Sezon narciarski trwa w najlepsze. Na stoki wybierają się początkujący narciarze i snowboardziści, wieloletni pasjonaci i zawodowi sportowcy, a także grupy przyjaciół o mieszanych umiejętnościach i rodziny z dziećmi. Krótko mówiąc: na stoku spotkasz każdego! Jak zatem zapewnić sobie ochronę, by ani samemu nie doznać urazu, ani nie wyrządzić szkody innym? Sprawdź!
Dlaczego ubezpieczenie na narty ma znaczenie?
„E tam, na pewno nic mi się nie stanie” – słyszy się od nierozważnych narciarzy, którzy wybierają się na stok z nartami, karnetem i kieszeniami wypełnionymi nadzieją, że tego dnia nie przydarzy im się nic złego. Tego może rzeczywiście nie, ale kiedy już dojdzie do szkody, gorzko zapłaczą. Pokrycie kosztów leczenia za granicą lub konieczność odkupienia komuś sprzętu narciarskiego z pewnością odciśnie się na koncie bankowym.
Ubezpieczenie na narty to kompleksowa ochrona, która może działać w odniesieniu do:
– pokrywania kosztów leczenia i ratownictwa,
– wypłacania środków w ramach NNW,
– ochrony odpowiedzialności cywilnej (OC),
– zapewnienia zwrotu części kosztów w przypadku utraty, zniszczenia czy kradzieży bagażu, sprzętu sportowego lub urządzeń elektronicznych,
– usług Assistance: medycznych, informacyjnych, prawnych, technicznych.
Znaczenie ma nie tylko zakres takiej polisy, ale także suma ubezpieczenia. Im wyższa, tym więcej pieniędzy otrzymasz w przypadku poniesionej lub wyrządzonej komuś szkody. Przeczytaj artykuł: Ubezpieczenie na narty Francja, i zobacz, co powinno wchodzić w skład i jakie powinny być koszta przykładowego ubezpieczenia narciarskiego.
Bezpieczny na stoku – jaki sprzęt i strój?
Sprzęt sportowy może być naprawdę drogi. Jeśli narciarstwo czy snowboarding to Twój sposób spędzania ferii raz do roku, nie musisz kompletować wszystkiego. Wybierz buty i kask, ale narty wypożycz. Nie poprzestawaj na jednej wypożyczalni, jeśli narty nie są właściwie dopasowane. Zmień też – kup lub wypożycz – buty, jeśli obecnie posiadane niedostatecznie otrzymają Twoją kostkę. Tylko dobre usztywnienie zapewni Ci jazdę bez kontuzji.
Odzież wybieraj sportową, dedykowaną narciarzom. Oddychająca odzież oraz właściwości termoaktywne to coś, czego Ci trzeba. Podczas energicznej jazdy na pewno się spocisz, a przy syntetycznych materiałach nie trudno o zachorowanie. Wystarczy, że będziesz długo stał w kolejce do wyciągu, a pot się oziębi i przeszyje Cię chłód.
Wybieraj odzież w jaskrawych, żywych kolorach, być może nawet odblaskową. Specyficzna wielokolorowość na stoku nie jest przypadkowa. Im bardziej się wyróżniasz na tle białego otoczenia, tym lepiej jesteś widoczny i tym łatwiej Cię wyminąć.
OC w ubezpieczeniu narciarskim – niezbędny element
Nie każde ubezpieczenie na narty zawiera OC, jednak to składnik bardzo ważny i nie powinieneś z niego rezygnować. OC w życiu prywatnym chroni od odpowiedzialności cywilnej np. gdy wjedziesz w kogoś na stoku i wyrządzisz mu krzywdę lub zniszczysz jego mienie. Wówczas za szkody nie będziesz płacił z własnej kieszeni. Odszkodowaniem zajmie się ubezpieczyciel.