Jak kredyt ekologiczny promuje energooszczędnych przedsiębiorców

Wspieranie energooszczędnych inwestycji to jeden z ważniejszych punktów programu Funduszy dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027. Kredyt na cele ekologiczne stanowi formę bezzwrotnej dotacji, która może zostać wykorzystana na szereg działań zwiększających efektywność energetyczną firmy.

Dofinansowanie polega na wypłacie premii ekologicznej pozwalającej na spłatę zobowiązania (do 80% kosztów kwalifikowanych) podjętego przez przedsiębiorstwo celem wdrożenia energooszczędnych rozwiązań. Kredyt na cele ekologiczne musi zostać udzielony przez bank komercyjny pozostający we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Beneficjentami projektu mogą być przedsiębiorstwa MŚP, a także spółki o średniej kapitalizacji (mid-caps/small mid-caps).

Jakie koszty może pokryć kredyt na cele ekologiczne?

W ramach kredytu na cele ekologiczne mieszczą się wszystkie wydatki związane ze zwiększaniem efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. Należą do nich m.in.:

  • Koszty związane z modernizacją infrastruktury – premia umożliwia zakup nowych maszyn, które zastąpią energochłonne narzędzia produkcyjne.
  • Koszty termomodernizacji budynków – wdrożenie efektywnych energetycznie systemów ogrzewania/chłodzenia.
  • Koszty wdrożenia systemów OZE – mowa tutaj o nowoczesnych pompach ciepła, panelach fotowoltaicznych oraz magazynach energii.
  • koszty związane z zakupem wartości niematerialnych (prawa własności intelektualnych; licencje; patenty).

Jakie są wymagania dla ubiegających się o kredyt na cele ekologiczne?

Warto przypomnieć, że do grona podmiotów ubiegających się o kredyt na cele ekologiczne należą mikro/małe/średnie przedsiębiorstwa, a także spółki o średniej kapitalizacji. Dodatkowym warunkiem jest prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Polski. Z uwagi na to, że kredyt jest udzielany przez bank komercyjny, przedsiębiorca składający aplikacje musi posiadać stosowną zdolność kredytową. Ponadto, planowana inwestycja musi zapewnić ściśle określoną energooszczędność – poprawa w tym zakresie musi wynieść przynajmniej 30%.

Niezmiernie ważnym elementem procesu ubiegania się o kredyt na cele ekologiczne jest realizacja audytu energetycznego określającego zakres i charakter planowanych inwestycji. Z uwagi na to, że jest to ekspertyza, która w dużej mierze decyduje o tym czy przedsiębiorca uzyska dotację, warto powierzyć jej wykonanie doświadczonym specjalistom. GS Energia to jeden z podmiotów, który zapewnia indywidualne podejście do przedsiębiorców przeprowadzając audyty energetyczne przy udziale certyfikowanych audytorów. Dostarczany opis obiektu obejmuje m.in. niezbędne pomiary techniczne, ocenę kondycji elementów poddawanych modernizacji, określenie opłacalności planowanych działań inwestycyjnych, rekomendację usprawnień gwarantujących pożądany poziom energooszczędności przy osiągalnych kosztach inwestycji. Sprawdź, jak kredyt na cele ekologiczne może wpłynąć na rozwój Twojego przedsiębiorstwa i przekonaj się, że jest to godny rozważenia instrument finansowy europejskich Funduszy dla Nowoczesnej Gospodarki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]