać w takiej chwili, co im przysługuje. Dlatego warto już wcześniej poznać swoje prawa.

Pierwszym z nich jest prawo do informacji o przyczynie zatrzymania i prawo do bycia wysłuchanym. Zatrzymany może złożyć oświadczenie w swojej sprawie, ale może też odmówić udzielania zeznań. Ma on także prawo do kontaktu z radcą prawnym lub adwokatem. Co więcej, kancelaria prawna Opole zaleca, aby skorzystać z tego prawa niezwłocznie.

Osoby zatrzymane mają prawo do bezpłatnej pomocy tłumacza, jeśli nie posługują się językiem polskim. Mogą też powiadomić najbliższych (lub pracodawcę, szkołę i inne organy lub instytucje) o swoim zatrzymaniu. Jeśli będzie to konieczne, zatrzymany ma prawo do opieki medycznej. W przypadku, w którym zatrzymanie było bezpodstawne, istnieje też prawo do złożenia zażalenia w ciągu siedmiu dni od zatrzymania.

Czy będzie dla Ciebie działać konsolidacja chwilówek?

0
konsolidacja chwilówek

Spłacanie więcej niż jednego długu na raz może być trudne i skomplikowane. Konsolidacja chwilówek może pomóc w połączeniu wszystkich istniejących długów w jedną pożyczkę, oferując większą kontrolę nad sytuacją finansową. Jednym z powszechnych sposobów, aby to zrobić, jest zaciągnięcie nowej pożyczki osobistej i wykorzystanie środków na spłatę pozostałych istniejących długów. Następnie możesz spłacić tę nową pożyczkę za pomocą jednego zestawu spłat w ustalonym okresie – tym właśnie jest konsolidacja chwilówek, dzięki której masz pewność, że wiesz dokładnie, kiedy i ile będą spłaty.

Jak działa konsolidacja chwilówek?

Załóżmy na przykład, że masz zaciągnięte dwie chwilówki w wysokości 3000 i 4000 zł każda oraz wziąłeś jeszcze jedną pożyczkę w wysokości 7000 zł. Każdy z tych długów będzie prawdopodobnie miał inną stopę procentową, kwotę spłaty i termin płatności, co sprawia, że trudno jest utrzymać się nad nimi wszystkimi. Aby uprościć swoją sytuację finansową, możesz skonsolidować wszystkie te długi w jedną pożyczkę osobistą – tym jest konsolidacja chwilówek. Dzięki temu możesz mieć tylko jeden zestaw powtarzających się spłat w ustalonym okresie, z jedną stopą procentową. Jeśli oprocentowanie pożyczki osobistej jest niższe niż twoje obecne długi, może to również pomóc w zmniejszeniu ogólnego zadłużenia. Możesz użyć osobistego kalkulatora spłat pożyczki online, aby obliczyć, jakie mogą być twoje spłaty.

Po co konsolidować swoje długi?

Kluczowe zalety to:

 • Jeden zestaw powtarzających się spłat, którymi łatwiej zarządzać
 • Bardziej zrozumiały harmonogram, kiedy możesz uwolnić się od długów
 • Większa kontrola nad budżetem i przepływami pieniężnymi.

Wybierz swoje warunki

Gdy już wiesz, ile potrzebujesz i jakiego rodzaju pożyczkę konsolidacyjną chcesz, zastanów się, nad takimi kwestiami jak:

 • Jak długo będziesz musiał spłacić pożyczkę? Zwykle możesz wybrać okres od jednego do siedmiu lat dla pożyczek osobistych o zmiennej stopie i stałej stopie oraz od jednego do siedmiu lat dla zabezpieczonych pożyczek osobistych.
 • Jak często chciałbyś dokonywać spłat? Zwykle możesz wybrać spłatę co tydzień, co dwa tygodnie lub co miesiąc.

Upewnij się, że znasz obowiązujące opłaty i prowizje. Zazwyczaj będą pobierane opłaty za założenie i obsługę pożyczki, a jeśli masz pożyczkę o stałym oprocentowaniu, pojawi się również opłata, jeśli chcesz wcześniej spłacić pożyczkę. Wszystko to ma znaczenie, gdy jest dla Ciebie konsolidacja chwilówek realnym pomysłem na wyjście z finansowo niełatwej sytuacji.

Jakie są korporacje we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie?

0
korporacje

Praca w korporacji to dla wielu młodych ludzi sposób na obiecującą karierę, a także możliwość zdobycia pierwszego zatrudnienia. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem dobrej pracy w dużej firmie z międzynarodowym lub polskim kapitałem. Poniżej przedstawiamy listę korporacji, jakie możesz znaleźć w trzech największych miastach Polski.

