Finansowanie auta firmowego – pięć opcji dla przedsiębiorcy

Przyczyną, dla której przedsiębiorcy tak rzadko kupują samochody za gotówkę, jest fakt, że chcą zachować płynność finansową i wykorzystać możliwe odliczenia. Dlatego też większość z nich bez namysłu wybiera leasing. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to najlepsza opcja.

Poniżej przedstawimy zestawienie 5 form finansowania, do których należą: leasing, leasing All in One, najem długoterminowy, kredyt na pojazd nowy i na używany. Jest to podsumowanie i charakterystyka ogólna – ich dokładniejszy opis można znaleźć tutaj: http://www.renaultfinansowanie.pl/finansowanie/firma

  1. Leasing doceniany jest przede wszystkim ze względu na możliwość odliczeń. Generuje koszty uzyskania przychodu (opłata wstępna, rata, koszty użytkowania auta), dlatego jest tak popularny. Plusem jest też fakt, że zabezpieczenia ograniczono do minimum, a procedury zostały uproszczone – w leasingu 100% nie płacimy bankowi nawet za przygotowanie umowy i obsługę. Leasing bierzemy najczęściej na 2-4 lata, więc dla mniejszej firmy zobowiązania miesięczne mogą być zbyt wysokie.
  2. Leasing All in One to opcja rozszerzonej umowy leasingowej, która obejmuje dodatkowo serwis i ubezpieczenie – wszystkie na jednej, comiesięcznej fakturze. Plusem jest fakt, że przewidywane opłaty serwisowe to koszty podatkowe. Jak każda umowa, która łączy wiele usług, ta również jest najczęściej negocjowalna.
  3. Najem długoterminowy to opcja korzystna dla większej firmy, zarządzającej flotą aut i systematycznie wymieniającej modele na nowsze. W tym przypadku usługodawca, dostarczający auta, bierze na siebie wszelkie kwestie związane z serwisem i eksploatacją. Na comiesięcznej fakturze pojawia się płatność za czynsz, kompleksowy serwis, assistance, pełen zakres ubezpieczenia, gwarantowany samochód zastępczy.
  4. Mała, rodzinna firma znacznie bardziej doceni kredyt na nowy model – gdyż w odróżnieniu od powyższych opcji, od początku będzie współwłaścicielem samochodu (a po zakończeniu umowy – jedynym właścicielem). Raty można rozłożyć nawet na 8 lat, więc zobowiązania miesięczne nie będą stanowiły nadmiernego obciążenia dla budżetu. Podobnie jak w przypadku leasingu, procedury zostały maksymalnie uproszczone, a zabezpieczenia ograniczono do minimum.
  5. Kredyt na samochód używany docenią osoby na samozatrudnieniu, przedstawiciele wolnych zawodów czy też wszyscy pragnący uniknąć tzw. opłaty bramowej, czyli znacznego spadku wartości auta w dwóch pierwszych latach użytkowania. Niektóre instytucje umożliwiają kredytowanie nawet 12-letniego samochodu, jednak pod warunkiem, że w momencie zakończenia umowy jego wiek nie przekroczy 16 lat.

Każda z tych możliwości  ma swoje zalety i wady. Warto je poznać, aby podjąć w pełni trafną decyzję. Rozważając, która z  5 form finansowania będzie najlepsza, warto kierować się przede wszystkim profilem firmy, jej wielkością, jak i przeznaczeniem auta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]