stres w pracy
Fot. Pexels.com

Krótkie terminy do realizacji, dużo obowiązków, nadgodziny. To wszystko może powodować stres w pracy. Jest to niekomfortowa sytuacja, która może prowadzić do wypalenia zawodowego. Jak sobie z nią radzić?

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/jak-sobie-radzic-ze-stresem-w-pracy/

 

Przyczyny stresu w pracy

Nie ma jednej, uniwersalnej przyczyny przez którą odczuwamy stres. Może być to spowodowane szeregiem sytuacji. Najczęstsze to:

  • kłótnie ze współpracownikami,
  • kłótnie z przełożonym,
  • krótkie terminy realizacji zadań,
  • nadmiar obowiązków,
  • wykonywanie częstych nadgodzin.

Kluczowe dla pozbycia się stresu jest wskazanie przyczyny. A następnie wyeliminowanie jej.

 

Jakie są objawy stresu?

Pierwszymi objawami, które mogą pokazać, że odczuwasz ciągły stres jest irytacja oraz gniew. Może to dotyczyć twoich wewnętrznych odczuć. Jednak czasami może doprowadzić do wybuchu gniewu w postaci krzyku czy bycia niemiłym na współpracowników czy rodzinę. Jeśli w tym momencie nie zrobimy nic by wyeliminować stres będzie się on tylko pogłębiał.

W takim wypadku następnie przyjdą problemy ze snem. Mogą być związane z zasypianiem bądź budzeniem się w nocy. A także poczuciem niewyspania i przemęczenia. Kolejne elementy, które pokazują objawy stresu to brak koncentracji, bóle głowy czy serca.

 

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Pierwszym krokiem powinna być próba wyeliminowania czynników stresujących. Najlepiej zacząć od rozmowy z przełożonym. Wspólnie możecie ułożyć plan działania, który pozwoli na wyeliminowanie takich sytuacji. Jednak przed rozmową należy najpierw zweryfikować co powoduje stres. Inaczej nie uda się niczego zmienić.

Spróbuj także odstresować się w inny sposób. Najlepszy będzie sport. Uwalnia on w Twoim ciele endorfiny, które sprawiają, że człowiek jest bardziej szczęśliwy. Sport, zwłaszcza na świeżym powietrzu może bardzo pozytywnie wpłynąć na cały organizm.

Jeśli te elementy nie pomogą, a stres zamiast maleć będzie rósł warto udać się do specjalisty. Psycholog może pomóc w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Ponadto może wspomóc w znalezieniu prawdziwej przyczyny stresu w pracy. Nie bój się wizyty u specjalisty.

Zobacz też: http://www.infofinansowy.pl/rozmowa-kwalifikacyjna-jakie-pytanie-zadac-rekruterowi/

[Głosów:0    Średnia:0/5]