W dobie internetu i mediów społecznościowych chyba nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania firmy bez komputera. A już na pewno nie firmy nowoczesnej i dynamicznie rozwijającej się. Za pomocą internetu sprzedajemy i zamawiamy produkty, pozyskujemy klientów, reklamujemy się. Na komputerze mamy większość danych i wszystkie niezbędne do działania firmy programy. Ale czy są one tam bezpieczne?

Zastanawialiście się co stałoby się w razie awarii Waszego komputera? Czy robicie kopie najważniejszych danych? Czy praca firmy nie stanęłaby w razie ich utraty? Podpowiemy Wam co zrobić, żeby nie obudzić się z ręką w, przysłowiowym, nocniku, gdy przez przypadek zalejemy laptopa kawą lub gdy spali się on po uderzeniu pioruna albo zostanie skradziony. Wymienione zdarzenia mogą nam się wydawać abstrakcyjne, jednak są bardzo prawdopodobne i zdarzają się każdego dnia setkom osób. Może to spotkać i nas, więc lepiej się do tego przygotować.           

Jak to zrobić? Oczywiście jeśli to możliwe, zgrywajmy najważniejsze dane na zewnętrzny dysk lub pendrive. I najlepiej nie nośmy go razem z laptopem, bo jak ukradną nam laptopa z dyskiem to i tak dane stracimy. Dlatego lepszym rozwiązaniem mogą okazać się aplikacje online. Ale czy na przykład program do faktur online to bezpieczne rozwiązanie? Jeśli musimy się logować do swojego konta przez witrynę, a dane krążą w sieci to raczej niekoniecznie. Jednak są programy, które instalujemy u siebie na komputerze, a kopię bazy wysyłamy do szyfrowanego archiwum konkretnej firmy. Jest to np. Faktura Small Business firmy MEGA-TECH. Można ustawić, żeby kopia tworzyła i wysyłała się codziennie. Wówczas w razie awarii komputera, instalujemy program, logujemy się i pobieramy całą bazę.

MEGA-TECH dysponuje również innym ciekawym rozwiązaniem, a mianowicie wersją sieciową. Służy ona do pracy wielostanowiskowej. Komputer musi mieć internet i dzięki skonfigurowanemu połączeniu z zewnętrzną bazą, program na bieżąco wysyła dane na serwer, a kopia serwera jest robiona codziennie. Wówczas w razie awarii któregoś ze stanowisk, instalujemy program na innym komputerze, łączymy się z bazą i odzyskujemy dokumenty i kartoteki.

Niby takie proste rozwiązania, a często wpadamy na nie, dopiero po utracie wszystkich danych. Kradzież lub awaria komputera to wystarczająco dużo nerwów i kosztów. Zadbajmy o to, żeby nie było ich jeszcze więcej przez nasze niedbalstwo związane z nierobieniem kopii ważnych danych.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]