Piecyki dwufunkcyjne – po jakie warto sięgnąć?

0
870

Piecyki dwufunkcyjne to jedne z najczęściej wybieranych urządzeń do wytwarzania energii cieplnej. Służą zarówno do podgrzewania wody zasilającej instalację grzewczą, jak i wody użytkowej. Piecyki dwufunkcyjne to wybór wielu polskich rodzin, które poszukują urządzeń wytrzymałych, łatwych w użytkowaniu oraz tanich. Poniżej podpowiadamy – po jakie rodzaje piecyków dwufunkcyjnych warto sięgnąć oraz na jakie cechy tych urządzeń warto zwrócić uwagę.

Piecyki dwufunkcyjne – wybór ekonomiczny i praktyczny

Piecyki dwufunkcyjne wykorzystują gaz ziemny do wytwarzania energii cieplnej. Są to jedne z najczęściej wybieranych urządzeń grzewczych w naszym kraju. Szczególnie często znajdują zastosowanie w ogrzewaniu gospodarstw domowych. Piecyki posiadające zamkniętą komorę spalania nadają się do podgrzewania zarówno wody użytkowej, jak i instalacji cieplnej.

W budowie typowego piecyka dwufunkcyjnego wyróżnia się przede wszystkim: palnik z zapłonnikiem, armaturę i orurowanie gazowe, armaturę i orurowanie wodne, wymienniki ciepła, pompę obiegową, czujniki oraz zawór trójdrogowy.

Działanie piecyka dwufunkcyjnego jest stosunkowo proste. Zapłonnik generuje iskrę, która podpala dostarczany gaz. Nagrzewa on specjalną część – płytowy wymiennik ciepła – przez który przepływa woda. Im większa jego powierzchnia, tym szybciej i większą ilość wody będzie w stanie on podgrzać. Za obieg wody odpowiedzialna jest natomiast pompa, która uruchamia się w momencie pojawienia się iskry.

Moc piecyków – i inne istotne parametry

Najważniejsza w każdym piecyki jest moc, z którą on działa. Wybór kotła o odpowiedniej mocy zależy od kilku najważniejszych czynników. Przede wszystkim – ilości osób, które mieszkają w danym gospodarstwie domowym, a tym samym – będą potrzebować stałego dostępu do podgrzanej wody oraz działającej instalacji grzewczej.

Warto również uwzględnić poziom termoizolacji ścian w budynku, który będziemy ogrzewać. Wbrew pozorom, mają one kluczowy wpływ na nasze zapotrzebowanie grzewcze. Przykładowo – ściany wykonane ze starych materiałów, nieocieplone oraz z niskiej jakości stolarką okienną zwiększają nasze potrzeby grzewcze. W przypadku budynków nowych, ocieplonych dodatkową warstwą styropianu, nasze zapotrzebowanie może być nawet o kilkadziesiąt watów mniejsze.

Również objętość pomieszczeń – czyli kubatura budynku – ma znaczenie. Im wyższe stropy – tym więcej przestrzeni będziemy musieli wypełnić ciepłem.

Oprócz mocy danego urządzenia, warto upewnić się do jakiego rodzaju paliwa dany piecyk jest przeznaczony. Większość dostępnych urządzeń nadaje się do spalania mieszanek propanu oraz butanu, a niektóre również do samego metanu.

Klasa energetyczna oznacza poziom energooszczędności danego kotła. Najwyższej klasy są urządzenia oznaczone literą A z dodatkowymi plusami; kotły gorszej jakości oznaczone są kolejnymi literami alfabetu.

Gdzie kupować kotły dwufunkcyjne?

Wszystkim osobom poszukującym zaufanych dystrybutorów kotłów cieplnych polecamy zapoznać się z ofertą sklepu Protor, dostępną pod adresem: https://protor.pl. Znajdziemy w niej różnego typu kotły dwufunkcyjne, przeznaczone do pracy w mieszkaniach o różnej powierzchni i kubaturze.

Z oferty Protor korzystają zarówno prywatni odbiorcy, poszukujący urządzeń do ogrzewania swojego miejsca zamieszkania, jak i profesjonalni hydraulicy, instalatorzy, pracownicy firm montażowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]