frma jednoosobowa

Każdy dorosły obywatel wie, a przynajmniej orientuje się czym jest ZUS. Skrót ten spędza sen z powiem wielu przedsiębiorcom. Osoby, które myślą o otwarciu swojej własnej działalności  z pewnością obawiają się się właśnie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czy jednak każda firma jednoosobowa musi płacić ZUS? Oczywiście, prowadząc firmę jednoosobową musisz co miesiąc płacić ubezpieczenia społeczne, a także zdrowotne. Dzięki temu w przyszłości będziesz miał emeryturę, rentę oraz opiekę lekarską. Jednak nie każdego i nie zawsze to obowiązuje. Jak to jest z firmą jednoosobową i ZUS-em? Ile należy płacić składki i czy obowiązują w tym jakieś ulgi? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/firma-jednoosobowa-zus-i-ulgi-podstawowe-informacje/ 

Firma jednoosobowa – wszystko co musisz wiedzieć o ZUS

Po złożeniu wniosku w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej do systemu przyszła informacja, która zostanie przekierowana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od tego momentu będziesz zobowiązany każdego miesiąca płacić ubezpieczenia społeczne oraz składkę zdrowotna.

Do zapłacenia wlicza się:

  • ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • i jeśli chcesz chorobowe,

Do tego dochodzi dodatkowo Fundusz Pracy (FP) oraz Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SWON). Są to składki, których nie płacisz o ile opłacasz składki od preferencyjnej podstawy (od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia), i jest to dla ciebie jedyny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Przedsiębiorca, który posiada w swojej firmie pracowników musi pamiętać o tym pracowników, że obowiązują go składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Ile wynosi wysokość składki, którą należy zapłacić do ZUS?

Jest to składka obliczana od podstawy nie niższej, niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Istnieje możliwość płacenia większej składki. 

Jak wygląda to w liczbach? 

W tym roku osoba, która powadzi jednoosobową firmę musi zapłacić 1069,14 zł na ubezpieczenia społeczne oraz 362,34 zł na ubezpieczenia zdrowotne. W sumie wynosi to 1431,48 zł każdego miesiąca (składki wpłacasz do 10 dnia następnego miesiąca za siebie lub do 15 dnia za siebie oraz pracownika).

Ulgi w ZUS – jakie ulgi obowiązują w firmie jednoosobowej?

Taka propozycja skierowana jest szczególnie dla osób, które dopiero startują z biznesem.

Ulgi nie są obowiązkowe, ale jeśli chcesz możesz skorzystać z:

  • Ulgi na Start,
  • składki od preferencyjnej podstawy,
  • „Małego ZUS Plus”

Musisz mieć na uwadze to, że korzystając z wymienionych ulg posiadasz mniejsze wydatki, ale nie płacisz ubezpieczeń społecznych, więc mniej pieniędzy trafia do twojej puli emerytalne czy rentowej. Ulgi nie obejmują składki zdrowotnej. Cały czas musisz przelewać je na konto w Zakładzie Usług Społecznych (jest to kwota wynosząca 362,34 zł).

Zobacz też: http://www.infofinansowy.pl/firma-jednoosobowa-jaki-placi-podatek/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]