Znane korporacje we Wrocławiu

Wrocław to piękne miasto nad Odrą, w którym znajduje się zarówno sporo zabytków architektonicznych, jak i rozbudowana sieć firm. Mieszczą się tam także wielkie korporacje, które zatrudniają ludzi z całego świata. O tym, jakie są największe firmy międzynarodowe przeczytasz więcej na https://korporacyjny.net/co-to-jest-korporacja-najwieksze-swiatowe-korporacje. W Polsce możemy znaleźć zarówno firmy zagraniczne, jak i rodzime, większość z nich jednak ma swoje siedziby w innych krajach, zwłaszcza w Ameryce, Szwajcarii czy Skandynawii. Wiele z nich ma oddziały także w innych polskich miastach. Najbardziej znane korporacje we Wrocławiu to między innymi:

 • Google – jedna z największych firm świata, wokół której kręci się niemal cały ruch w Internecie. Polski oddział firmy we Wrocławiu mieści się na ulicy Bema, i zatrudnia wiele zespołów. Znajduje się tam między innymi specjalna komórka, która odpowiedzialna jest za wdrażanie nowych usług chmury Google.
 • Nokia – we Wrocławiu znajdują się aż trzy oddziały firmy, w której doświadczeni pracownicy zajmują się tworzeniem technologii i innowacji związanych z usługami komunikacyjnymi. Firma proponuje rozwiązania dla rządów, dużych przedsiębiorców i konsumentów.
 • Lufthansa – to firma lotnicza, o której słyszał niemal każdy. W Wrocławiu znajdują się aż trzy oddziały tej spółki, a każdy z nich zajmuje się nieco inną dziedziną, która bezpośrednio związana jest z podróżami lotniczymi.

Korporacje w Krakowie

Kraków to miejsce pełne turystów, ale wiele osób przyjeżdża tam także do pracy. W mieście mieszka wielu zagranicznych studentów, którzy decydują się na pozostanie w naszym kraju i znajdują zatrudnienie w międzynarodowych firmach. Najważniejsze korporacje w Krakowie to:

 • Allegro – o firmie słyszał niemal każdy użytkownik sieci. To korporacja z branży e-commerce, która kiedyś była częścią południowoafrykańskiego koncernu o nazwie Naspers, jednak od 2016 należy do trzech funduszy – Cinven, Permira i Mid Europa. Ma swoją główną siedzibę w Poznaniu.
 • Capgemini – to korporacja, której oddziały znajdują się na terenie niemal całej Polski. Firma zajmuje się transformacją procesów biznesowych i IT.

Jakie korporacje znajdują się w Warszawie?

Warszawa to miejsce, które oferuje wiele miejsc pracy. Znajdują się tam ogólnopolskie i międzynarodowej firmy, które oferują zatrudnienie w licznych branżach. Jest bardzo wiele firm, które można by tutaj wymienić. Przykładowe warszawskie korporacje to:

 • PKO BP SA. – jeden z największych polskich banków, którego siedziba z oczywistych względów mieści się w Warszawie. To firma, która świadczy usługi finansowe, ale regularnie zatrudnia także specjalistów od marketingu i pracowników z branży IT.
 • LUXMED – firma medyczna, której placówki możemy znaleźć w miastach całej Polski. To spółka oferująca prywatne leczenie w różnych zakresach. Korporacja poszukuje medyków, ale także specjalistów od administracji i IT.

Chcesz zmienić pracę? Poszukujesz miejsca, w którym zdobędziesz kwalifikacje? Zapoznaj się z ofertą Centrum Szkolenia Zawodowego

0
Kursy na wózki widłowe

Centrum Szkolenia Zawodowego swoją siedzibę ma w Krapkowicach w województwie opolskim. To w tym miejscu odbywają się stacjonarne kursy i szkolenia dla uczestników, m.in. z montera izolacji przemysłowych, bezpiecznej pracy na wysokości, jak również szkoleń UDT. Usługi szkoleniowe skierowane są do branży przemysłowej. Kursanci otrzymują szansę na zdobycie nauki zawodu od podstaw. Natomiast pracodawcy zyskują nowego pracownika, którzy w pełni przygotowany jest do wykonywania obowiązków. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą CSZ. 

Kursy na wózki widłowe – pracę znajdziesz “od zaraz”

 Z racji rozwijającego się transportu i budowania coraz większej ilości hal, magazynów i centrum logistycznych, umiejetności pracy na wózku widłowym stają się pożądane na rynku. Należą one do najpopularniejszych kursów UDT. Centrum Szkolenia Zawodowego w Krapkowicach przygotuje kursantów ,prywatnych i pracowników firm, do wykonywania tego zawodu.

Kurs na wózki widłowe prowadzony jest w różnych formach. Jest to szkolenie stacjonarne – w ośrodku CSZ lub na terenie zakładu pracy, zdalnie – jako samokształcenie na dedykowanej platformie oraz poprzez live streaming, czyli kształcenie w wirtualnej przestrzeni. Całość kończy się egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Warunkiem uczestnictwa w kursie, jest ukończony wiek 18 lat, wykształcenie minimum podstawowe i brak przeciwwskazań do pracy na wózkach widłowych. 

Jak przebiega kurs na wózki widłowe?

W programie szkolenia uczestnicy zostają zapoznani z ogólnymi wiadomościami o urządzeniach transportu bliskiego, czynnościach operatora, budowie wózków jezdniowych podnośnikowych, a także z zasadami BHP. Końcowy egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Teoria jest testem jednokrotnego wyboru, który składa się z 15 pytań. Z kolei praktyka, to już zadanie egzaminacyjne, polegające na omówieniu obsługi wózka i kontroli technicznej oraz zadanie wyznaczone przez egzaminatora. 

Szkolenia UDT stacjonarnie i online

Szkolenia UDT to bogata oferta kursów w CSZ w Krapkowicach. Obsługa urządzeń transportu bliskiego wymaga posiadania kwalifikacji, które wydawane są przez Urząd Dozoru Technicznego. Forma prowadzenia zajęć jest dowolna. Centrum Szkolenia Zawodowego idzie z duchem czasu i udostępnia kursantom nowoczesne metody nauki. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi szkoleniami, które znajdziesz na stronie internetowej.