Wierzyciele dobijają się do drzwi, skrzynka pocztowa zapchana jest monitami z banku, a Ty nie pamiętasz, ile pożyczek masz do spłacenia… Wszystko wskazuje na to, że wpadłeś w spiralę długów, zwaną też pętlą kredytową. W tej sytuacji wnioskowanie o kolejny kredyt to niemal finansowe samobójstwo, jednak bankowcy przekonują dłużników, że są w stanie wybawić ich z opresji. Sprawdź, na czym polegają kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych.

Konsolidacja kredytu, czyli zadłużeniowy pakiet „wszystko w jednym”

currency-3077900_1280Załóżmy, że spłacasz kilka długów: ratę kredytu za samochód w wysokości 1000 zł, ratę pożyczki na remont w wysokości 500 zł, ratę pożyczki na komputer 300 zł i ratę pożyczki na rehabilitację 200 zł. Łącznie oddajesz bankom 2000 zł miesięcznie, pozostał Ci 1 rok do spłaty wszystkich pożyczek, co daje 24 000 zł. Jednak kwota 2000 zł zaczyna Cię męczyć – nie możesz zaoszczędzić ani grosza, w dodatku szef odebrał Ci dobrze płatne zlecenie. W reklamie słyszałeś o konsolidacji kredytu i zastanawiasz się, czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie.

Kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych mają na celu „spakowanie” wszystkich kredytów i pożyczek w jedną całość – podobnie, jak Ty kompresujesz pliki do folderu ZIP. Po tej transformacji zostajesz z jednym kredytem, jedną ratą, jednym terminem spłaty. Nie musisz zatem pamiętać o kilku przelewach do różnych banków, a listonosz nie będzie Ci dostarczał masowej ilości ponagleń.

Kredyty konsolidacyjne – niska rata + dłuższy termin spłaty

Niska rata i dłuższy termin spłaty to dwie główne cechy charakteryzujące kredyt dla zadłużonych. Z jednej strony taki produkt jest bardzo korzystny – zamiast 2000 zł możesz spłacać 500 zł, 1000 zł czy 1500 zł, dlatego Twój portfel z pewnością odczuje pozytywną różnicę.

Ale czy faktycznie potrzebujesz trzech, sześciu, a nawet dziesięciu lat na spłatę zadłużenia? Musisz bowiem wiedzieć, że bank zaproponuje rozciągnięcie kredytu na dłuższy okres w zamian za niską ratę. Tym sposobem co miesiąc będziesz płacić o wiele mniej, ale ostatecznie…  stracisz dużo więcej!

Załóżmy, że bank zaproponuje Ci  połączenie wszystkich zobowiązań do postaci jednej raty 1000 zł (zamiast 2000 zł), płatnej przez 60 miesięcy (zamiast 12). Po tej kompresji spłacisz zatem 60 000 zł zamiast 24 000 zł! Co ciekawe, wiele banków oferuje kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych z dodatkowymi środkami finansowymi na dowolny cel, które możesz wykorzystać np. na spłatę prywatnych długów albo zakup wyprawki szkolnej. Niestety, bonus trzeba będzie spłacić, zatem zyskujesz… kolejny kredyt na koncie.

Dla kogo kredyty konsolidacyjne?

Konsolidacja kredytu to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że naprawdę go potrzebujesz. Jeśli spłacasz bardzo wysokie raty i zwyczajnie nie wystarczy Ci na życie, kredyt konsolidacyjny pozwala „złapać oddech”. Spłacanie jednej, niskiej raty nie tylko pozwala uchronić domowy budżet przed zrujnowaniem, ale również umożliwia wypracowanie stabilnej sytuacji finansowej i daje czas na znalezienie dodatkowego rozwiązania na spłatę długów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]