agencje SEO

W dzisiejszych czasach nie sposób znaleźć firmę, która nie posiadałaby własnej strony internetowej. Aby móc zwiększyć jej widoczność w wyszukiwarce, bardzo przydatny może być proces pozycjonowania witryny, pozwalający na wysokie uplasowanie w organicznych wynikach wyszukiwania Google. W jaki sposób wpływa ono na rozwój biznesu z każdej branży?

Czym jest pozycjonowanie, jakie działania obejmuje?

Pozycjonowanie stron internetowych obejmuje szereg działań pozwalających na jak najwyższe „wywindowanie” danej strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google (szacuje się, że z tej wyszukiwarki korzysta 97% użytkowników Internetu, dlatego kładzie się na nią szczególny nacisk). Dzięki SEO zwiększa się widoczność witryny, dodatkowo budowane jest grono oddanych, lojalnych klientów danej marki.

Pozycjonowanie stron przez profesjonalne agencje SEO to szereg specjalistycznych działań on-site, jak i off-site, które mogą przynieść wiele korzyści dla biznesu. Wśród nich najczęściej wyróżnia się:

  • audyt SEO związany z aktualną zawartością strony oraz jej parametrami technicznymi, pozwalający na określenie właściwej strategii,
  • dobór słów kluczowych,
  • optymizacja witryny pod kątem struktury oraz nawigowania,
  • planowanie i tworzenie zawartości strony – optymalizacja istniejących elementów, wprowadzanie nowych,
  • zdobywanie linków,
  • analizy i raporty.

Jakie korzyści dla rozwoju biznesu może przynieść pozycjonowanie?

Pozycjonowanie strony internetowej przynosi szereg korzyści dla biznesu. Pierwszą z nich jest zwiększenie widoczności w sieci, ale co ważne, nie tylko na kluczowe frazy, ale i tzw. frazy długiego ogona – doprecyzowane lub nietypowe. Ponadto dzięki właściwe przeprowadzonemu pozycjonowaniu zwiększa się ruch na stronie. Pochodzi on jednak nie tylko z wyszukiwarki, ale związany jest ze wzmiankami o firmie na wszelkiego rodzaju serwisach, portalach internetowych. Właściwe, przemyślane pozycjonowanie pozwala na dotarcie do szerokiego grona klientów, zdobycie przewagi nad konkurencją oraz zwiększenie rozpoznawalności marki. Warto podkreślić, że bardzo ważną korzyścią pozycjonowania dla właścicieli firm jest wzrost zaufania konsumentów do marki oraz pomnożenie generowanych zysków.

Pozycjonowanie strony – samodzielnie czy z pomocą agencji?

Działania związane z pozycjonowaniem stron powinny być przemyślane. Dodatkowo warto podkreślić, że powinny być one prowadzone długofalowo, by pomóc osiągnąć wymierne rezultaty. W związku z tym większość firm decyduje się na zatrudnienie profesjonalnej agencji. Jej praca oraz podjęte kroki będą zdecydowanie bardziej skuteczne niż pozycjonowanie wykonywane przez laików. Dodatkowo warto podkreślić, że dla osiągnięcia pożądanych wyników konieczne jest posiadanie wiedzy nie tylko z zakresu pozycjonowania, ale i szerszej – związanej z zagadnieniami marketingu internetowego oraz zasadami działania algorytmów Google. Kolejnym z argumentów przemawiających za zatrudnieniem specjalistycznej agencji jest fakt, że niewłaściwe przeprowadzone działania związane z pozycjonowaniem mogą wywołać lawinę negatywnych konsekwencji, od spadku pozycji aż po całkowite usunięcie strony z wyników wyszukiwania. Wynika to z tego, że Google karze firmy, które stosują tzw. black hat SEO, czyli próby „wywindowania” strony za pomocą technik niezgodnych z jego wytycznymi. W związku z tym, warto zaznaczyć, że pozycjonowanie to nie tylko potencjalne korzyści dla firmy – niewłaściwie przeprowadzony proces może wpłynąć negatywie na rozwój biznesu.

[Głosów:2    Średnia:5/5]