Na czym polega leasing maszyn i urządzeń

Dla wielu przedsiębiorców leasing jest znacznie bardziej atrakcyjną formą finansowania maszyn i urządzeń niezbędnych do wykonywania codziennej pracy niż ich zakup za gotówkę czy na kredyt. Dowiedz się, jak działa leasing wyposażenia firm i sprawdź, na co zwracać uwagę, rozważając zawarcie umowy leasingowej.

Czym jest leasing maszyn i urządzeń?

Problem wygospodarowania środków na wyposażenie swojej firmy dotyczy zarówno początkujących przedsiębiorców, którzy dopiero wchodzą na rynek, jak i biznesów o ugruntowanej renomie, które decydują się na rozwój, rozszerzenie skali świadczonych usług czy wymianę przestarzałego sprzętu. Niestety wysokie koszty jego zakupu powodują, że nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na doposażenie firmy zgodnie z jej potrzebami. Alternatywą dla zakupu niezbędnych urządzeń jest ich leasing. Stanowi on atrakcyjną i przystępną formę finansowania ze stałą comiesięczną ratą i wieloma udogodnieniami podatkowymi. Daje możliwość swobodnego użytkowania maszyn bez konieczności obciążania budżetu firmy dużym, jednorazowym wydatkiem.

Jakie urządzenia i maszyny można leasingować?

Choć leasing większości przedsiębiorców kojarzyć się może głównie z finansowaniem floty pojazdów osobowych i dostawczych, warto zdać sobie sprawę, że współcześnie oferta banków oraz instytucji finansowych jest znacznie szersza i umożliwia pozyskiwanie dowolnego rodzaju urządzeń i maszyn (w tym specjalistycznych) na zasadnie umowy leasingu. Katalog sprzętów, które można leasingować w firmie, obejmuje m.in.:

  • poszczególne maszyny i całe linie produkcyjne,
  • samochody i pojazdy specjalistyczne,
  • urządzenia biurowe, elektronikę,
  • wyposażenie gabinetów lekarskich i sprzęt diagnostyczny,
  • oprogramowanie komputerowe i technologiczne,
  • meble i pozostałe wyposażenie.

W ramach umowy leasingu można finansować zarówno maszyny nowe, jak i używane. Pozwala to dostosować poszczególne rozwiązania oraz koszty leasingu do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, dostępności rynkowej urządzeń oraz oczywiście budżetu i możliwości finansowych firmy.

Leasing czy kredyt?

Leasing maszyn i urządzeń dla firm z kilku powodów stanowi atrakcyjną alternatywę dla zakupu wyposażenia na kredyt. Przede wszystkim pomaga rozwiązać problem braku zdolności kredytowej, będący główną przeszkodą w sfinansowaniu zakupu niezbędnego wyposażenia w ramach pożyczki bankowej. Kolejną zaletą leasingu jest krótszy okres finansowania niż w przypadku zakupu na kredyt, co pozwoli szybciej odciążyć budżet i sytuację finansową firmy. Po zakończeniu umowy leasingu przedsiębiorca może podjąć decyzję o wykupie danego środka trwałego lub jego zwróceniu, co nie jest bez znaczenia w przypadku firm np. z sektora produkcyjnego czy medycznego, w których częsta wymiana technologii i urządzeń na nowsze i bardziej zaawansowane jest standardem. Ostateczne koszty leasingu i kredytu kształtują się na podobnym poziomie, jednak leasing umożliwia zastosowanie tzw. ekspresowej amortyzacji, czyli skrócenia okresu amortyzowania środka trwałego do minimum 40% amortyzacji normatywnej, wynoszącej np. 60 miesięcy dla samochodów czy 40 miesięcy dla sprzętu budowlanego.

Leasing maszyn jako narzędzie optymalizacji podatkowej

Stała comiesięczna rata leasingowa może służyć również optymalizacji podatkowej dzięki możliwości dopisania kosztów leasingu do wydatków na prowadzenie działalności gospodarczej. Dla wielu firm jest to opłacalne z uwagi na możliwość obniżenia podstawy opodatkowania. W myśl przepisów podatkowych zastosowanie skróconego okresu amortyzacji (nie mniejszego niż 40% amortyzacji normatywnej) umożliwia zakwalifikowanie raty leasingu do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Drugim koniecznym do tego warunkiem jest równowartość sumy opłat leasingowych pomniejszonych o podatek VAT, początkowej wartości środka trwałego lub wartości niematerialnych i prawnych.

Leasing finansowy czy operacyjny?

Z dostępnych na rynku opcji leasingowania maszyn i urządzeń dwie najpopularniejsze stanowią leasing finansowy i operacyjny. W leasingu finansowym kosztem korzystającego są wspomniane wyżej odpisy amortyzacyjne, a także raty leasingu w części odsetkowej. Z kolei część kapitałowa raty nie stanowi kosztu w rozumieniu przepisów podatkowych. Po zakończeniu okresu leasingowania maszyny staje się ona własnością leasingobiorcy. Leasing finansowy będzie korzystniejszym rozwiązaniem dla firmy, która chce być właścicielem środka trwałego od początku umowy oraz zamierza odliczyć całość podatku VAT od razu.

W leasingu operacyjnym, który jest znacznie częściej wybierany przy wyposażaniu firm w maszyny i urządzenia. Całą ratę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, co czyni tę formę leasingu skuteczniejszym instrumentem optymalizacji podatkowej. Jednocześnie odpisy na amortyzację dokonywane są przez finansującego (czyli firmę udzielającą leasingu), a nie leasingobiorcę.

Jak znaleźć najlepszy leasing dla własnych potrzeb?

Decydując się na wybór konkretnej oferty leasingowej, warto zwrócić uwagę na wszystkie wspomniane wyżej warunki i uwzględnić nie tylko wpływ poszczególnej formy leasingu na wysokość podatku dochodowego, ale również kwestie związane z wysokością czynszu inicjalnego, minimalnym i maksymalnym okresem leasingowania środka trwałego, koszty związane z jego ubezpieczeniem czy formalności warunkujące otrzymanie korzystnej decyzji leasingowej. Santander Bank Polska oferuje leasing maszyn i urządzeń z szybką decyzją, z maksymalnym okresem umowy na 72 miesiące i czynszem inicjalnym od 1% wartości środka trwałego. Warto rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw, by wybrać leasing maszyn na zasadach, które najlepiej odpowiadają potrzebom i możliwościom przedsiębiorstwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]