W momencie, gdy większość osób z tzw. pokoleń X i Y zdobyło lub jest w trakcie zdobywania wyższego wykształcenia, ich młodsi koledzy mogą zastanawiać się, czy w ogóle jest sens podejmowania nauki na studiach. Tytuł licencjata czy magistra uległ przecież znacznej dewaluacji. Odpowiedź jest prosta – nie mogąc legitymować się wyższym wykształceniem pozostaje się daleko za konkurencją.
Czy warto jeszcze studiować?
Czy podejmowanie nauki na uczelni wyższej jest jeszcze opłacalne? Po pierwsze – pracodawcy niemal zawsze zwracają uwagę na to, czy kandydat ukończył studia lub przynajmniej jest w ich trakcie. Wykształcenie średnie dyskwalifikuje w większości przypadków, zwłaszcza jeśli kandydat jest w wieku, w którym powinien już zakończyć edukację na szczeblu akademickim. Dodatkowo warto pamiętać, że w czasach, gdy wykształcenie wyższe jest właściwie standardem, brak odpowiedniego tytułu może znacząco skomplikować życie. Warto postawić w takim razie zupełnie inne pytanie – ukończenie jakich kierunków znacząco zwiększa szanse na rynku pracy?
Jakie kierunki warto studiować?
Co w takim razie warto studiować? Do wyboru jest kilka opcji. Pierwszą z nich są kierunki ekonomiczne i biznesowe; w takich branżach jak podatki, sprawy związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa i handlem zagranicznym, a także ekonomia, rachunkowość czy ekonometria zawsze będzie zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów. Na studia ekonomiczne lub biznesowe warto pójść na uczelnię, której profil jest bezpośrednio związany z tymi kierunkami; przykładem może być Wyższa Szkoła Bankowa. Bez wątpienia warto również studiować kierunki inżynierskie, zwłaszcza te, których absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie w branży IT. Dobrym pomysłem może być wybór kierunku niszowego i unikatowego w skali całego kraju – istnieje większe prawdopodobieństwo, że absolwent takich studiów nie tylko szybko znajdzie zatrudnienie, ale także na warunkach, które mu odpowiadają. Interesującą listę studiów inżynierskich można znaleźć np. na stronie https://www.wsb.pl/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci; na tej samej stronie można również znaleźć listę pozostałych kierunków studiów I stopnia (i jednolitych magisterskich) prowadzonych przez WSB.
Artykuł sponsorowany.