Inwestycje i różnego rodzaju budowy pojawiają się w Polsce jak grzyby po deszczu. Z roku na rok rośnie zainteresowanie inwestycjami budowlanymi, a co za tym idzie, potrzebne są kolejne ręce do pracy. Aby wykonywać pracę na wysokościach, potrzebny jest kurs na dźwigi budowlane. Jak wygląda i ile kosztuje takie szkolenie?
Dla kogo kurs na dźwigi budowlane?
Dźwigi budowlane, zwane inaczej żurawiami, to konstrukcje pozwalające na pracę na dużych wysokościach. Aby przystąpić do kursu na dźwigi budowlane, należy spełnić dwa podstawowe warunki – mieć ukończone 18 lat oraz nie wykazywać żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do tej pracy. Kandydata wyklucza więc w tym przypadku lęk wysokości oraz zaburzenia nerwicowe. Jest wiele firm, które oferują tego rodzaju kursy. Przykładowo, możesz zrobić kurs na dźwigi budowlane we Wrocławiu (gdbhp.pl). Takie szkolenie trwa 35 godzin, co odpowiada najczęściej liczbie 5 dni. Po zakończeniu kursu dostajemy uprawnienia do pracy na dźwigach i możemy dalej rozwijać swoją karierę w budownictwie.
Jak wygląda kurs na dźwigi budowlane?
Każdy kurs na operatora żurawi musi spełnić wymagania Urzędu Dozoru Technicznego. Zgodnie z wymogami UDT, kurs na dźwigi budowlane musi trwać 35 godzin dydaktycznych. Jest on zakończony egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego, która następnie wydaje stosowne zezwolenie, pozwalające na pracę.
Podczas kursu przyszły operator lub osoba pracująca na dźwigu zdobywa wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, z której później rozlicza się podczas egzaminu. Sam egzamin również zawiera część praktyczną oraz teoretyczną. Po zdaniu egzaminu, otrzymujemy zaświadczenie kwalifikacyjne, które jest ważne przez 5 lat i 3 miesiące. Przed upływem ważności zaświadczenia można wysłać wniosek, za pomocą którego uprawnienia będą przedłużone.
Zaświadczenie kwalifikuje kursanta do pracy na wszystkich podstawowych typach dźwigów budowlanych. Nie ma tutaj znaczenia, czy dźwig jest stacjonarny, szybko montujący, czy też szynowy.
Podczas kursu zdobywamy wiedzę na temat takich tematów jak Dozór Techniczny, współpraca z operatorem, budowa i typy żurawi, sterowanie, zabezpieczenia czy obowiązki i bhp na stanowisku. Ważną częścią są zajęcia praktyczne na dźwigu budowlanym.
Ile kosztuje zrobienie kursu na dźwigi budowlane?
Cena kursu na dźwigi budowlane może różnić się w zależności od specjalizacji oraz typu żurawia. Podstawowy kurs na najprostsze żurawie stacjonarne kosztuje średnio 500 złotych, jeśli natomiast chcemy zrobić kurs operatora HDS, musimy liczyć się z wydatkiem ok. 700 złotych. Istnieją także kursy nawet za kilka tysięcy złotych, dotyczące już bardziej złożonych dźwigów, takich jak żurawie wieżowe czy samojezdne.
Jeśli planujesz podwyższenie swoich kompetencji, warto zainteresować się choćby podstawowym kursem na dźwigi. Gwarantuje on uprawnienia do pracy przy większości inwestycji.
Oprócz szkolenia ważna jest także praktyka i zdrowy rozsądek – przyda się on zwłaszcza, gdy pracujemy na dużych wysokościach.