Zarządzanie finansami domowymi – czy warto brać kredyty

Kredyty zostały wynalezione już dawno temu i funkcjonują jako wsparcie dla wielu osób. Są to jednak produkty finansowe, które służą zarabianiu banków, a przy okazji tylko pomagają realizować finansowe założenia kredytobiorców. Dlatego też kosztują, a co za tym idzie – nie każdy może sobie na nie pozwolić. Czy mimo to warto zaciągać kredyty?

Lepsze oszczędzanie czy kredyty?

            Jedno i drugie rozwiązanie jest korzystne, ale każde ma nieco inne zastosowanie. Każdy z nas powinien umieć oszczędzać – w szczególności na swoje cele długoterminowe. Chcąc na przykład pojechać na wycieczkę za granicę, można oszczędzać na nią odkładając przez cały rok po kilkaset złotych, a można zaciągnąć kredyt i w ten sposób zafundować sobie all inclusive w dowolnym momencie. Specjaliści od finansów ostrzegają jednak, że emocje związane z planowaniem i pobytem na wycieczce opadają szybko – a raty trzeba regulować. Tym samym, gdy po roku kończy się spłacać wakacje, po których opalenizna już dawno zeszła, przychodzi czas, by pomyśleć o kolejnych – a nie ma na nie żadnych oszczędności. Są jednak kategorie wydatków, które łatwiej sfinansować kredytem, na przykład kupno samochodu wartego 30 tysięcy. To kwota, na którą trzeba byłoby oszczędzać kilka lat. Zaciągnięcie kredytu na korzystnych warunkach sprawi, że w krótkim czasie można nabyć wysokiej klasy auto. Będzie ono służyło właścicielowi jeszcze przez kilka lat – nawet długo po tym, jak już zostanie spłacone. Po pewnym czasie można je sprzedać, i tym samym zwróci się część wydanych na kredyt pieniędzy.

Kredyt gotówkowy na dowolny cel

            Nie wszystkie kategorie naszych codziennych wydatków można jednak zaklasyfikować jako zakup towaru. Czasem kupujemy też usługi i to nie tanie. Kredyt gotówkowy na dowolny cel może być sposobem sfinansowania na przykład wesela, chrzcin dziecka, naprawy samochodu czy innego wydatku. Gotówka, którą bank przelewa na konto, jest o tyle wygodna, że można nią swobodnie rozporządzać, nawet nie wydając w całości tego, co się zaciągnęło. Czy to, że kredyt jest dedykowany dowolnemu celowi oznacza, że można brać dowolnie dużą liczbę kredytów i bawić się za nie, szastając pieniędzmi na prawo i lewo? Teoretycznie tak – bank tego nie sprawdza. Wymagać będzie jednak regularnego spłacania rat, nawet jeśli pożyczkę przehulało się w jedną noc w klubie. Wszelkie poślizgi z płatnościami będą za to natychmiast odnotowane w bazie BIK, co zarzutuje na zdolność kredytową. W przyszłości bank może zobaczyć, że mieliśmy problem ze spłatą pożyczki, więc nie jesteśmy zbyt wiarygodnymi kredytobiorcami. Wtedy odmówi nam wsparcia finansowego, gdy będziemy go bardzo potrzebować tym razem na poważny cel! Dobrze jest jednak od czasu do czasu skorzystać z kalkulatora kredytu i wybrać jakąś ciekawą ofertę, szczególnie w czasie promocyjnym, by zaciągnąć kilka tysięcy złotych pożyczki, nawet gdy nie ma się palącej potrzeby. Spłacając ją regularnie, można wyrobić sobie pozytywną historię kredytową, która z kolei wpłynie na przyznanie większego i potrzebniejszego kredytu w przyszłości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]