Jeśli masz zacięcie artystyczne, a obsługa komputera nie sprawia Ci najmniejszych problemów, być może wiążesz swoją przyszłość z pracą grafika. W przypadku tego stanowiska nie ma mowy o zarobkach na miarę programisty, jednak sama praca jest ciekawa i bardzo rozwijająca. Poza tym masz duże możliwości zatrudnienia, zarówno w firmach IT, jak i agencjach reklamowych czy korporacjach. Grafika potrzebuje m.in. wydawnictwo, biuro projektowe, drukarnia, wytwórnia filmowa czy firma produkująca gry komputerowe. Choć grafik nie zawsze pracuje nad ambitnymi projektami, większość osób na tym stanowisku lubi swoją pracę i ani myśli zamienić jej na inną. Jeśli i Ty chcesz pracować w tej branży, sprawdź najpierw jak wysokie wynagrodzenie otrzymuje grafik komputerowy – zarobki wprawdzie nie należą do najniższych, ale też nie są zbyt imponujące.

Kto może zostać grafikiem komputerowym?

Choć na wielu stronach przeczytasz, że grafik powinien ukończyć kierunek plastyczny bądź informatyczny, pracodawcy często nie wymagają żadnego wykształcenia wyższego. Podstawą w tej branży jest doświadczenie, najlepiej udokumentowane referencjami i/lub portfolio. W zasadzie to ostatnie jest najważniejsze – Twoje prace „mówią” za Ciebie lepiej niż perfekcyjne CV absolwenta najlepszej uczelni w kraju. Owszem, dyplom jest przydatny, ale tylko na początku, zanim zgromadzisz portfolio. Jednak doświadczenie możesz zdobyć nawet bez tego – wystarczą bezpłatne praktyki w dużej firmie albo zlecenia wykonywane zdalnie (od freelancera nikt nie wymaga dyplomu UJ). Aby osiągać wysokie zarobki na stanowisku grafik komputerowy, musisz również na bieżąco śledzić trendy w projektowaniu grafiki i stale doskonalić swoje umiejętności. Poza wrodzonymi zdolnościami plastycznymi warto ukończyć dobry kurs i od czasu do czasu wziąć udział w warsztatach graficznych. Niezbędnym wymogiem w tej branży jest również sumienność, przejawiająca się w terminowym wykonywaniu zleceń i dbałości o szczegóły przy wykonywaniu projektu.

Grafika komputerowy – zarobki

Chcesz wiedzieć, ile zarabia grafik komputerowy? Niestety, początkujący mogą liczyć na ok. 2 tys. netto, przy czym wiele zależy od regionu i rodzaju zatrudnienia. Wolni strzelcy pracujący zdalnie zarabiają zwykle mniej niż ich koledzy na etacie (np. w agencji reklamowej), gdyż mają bardzo ograniczony dostęp do dużych klientów. Jednak z drugiej strony, freelancer może pracować dla zagranicznych firm z całego świata, dlatego jego zarobki będą uzależnione nie tyle od zdolności, co operatywności. Według statystyk średnie zarobki grafika komputerowego według wynoszą ok. 3600 zł brutto, przy czym na najlepsze pensje można liczyć w województwie mazowieckim (Warszawa), dolnośląskim (Wrocław) i pomorskim (Gdańsk). Około 1/4 najlepiej zarabiających grafików otrzymuje wynagrodzenie powyżej 4800 brutto, a 1/4 najgorzej opłacanych zarabia mniej niż 2800 zł brutto. W dużej firmie grafik komputerowy może zarobić nawet powyżej 10 tys. zł, choć takie wynagrodzenie należy w tej branży do rzadkości.

[Głosów:2    Średnia:5/5]