Kasa fiskalna

Wybór fiskalnej, zwłaszcza gdy pierwszy raz kupujesz tego typu urządzenie, nie jest prostym zadaniem. Musisz wziąć pod uwagę zarówno swoje potrzeby, jak i… możliwości finansowe. My dziś podpowiemy, jaką kasę fiskalną kupić do małego sklepu, przychodni, czy salonu fryzjerskiego.

Kasa a drukarka fiskalna

Na początku trzeba wyjaśnić różnice między kasą a drukarką fiskalną, ponieważ złe rozumienie obu tych pojęć może kosztować cię nawet… ponad tysiąc złotych.

Kasa fiskalna jest sprzętem, który działa samodzielnie. Przeznaczona jest do prowadzenia sprzedaży detalicznej, a więc w praktyce, do wystawiania paragonów fiskalnych. Bazę towarów i usług wprowadza się ręcznie, korzystając z klawiatury, w którą jest wyposażona. Jej koszt to ok. 1500-1700 zł. A gdzie ją kupić? Kasę fiskalną wybierz na mojafiskalna.pl/kasy-fiskalne, gdzie możesz przy okazji porównać ceny urządzeń różnych producentów.

A czym różni się drukarka fiskalna? Choć spełnia te same funkcje (umożliwia ewidencję sprzedaży), jej obsługa możliwa jest dopiero po połączeniu z programem zainstalowanym na komputerze bądź laptopie. Ponadto posiada dodatkowe możliwości, jak analiza informacji o obrocie itd. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na jej cenę, które dochodzi do ok. 3000 zł, a pamiętaj, że potrzebujesz jeszcze dodatkowego sprzętu.

Co jest lepszym wyborem? To zależy od profilu twojej działalności, a także od potrzeb. Jeśli szukasz urządzenia do małego sklepu, przychodni bądź salonu fryzjerskiego, często najrozsądniejszym zakupem byłaby kasa fiskalna. Szczególnie gdy jest mobilna.

Mobilna kasa fiskalna

Uniwersalnym sprzętem jest mobilna, przenośna kasa fiskalna. Cechują ją niewielkie gabaryty oraz waga. Źródłem zasilania jest wyciągany akumulator, który najczęściej można ładować poza urządzeniem.

Taka kasa jest poręczna i funkcjonalna, a jej obsługa bardzo prosta. Wszystkie dane wyświetlane są na niewielkim, aczkolwiek wyraźnym ekranie, klawiatura umożliwia szybkie wprowadzanie danych.

Dlaczego to praktyczny wybór? Taka kasa nie zajmuje wiele miejsca, jest stosunkowo niedroga, a przypadku fryzjerów, czy lekarzy pozwala na rejestrację transakcji poza zakładem pracy. Teoretycznie nie przyda się jedynie w niedużym sklepie, chociaż w sytuacji, gdy jego właściciele, ze względu na specyficzny asortyment, często uczestniczą w różnych targach, także się sprawdzi.

Na co zwracać uwagę, wybierając kasę fiskalną?

Jeśli wybierasz kasę mobilną, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na wydajność akumulatora, a także na wagę i gabaryty urządzenia. Natomiast bez względu na wersję kasy, ważnych jest kilka parametrów.

Pierwszym z nich jest baza towarów. Zaleca się, aby wybrać kasę z bazą większą o co najmniej 40% od twoich aktualnych potrzeb. Dlaczego? Ponieważ, gdy zaczniesz rozwijać działalność, możliwość wpisania 1000, 1500 czy 2000 produktów może okazać się zbyt mała.

W przypadku przychodni, lekarzy ważna jest maksymalna ilość znaków podczas wprowadzania nazw towarów. Przepisy regulują, że usługi medyczne muszą być szczegółowo opisane, nie można poprzestać na tak enigmatycznych nazwach, jak „badanie”.

I na końcu, aby kasa była w pełni funkcjonalna, musi posiadać możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń, takich jak terminal płatniczy, czytnik kodów kreskowych oraz wago-skaner.

[Głosów:0    Średnia:0/5]