Pożyczki pozabankowe nie tylko w parabanku

Niektóre osoby nie mogą lub nie chcą brać zobowiązania z banku. Istnieją jednak inne możliwości poza bankiem, dzięki którym można pożyczyć pieniądze i nie są to jedynie instytucje parabankowe, swoją drogą mające często pożyczki droższe, niż kredyty bankowe. Gdzie zatem można starać się o pożyczkę poza bankiem oraz parabankiem?

Czym jest pożyczka?

Dosyć często, mówiąc o kredycie używamy słowa pożyczka jako jego synonimu, oba pojęcia jednak od siebie się różnią, przede wszystkim pożyczkę regulują przepisy kodeksu cywilnego, a udzielić jej może każda osoba, bądź instytucja, które pieniądze posiada. Kredyt reguluje za to restrykcyjne prawo bankowe. Jakie jeszcze różnice istnieją między pożyczką, a kredytem?

Różnice między pożyczką, a kredytem

Istnieje np. różnica w terminie spłaty środków, otóż kredyt zawsze ma określony termin spłaty, pożyczka go mieć nie musi. Dodatkowo kredyt zawsze zawiera różnego rodzaju koszty udzielenia, tj. prowizję oraz oprocentowanie naliczane od wysokości udzielonego kredytu, jeśli chodzi natomiast o pożyczkę to może być ona nieodpłatna. Kredyt zawiera również obowiązek umowy na piśmie, pożyczka nie posiada wymaganej formy do kwoty 500 zł, powyżej niej także istnieje obowiązek zawarcia umowy na piśmie.

Parabanki

Oczywiście pierwszym i najłatwiejszym sposobem na pożyczenie pieniędzy jest wzięcie chwilówki z parabanku (tutaj znajdziesz zaufane oferty: http://direct.money.pl/pozyczkipozabankowe/) . Instytucje te jednak nie cieszą się najlepszą sławą. Będą oczywiście dobrym rozwiązaniem dla osób bez wyjścia, które nie mają historii kredytowej, zdolności kredytowej lub posiadają negatywne wpisy w BIK-u. Pieniądze tam otrzymamy szybko, a sama decyzja o przyznaniu pożyczki podejmowana jest bardzo sprawnie. Pamiętać jednak trzeba, że koszty takiej pożyczki są bardzo wysokie. Chodzi o to, że osoby bez zdolności kredytowej obarczone są wysokim ryzykiem braku spłaty zobowiązania, zatem dodatkowe ubezpieczenia pożyczki potrafią słono kosztować. Istnieją jednak inne, równie dobre rozwiązania, dzięki którym można pożyczyć pieniądze.

Rodzina i znajomi

Jednym z nich będą rodzina oraz znajomi. Pożyczki tego typu są najbardziej korzystne, a wynika to z tego, że rodzina czy znajomi nie będą chcieli od nas dodatkowych ubezpieczeń, prowizji czy oprocentowania. Warto jednak, chociażby z uwagi na szacunek do pożyczających, zaproponować chociażby najmniejsze oprocentowanie w wysokości oprocentowania aktualnych lokat bankowych. Pamiętajmy też, że do kwoty 500 zł nie będzie potrzebna żadna pisemna umowa, wystarczy ustna. Polecamy jednak zawsze sporządzać umowy na piśmie, które w razie braku spłaty będą mogły być dowodem w sądzie. Pożyczając od rodziny czy znajomych trzeba też bardzo uważać i mieć pewność, że zobowiązanie spłacimy. Nie namawiamy do braku spłaty jakichkolwiek zobowiązań, chodzi o to, że jakiekolwiek opóźnienia i brak spłaty pożyczki w określonym czasie może narażać nasze więzi rodzinne czy ogółem społeczne, a tego raczej byśmy nie chcieli.

Pożyczki społecznościowe

Dobrym rozwiązaniem są pożyczki społecznościowe. Istnieją specjalne strony internetowe, na których np. ogłaszają się pożyczkobiorcy proponując, jaką pożyczkę chcieliby wziąć i na jaki procent, oczywiście podając też termin spłaty i inne parametry umowy. Jest to dobry sposób także na inwestowanie pieniędzy, gdyż wcale nie musimy danej osobie pożyczać całej kwoty. Na zaproponowaną pożyczkę może złożyć się kilka osób i każda z nich otrzyma, taki zarobek z inwestycji ile pieniędzy wpłaciła. Oprocentowanie tego typu pożyczek wynosi najczęściej ok. 9%, więc na pewno jest to lepsza inwestycja niż odkładanie pieniędzy na lokatę czy konto oszczędnościowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]