Studia przygotowujące do pracy w branży TSL (Transport-Spedycja-Logistyka) należą do najbardziej obleganych kierunków. Co maturzyści, jak i studenci przenoszący się z innych kierunków, widzą ciekawego w zawodzie związanym z organizacją transportu i jego realizacją? Wszak praca w spedycji nie gwarantuje ani zawrotnej kariery w międzynarodowej firmie, ani tym bardziej wysokich zarobków. Oczywiście nie brakuje przypadków, gdzie spedytor zarabia pięciocyfrowe kwoty, jednak z reguły dotyczą one osób zatrudnionych przez zagraniczne spółki i koncerny. Jeśli weźmiesz pod uwagę odpowiedzialność i zadania, jakie codziennie musi wykonywać spedytor, zarobki bynajmniej nie zachęcają do nauki tego zawodu.

Ile zarabia spedytor?

trucks-2320435_1280Na początek naga i – dość brutalna – prawda. Mediana zarobków spedytora w Polsce wynosi 4000 zł brutto, czyli połowa pracowników zarabia powyżej, a połowa poniżej tej kwoty. Około 25% najgorzej opłacanych spedytorów otrzymuje wynagrodzenie nieprzekraczające 3100 zł brutto (czyli niewiele ponad 2000 zł na rękę). Około 25% najlepiej zarabiających spedytorów może liczyć na pensję powyżej 5200 zł brutto. Ze statystyk wynika, że na stanowisku spedytora można zarobić mniej niż wynosi mediana wynagrodzeń w Polsce. Oczywiście pensja oscylująca wokół 2000 zł netto jest całkiem „normalna” jak na polskie standardy, jednak warto wiedzieć, z jakimi zadaniami musi zmierzyć się spedytor. Zarobki w tej branży są wciąż zbyt niskie jak na wymagania pracodawców i realia pracy.

Zarobki spedytora nieadekwatne do wymagań?

Faktem jest, że pracodawcy niekoniecznie przywiązują wagę do wykształcenia. Spedytorem możesz zostać nawet bez studiów, choć oprócz matury warto ukończyć szkołę policealną na kierunku technik spedytor. Niemniej, na tym stanowisku najważniejsze jest doświadczenie – w dużym przedsiębiorstwie wymagają minimum 2-3 lat pracy w zawodzie. A jakimi cechami musi być obdarzona osoba zatrudniona w spedycji? Wymagania są dość konkretne, m.in.:

  • znajomość prawa przewozowego/transportowego;
  • znajomość prawa obowiązującego w danej branży;
  • świadomość kosztowa, tj. umiejętność zoptymalizowania procesu transportu, oszczędne gospodarowanie środkami pracy, monitorowanie innowacji umożliwiających ograniczenie kosztów, wprowadzanie rozwiązań sprzyjających oszczędności;
  • umiejętność sprawnego zarządzania zespołem;
  • umiejętność korzystania z oprogramowania i systemów informatycznych umożliwiających zaradzanie procesem transportu;
  • zdolności negocjacyjne;
  • umiejętność szybkiego podejmowania trudnych decyzji;
  • biegła znajomość języków obcych, zwłaszcza angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego;
  • umiejętności interpersonalne.

Osoby wybierające ten zawód powinny wziąć pod uwagę, że spedytor musi być dyspozycyjny także poza godzinami pracy. Sytuacje, gdzie kierowcy dzwonią z problemem na trasie o trzeciej w nocy lub w niedzielny poranek, bynajmniej nie należą do rzadkości w tej pracy. Należy również podkreślić, że wymagania pracodawców i obowiązki wyglądają podobnie bez względu na wysokość pensji spedytora.

[Głosów:0    Średnia:0/5]