System ERP dla startupu

Systemy ERP niezaprzeczalnie kojarzą się nam głównie z rozwiniętymi firmami z sektora MŚP oraz dużymi korporacjami. Czy zintegrowany system informatyczny do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa sprawdzi się również w przypadku startupów?

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że wdrożenie systemu ERP do niewielkiej startupowej organizacji nie przyniesie jej wymiernych korzyści, to po dłuższym zastanowieniu możemy dojść do zgoła innych wniosków.

Tym, co wyróżnia startupy na tle firm z sektora MŚP, jest duży poziom ryzyka prowadzonego biznesu, brak wypracowanych schematów działań, a także konieczność intensywnej optymalizacji kosztów. Poza tym startupy dynamicznie dążą również do optymalizowania procedur i wdrażania analityki pozwalającej rozwijać firmę. Nowoczesne systemy ERP wdrażane w formie chmurowego oprogramowania SaaS doskonale wpisują się w specyfikę i potrzeby startupów.

Dlaczego startupy powinny zainwestować w chmurowy system ERP?

Wdrożenie systemu ERP dostarczanego w formie usługi niesie za sobą wielopoziomowe, wymierne korzyści, które pozwolą startupom uzyskać większą kontrolę nad organizacją oraz umożliwią bardziej świadomy i transparentny rozwój przedsiębiorstwa, uporządkowując wszelkie procesy biznesowe wykonywane w obrębie firmy.

Dzięki odpowiedniemu wdrożeniu poprzedzonemu analizą przedwdrożeniową dostawca systemu ERP jest w stanie wskazać mniej doświadczonym biznesowo startupom mocne, jak i słabe strony ich organizacji, co może stać się motorem napędowym rozwoju ich działalności.

erp

Na uwagę zasługują także koszty wdrożenia i utrzymania systemu ERP w chmurze. Startupy z reguły mają mocno ograniczone i napięte budżety, przez co inwestycje w lokalne systemy ERP nierzadko znajdują się poza ich finansowymi możliwościami. Wdrażając chmurowy system ERP w formie usługi SaaS, możliwe jest ograniczenie dużych nakładów inwestycyjnych, uzyskując dostęp do funkcjonalnego oprogramowania opłacanego w formie abonamentowej. Takie rozwiązanie nie zaburza płynności finansowej startupu i nie naraża go na popełnienie błędu inwestycyjnego.

Startupy zachowują o wiele większą dynamikę działania dzięki mniejszemu skomplikowaniu organizacyjnemu względem firm z sektora MŚP oraz korporacji. Z tego względu potrzebują one szybko i łatwo skalowalnego oprogramowania, które skutecznie dopasowuje się do ich zmieniających się potrzeb. Dokładnie takim rozwiązaniem są systemy ERP w chmurze. Korzystając z nich, startupy mogą dostosować zakres wykorzystywanych zasobów i rozwiązań oraz opłacać comiesięczny abonament za faktycznie zużywane zasoby.

Podsumowanie

Wdrożenie nowoczesnego systemu ERP w chmurze może okazać się doskonałą biznesową decyzją startupu. Dzięki odpowiedniemu skonfigurowaniu i zaimplementowaniu takiego oprogramowania startup może zapewnić sobie znaczną optymalizację procesów, zwiększyć transparentność biznesu, ograniczyć ryzyko inwestycyjne i uzyskać znaczną przewagę konkurencyjną.

Szukasz sprawdzonego systemu ERP? Sprawdź systemy erp od Nav24.pl – czołowego polskiego dystrybutora oprogramowania biznesowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]