Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa (ang. Enterprise Resource Planning – ERP) jest to oprogramowanie dla firm, które zostało zaprojektowane w celu zintegrowania wszystkich procesów w niej zachodzących. System ten tworzy interaktywne środowisko, wspierające organizację w analizie i zarządzaniu procesami biznesowymi, we wszystkich obszarach jej działania.
System ERP dla firm – wczoraj i dziś
Początek oprogramowania ERP sięgają lat 60. XX wieku, kiedy to wraz z rozwojem informatyzacji, możliwe było zastosowanie systemu MRP, służącego do planowania zapotrzebowania materiałowego. W kolejnych latach nastąpiło rozszerzenie MRP o moduł planowania potrzeb materiałowych. Wówczas to obok planowania potrzeb materiałowych, pojawiały się inne zagadnienia, takie jak kontrola produkcji czy przepływ materiałów i wyrobów gotowych do magazynu. W latach 80. powstał MRP II, który został rozbudowany o elementy związane z rozliczaniem zasobów produkcyjnych oraz sprzedażowe.
Konsekwencją rozwoju modułu MRP II było pojawianie się w 1990 roku ERP. System ten został rozbudowany o moduły wspomagające podejmowanie decyzji w obszarze zarządzania organizacją, w oparciu o wykorzystanie sztucznej inteligencji, która zbiera, przechowuje i analizuje dane z różnych dziedzin działalności przedsiębiorstwa. Dzieje się tak w celu zintegrowania ze sobą wszystkich obszarów działalności firmy.
Oprogramowanie ERP a ERP II
W ostatnich latach na rynku pojawiły się również systemy ERP II. Są to nowe standardy systemów zarządzania, które umożliwiają pracę w sieci.
Nowy system ERP dla firm – II różni się od wcześniejszych pod kilkoma względami:
1. Umożliwia dostęp za pomocą przeglądarek internetowych.
2. Posiada funkcję umożliwiającą zarządzanie kontaktami z klientem (CRM).
3. Wyposażony jest w narzędzia analityczne Business Intelligence.
4. Ma możliwość tworzenia serwisów internetowych z dostępem dla klientów oraz kontrahentów.
Korzyści z wdrożenia systemu ERP dla firm
Przede wszystkim system ERP dla firm usprawnia jej działanie. Wraz ze wzrostem liczby pracowników, produktów i usług, zarządzanie staje się coraz trudniejsze i bardziej skomplikowane. Dlatego też właściciele różnych organizacji, zarówno tych dużych jak i mniejszych, decydują się na wdrożenie oprogramowania ERP, aby ułatwić pracę osobom zarządzającym, a także szeregowym pracownikom.
Wśród korzyści dla firm, wynikających z wdrożenia oprogramowania ERP, specjaliści najczęściej wymieniają:
• niższe koszty pracy,
• aktualną i wiarygodną bazę danych,
• prosty i szybki dostęp do informacji,
• wyższą produktywność oraz wydajność pracowników,
• znacznie wyższy poziom organizacji pracy,
• całkowitą kontrolę nad firmą i procesami w niej zachodzącymi.
Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC