Koniec roku szkolnego to dla wielu uczniów upragniony czas wakacji. Nie wszyscy jednak wyczekują go równie intensywnie. Dla absolwentów szkół ponadpodstawowych to bowiem sygnał, że we wrześni nie wrócą już do tak dobrze znanych im szkolnych ław. Czeka ich całkiem nowe wyzwanie — studia. Zanim jednak to nastąpi, muszą wybrać odpowiedni kierunek. Wybór ten jest ważny, gdyż zadecyduje o ich przyszłości…
Studia licencjackie czy inżynierskie?
Pierwsze, co czeka osobę, która zdecyduje się studiować, to wybór podstawowego rodzaju studiów: studia licencjackie, czy studia inżynierskie? W przypadku tych pierwszych możemy uzyskać tytuł licencjata nauk humanistycznych, przyrodniczych czy ekonomicznych. Studia trwają 3 lata, a ich ukończenie pozwala na podjęcie pracy wszędzie tam, gdzie nie są wymagani konkretni specjaliści. Do takich niewątpliwie należą inżynierowie. Aby otrzymać tytuł inżyniera, należy ukończyć 3,5-letnie studia na uczelni technicznej.
Co zatem wybrać? Wiele zależy także od posiadanych predyspozycji, planów zawodowych, ewentualnych możliwości rozwoju. Każdy rodzaj studiów to obranie innej ścieżki…
Oczywiście jest jeszcze opcja podjęcia jednolitych studiów magisterskich, które trwają zazwyczaj pięć lat, a ich ukończenie daje prawo do uzyskania tytułu magistra.
Kierunek — zarządzanie projektami informatycznymi, dlaczego to dobry wybór?
Absolwent szkoły podstawowej nie ma przed sobą łatwego wyboru. Uczelnie prześcigają się obecnie we wprowadzaniu coraz to nowszych kierunków. Nie wszystkie jednak dadzą możliwość odnalezienia się na rynku pracy. Są bowiem i takie kierunki, które są tylko chwilowym trendem, który bardzo szybko mija.
Stosunkowo dobrą perspektywę rozwoju zawodowego dają studia inżynierskie. Wykształcenie specjaliści z pasją są bowiem zawsze w cenie. Jednym z kierunków cieszących się dużym zainteresowaniem, obok inżynierii oprogramowania — jest zarządzanie projektami informatycznymi. Każdy projekt informatyczny dąży do stworzenia efektywnego systemu informatycznego. Ten z kolei wręcz nas otacza. Otwierając, chociażby popularną przeglądarkę internetową mamy do czynienia z pracą programistów. Każdy bowiem chce, żeby wszystko działało, jak należy. Dlatego zapotrzebowanie na specjalistów zawsze będzie żywe. Zarządzanie przedsięwzięciami programistycznymi czy złożonymi interfejsami graficznymi nie należy do najprostszych zadań. Wszystkiego jednak można nauczyć się podczas trwania studiów, gdzie główny nacisk kładziony jest na warstwę praktyczną.