Nowoczesna wizja na ekranie

0
1527

Technologia związana z wyświetlaniem obrazów na ekranach idzie do przodu praktycznie z dnia na dzień. Widać to już chociażby na przykładzie poczciwych, domowych telewizorów. Dość powiedzieć, że w ciągu minionej dekady miejsce starych, kineskopowych telewizorów w polskich domach zastąpiły płaskie modele, potocznie nazywane ‚plazmami’. A to tylko krótki przykład zachodzących zmian.

Monitory zmieniają się jeszcze szybciej

Tempo zmian w przypadku telewizorów jest szybkie? To co w takim razie powiedzieć o ekranach przeznaczonych do komputerów i innych urządzeń o użytkowym charakterze? Tam tempo jest iście kosmiczne. Dość powiedzieć, że kilka chwil temu całkowicie nowoczesna technologia ekranów LED, ustępuje w szybkim tempie miejsca swojej bardziej rozwiniętej formie, jaką są monitory typu OLED.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się zdawać, że istotą różnicy jest jedna, dodatkowa litera ‚o’ w nazwie. Nic bardziej mylnego, bowiem fundamentem różnicy jest zastosowanie do wykonania ekranu całkowicie odmiennych diod, typu OLED. Co w nich niezwykłego? Ano materiały z jakich są wykonywane, bowiem pochodzą one ze źródeł organicznych.

Żywe jak… diody OLED

Cechą wyróżniającą diod OLED jest właśnie oparcie ich wytwarzania o związki organiczne, dzięki czemu użyteczność diod jest o wiele bardziej rozwinięta, niż ma to miejsce w przypadku technologii LED. Dzięki innej budowie diod OLED w inny, o wiele lepszy jakościowo sposób, wyświetlany jest obraz na monitorze.

W przypadku diod LED obraz powstaje poprzez podświetlanie matrycy przez umieszczone za nią diody. Monitor OLED z kolei rozwiązuje ten problem w całkowicie inny sposób – tu każda dioda jest odrębnym pikselem, dzięki czemu jakość obrazu jest nieporównywalnie lepsza niż w przypadku technologii, będącej starszą siostrą.

Lepiej znaczy… lepiej

Jak ważna jest jakość obrazu nie trzeba nikogo przekonywać. Monitor OLED w tej dziedzinie jest prawdziwą awangardą. Co ciekawe samoistne świecenie diod przekłada się na o wiele prostszą budowę. Monitor OLED jest wyposażony dzięki temu w super cienki ekran, znacznie wysmuklający sylwetkę całego urządzenia.

Na tym jednak nie kończą się zalety. Diody OLED dają o wiele lepszy kontrast kolorów, niż ma to miejsce w przypadku innych technologii. Znacznie krótszy jest także czas reakcji na przekazywany z urządzenia wiodącego sygnał. Przekłada się to na niezwykle wysoką płynność obrazu, dającą wrażenie obcowania z rzeczywistością, a nie obrazem.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]