Dlaczego niemiecki system kształcenia dualnego sprawdza się również w Polsce

Czy wiesz, czym jest niemiecki system kształcenia dualnego? To metoda współpracy między przedsiębiorstwami a placówkami oświatowymi, dzięki której co roku absolwenci szkół znajdują zatrudnienie w przemyśle, handlu, rolnictwie i usługach, a firmy pozyskują atrakcyjnych kandydatów i mogą się rozwijać. Na czym dokładnie polega ten system? Czy można z niego skorzystać w Polsce?

Podstawy niemieckiego systemu kształcenia dualnego

Niemiecki system kształcenia dualnego łączy w sobie naukę teoretyczną z praktyką i polega na ścisłej współpracy pomiędzy zakładem pracy a szkołą. W ramach podpisanego porozumienia uczniowie spędzają część czasu w placówce oświatowej, a część w firmie. Szkoła odpowiada więc za teoretycznie przygotowania ucznia i wyposażenie go w niezbędną wiedzę, a przedsiębiorstwo włącza go w swoje struktury i prowadzi praktyczną naukę zawodu. Co istotne, uczeń otrzymuje za pracę wynagrodzenie, a po ukończeniu szkoły jest gotowy do podjęcia pracy w pełnym wymiarze.

System stał się na tyle skuteczny m.in. w zapobieganiu bezrobocia wśród młodych ludzi, iż stał się jednym z ważnych niemieckich produktów eksportowych. Kształcenie dualne rozpowszechniają niemieckie zagraniczne izby przemysłowo-handlowe (Auslandshandelskammer, AHK), działające na całym świecie.

Zalety dualnego systemu kształcenia

Obecnie przedsiębiorstwa borykają się z problemami kadrowymi. Wyszukanie właściwego pracownika jest kosztowne, a rekrutacje nierzadko kończą się fiaskiem, gdyż na rynku pracy może brakować osób o wymaganych umiejętnościach. Kształcenie dualne jest więc sposobem na pozyskanie bardzo wartościowych pracowników, którzy w momencie podjęcia pracy nie tylko będą doświadczeni w zawodzie, ale także związani emocjonalnie z firmą. Pozwala to obniżyć koszty rekrutacji i zadbać o to, że nowi pracownicy są na bieżąco z wiedzą branżową.

Szkoły również zyskują. Partnerstwo ze znanym przedsiębiorstwem przyciąga kandydatów, którzy są zdeterminowani i zainteresowani nauką na wysokim poziomie. Jednocześnie placówka oświatowa może skuteczniej realizować swoje cele, czyli kształtowanie młodzieży na świadomych obywateli, którzy będę doskonale rozumieć, jakie korzyści przynosi praca.

Ponadto korzystają oczywiście uczniowie. Młodzi w praktyce nie muszą szukać pracy po ukończeniu szkoły. Doskonale wiemy, jak stresujący jest to czas, zwłaszcza gdy nie można pochwalić się doświadczeniem zawodowym. Kształcenie dualne eliminuje tę konieczność, co pozwala młodym ludziom zdecydowanie szybciej się usamodzielnić, podjąć pracę w przedsiębiorstwie, które się już zna. Metoda ta również wpływa na poziom bezrobocia wśród młodych osób (w Niemczech w 2018 według Eurostatu bezrobocie wśród niemieckiej młodzieży wyniosło 3,4%).

Czy dualny system kształcenia funkcjonuje w Polsce? Oczywiście! W Edunet Poland – centrum doradztwa działającym przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, pomagamy zakładom pracy i szkołom w nawiązywaniu współpracy, dzięki której firma zapewni sobie wykwalifikowanych pracowników, a szkoła zyska partnera i uznanie w lokalnym środowisku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]