8 prostych kroków do zapamiętania słownictwa angielskiego

0
1031

Bez względu na to, jak dobra jest twoja gramatyka angielska, jeśli nie znasz żadnych słów, z którymi możesz jej używać, nie zajdziesz daleko w swojej znajomości języka. Słownictwo otwiera drzwi do nowych światów i sprawia, że nauka jest przyjemna i satysfakcjonująca, a komunikacja swobodna i bezstresowa. Jak powiedział profesor nauczający angielski na Uniwersytecie Oxford:

Nauka angielskiego bez nauki słownictwa, jest jak nauka jazdy autem bez auta

Poszerzanie zakresu słów, które znasz, jest jak dieta: Musisz włożyć w to trochę wysiłku i nie ma ani magicznej sztuczki, ani tajemnicy, ani jednego podejścia, które pasowałoby do wszystkich sposobów. Każdy musi znaleźć to, co dla niego działa; ale cierpliwość, wyznaczanie sobie realistycznych celów i nagradzanie się, jeśli je osiągniesz, to dobra strategia, która może być uzupełniona o jeden z poniższych punktów.

1. Używaj Technik Pamięci

Popularnym sposobem na zapamiętanie słówka po angielsku jest użycie mnemoniki, która jest skrótem umysłowym pomagającym zapamiętać bardziej złożone pojęcia lub słowa. Na przykład, można tworzyć skojarzenia między słowami: Jeśli nie wiesz, jak przeliterować słowa kwatera, po prostu pamiętaj, że to hastwocots, które potrzebują two mattresses. Albo wymyślisz powizania: Jak na przykład, kiedy musisz iść do sklepu po Spaghetti, to przy okazji kupisz pomidory, oliwki, makaron. Problemem jest oczywiście to, że trzeba jeszcze zapamiętać skojarzenie, ale przy odrobinie praktyki, będziesz dobry w wymyślaniu kreatywnych i użytecznych połączeń.

2. Stwórzcie środowisko do nauki

Kiedy studiujesz za granicą, słyszysz i czytasz po angielsku wszędzie i uczysz się o wiele szybciej poprzez tak zwane zanurzenie się w języku angielskim. Ale nie musisz wyjeżdżać za granicę, aby powoli zwiększać liczbę słów, które znasz – możesz stworzyć inspirujące i przyjazne dla studentów środowisko, gdziekolwiek jesteś: Kupuj czasopisma lub książki w języku angielskim, oglądaj filmy po angielsku, ewentualnie z napisami, ale również w języku angielskim

3. Umieść te słowa w kontekście

Dobrym pomysłem na szybszą naukę większej ilości słów jest umieszczenie ich w kontekście: Zamiast pisać listy przypadkowych słów, spróbuj umieścić je w zdaniach. W ten sposób wiesz, jak to słowo jest używane w życiu. Ponadto, jeśli wymyślisz zabawne zdania, łatwiej będzie je zapamiętać. W zależności od tego, jak się uczysz, możesz również tworzyć rysunki lub znajdować obrazy, które będą uzupełnieniem zdań i umieszczać słowa w ich naturalnym środowisku. Z tego własnie powodu na stronach internetowych poświęconych nauce języka angielskiego tworzy się listy kolokacji

4. Ucz się od rzeczywistych sytuacji

Mówiąc o kontekście: Filmy, programy telewizyjne, książki, podcasty czy piosenki są nie tylko wspaniałym źródłem najczęstszych słów, ale mogą również pomóc w zapamiętaniu słownictwa, ponieważ zawsze kojarzą się ze sceną, osobą czy (rzeczywistym) wydarzeniem. Spróbuj więc czytać książki lub oglądać filmy w oryginalnym języku (filmy z napisami) i dowiedzieć się, co te słowa oznaczają. Jeśli zobaczysz lub usłyszysz zdanie lub wyrażenie, którego nie rozumiesz, zapisz je, i spróbuj zapamiętać zapamiętywać.

5. Synonimy i antagonimy

Jeśli chcesz przenieść naukę języka angielskiego na wyższy poziom, zostaw wystarczająco dużo miejsca na mapy umysłu z powiązanymi słowami, synonimami lub antonimami. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać proces nauki, postaraj się nie tłumaczyć słowa na swój język ojczysty, ale zamiast tego wyjaśnij i opisz je w języku, którego próbujesz się nauczyć.

6. Znajdź narzędzia, które pomogą Ci

Każdy uczy się inaczej, więc jeśli już nie wiesz, co dla ciebie działa, spróbuj jak najwięcej różnych sposobów – lub ich kombinacji – jak to możliwe: Karty flash, aplikacje, listy, gry i postity to świetny sposób na zapamiętanie słownictwa. To samo odnosi się do znalezienia odpowiedniego czasu: Niektórzy ludzie chcą wyznaczyć konkretny czas, inni uczą się bardziej spontanicznie. Niezależnie od tego, jakie podejście wybierzesz, upewnij się, że wpadniesz w jakiś rytm – przecież praktyka czyni mistrza.

7. Uczyń naukę angielskiego interaktywnym

Tak jak musisz znaleźć odpowiednie narzędzia, które działają dla Ciebie, tak samo ważne jest, aby uczenie się było jak najbardziej kompleksowe: Nie czytaj tylko słów z karteczek lub list – wysłuchaj ich wymowy, powiedz je na głos i napisz lub napisz je. Im bardziej sprawiasz, że spotkanie z tymi słowami staje się doświadczeniem dla wszystkich zmysłów, tym lepiej. (Dlaczego nie zjesz lodów, ucząc się, jak nazywają się poszczególne smaki?).

8. Skup się na użytecznych słowach

Jeśli chcesz rozszerzyć swoje słownictwo, ponieważ chcesz pracować w firmie marketingowej za granicą, prawdopodobnie nie musisz czytać powieści Szekspira ani skupiać się na słowach odnoszących się do średniowiecza. Im bardziej praktyczne i popularne są słowa związane z Twoją karierą, hobby i prawdziwymi rozmowami, tym łatwiej się ich nauczysz – i będziesz mógł używać ich częściej. (To może być jak gra: Za każdym razem, gdy użyjesz jakiegoś słowa w realnej rozmowie, możesz się nagrodzić).

[Głosów:0    Średnia:0/5]