Lokaty bankowe są najczęściej wykorzystywanym instrumentem w celu pomnażania swoich oszczędności. Wszystko dlatego, że banki oferują korzystne oprocentowanie, elastyczne warunki, zgodne z potrzebami i możliwościami inwestora oraz dają gwarancję zarobku. To bezpieczne inwestowanie, którego nie ogranicza ryzyko utraty choćby części wniesionego kapitału. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną lokatę, poznaj jej specyfikację.
Lokaty dają pewny zarobek
To prawda. Jedynie lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe cechują się gwarancją uzyskania zysku. W obu przypadkach nie zachodzi ryzyko utraty „zamrożonych” oszczędności. Inwestor w niektórych przypadkach może stracić zgromadzone odsetki, ale nigdy wniesiony kapitał. Właśnie dlatego lokaty cieszą się tak ogromną popularnością.
Z przeprowadzonych badań wynika zresztą, że Polacy boją się inwestować agresywnie. Zdecydowanie bardziej wolą zarobić mniej, ale pewnie. Nie posiadamy zbyt wiele oszczędności, często ich odłożenie wymaga wielu finansowych wyrzeczeń. Nie chcemy więc ich stracić. Ograniczeniem staje się też brak wiedzy w zakresie instrumentów inwestycyjnych. Lokaty wiążą się z prostymi zasadami i brakiem konieczności umiejętnego zarządzania finansami.
Lokaty mogą mieć różny czas trwania
Inwestorzy mogą zakładać choćby lokatę jednodniową. Najczęściej otwierana jest lokata na 1 miesiąc, lokata 3 miesięczna, lokata 6 miesięczna albo maksymalnie roczna. W ofertach banków znaleźć można oczywiście również te długoterminowe, nawet kilkuletnie.
Warto wiedzieć, że im dłuższy będzie okres „zamrożenia” środków pieniężnych na lokacie, tym większy zysk zostanie wypracowany. Polacy decydują się jednak najczęściej na te krótkoterminowe, ponieważ nie chcą doprowadzić do zachwiania domowego budżetu. Krótki okres trwania umowy daje pewność, że niedługo cały kapitał wróci do dyspozycji naszego portfela. Nie możemy przecież przewidzieć ewentualnych wydatków, a na lokaty przeznaczamy średnio aż 70% wszystkich oszczędności.
Na lokatach możesz zarobić jeszcze więcej
Mamy dobrą informację dla wszystkich, którzy chcą inwestować nieco bardziej agresywnie, ale obawiają się ryzyka inwestycyjnego. Banki oferują dzisiaj lokatę połączoną z funduszem inwestycyjnym. Kapitał jest wtedy dzielony na dwie części. Jedna trafia na bezpieczną lokatę, druga jest inwestowana w fundusz. W razie niepowodzenia utracie podlegać będzie tylko jedna część ulokowanych oszczędności.
A co z oprocentowaniem?
Oprocentowanie lokat jest nieco niższe niż możliwy zarobek, na jaki można liczyć w przypadku funduszy inwestycyjnych, ale za to pewny. Konkurencyjne banki proponują różne oprocentowanie w skali roku i właśnie jego wysokość powinna być kwestią priorytetową przy wyborze konkretnej lokaty.
Zanim naszym celem stanie się lokata 3 miesięczna czy ta z innym okresem trwania umowy, warto porównać różne instrumenty banku. Przydatne stają się rankingi lokat, które publikowane są przez same banki przynajmniej raz w miesiącu. Trzeba jednak pamiętać o innych warunkach zakładania lokat – oprocentowanie to tylko jeden z czynników.