Obecnie szkoły mają możliwość przystąpienia do rozmaitych programów promujących zdrowy styl życia i coraz więcej placówek aktywnie korzysta z tej możliwości. Mimo to, nadal zbyt wielu uczniów nie ma dostępu do rzetelnej edukacji zdrowotnej, prowadzonej w nowoczesny sposób i przez nauczycieli o wysokich kompetencjach w tym zakresie. A jakie zagadnienia powinna poruszać  ta potrzebna i wciąż nieco lekceważona nauka?

Higiena osobista

shower-1027904_1280Regularne mycie ciała i pielęgnacja to podstawa zdrowego trybu życia. O ile w przypadku kilkulatków to rodzice pilnują czystości, o tyle starsi uczniowie powinni mieć już wypracowane nawyki obejmujące takie czynności jak: codzienny prysznic, szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie,  mycie rąk przed każdym posiłkiem, korzystanie z odpowiednich kosmetyków itp. Edukacja zdrowotna w zakresie higieny osobistej nie tylko zapobiega rozmaitym schorzeniom (np. dermatologicznym, próchnicy, zakażeniom pasożytniczym), ale i ma ogromne znaczenie dla społecznej akceptacji.

Zdrowe odżywianie

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że posiłki mają decydujący wpływ na zdrowie, wygląd i samopoczucie. Gdy w menu dziecka podstawową rolę odgrywa fast food, a w domu nie stroni się od słodyczy i niezdrowych przekąsek, organizm dość szybko zacznie odczuwać skutki tych błędów żywieniowych. Już kilkuletnie dzieci w Polsce cierpią na otyłość, która przyczynia się do chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy oraz zwyrodnienia kręgosłupa i stawów. Edukacja zdrowotna ma na celu wykształcenie w dziecku prawidłowych nawyków żywieniowych, zgodnych z zaleceniami WHO oraz Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków.

Edukacja seksualna

Wielu dorosłych nie potrafi rozmawiać ze swoim dzieckiem o potrzebach płci, dlatego szkoła powinna wspierać rodziców w tym zakresie. Edukacja zdrowotna nie może sprowadzać się do rozmowy o „pszczółkach i kwiatkach”, jak również skupiać się na religijnym podejściu do seksualności. Lekcje wychowania do życia w rodzinie powinny obejmować szczegółowe zagadnienia związane z psychologią płci, biologią organizmu i płodnością, a także zagrożenia wynikające z podjęcia życia seksualnego (choroby weneryczne). Uczniowie powinni również zgłębić temat równości płci oraz tolerancji wobec osób o odmiennej orientacji seksualnej.

Pierwsza pomoc

Dawniej edukacja zdrowotna w zakresie pierwszej  pomocy była realizowana na lekcjach przysposobienia obronnego. Dziś szkoły często organizują kursy i szkolenia prowadzone przez wykwalifikowanych ratowników medycznych. Dziecko mające wiedzę i praktyczne umiejętności w dziedzinie pierwszej pomocy jest lepiej przygotowane na krytyczne sytuacje, potrafi zadbać o siebie i nieść pomoc poszkodowanym. Jest w stanie przewidzieć niebezpieczeństwo i zareagować w razie potrzeby (np. zadzwonić pod numer alarmowy i podać niezbędne dane dyspozytorowi). Z pewnością jest to jedna z najbardziej potrzebnych dziedzin edukacji zdrowotnej, która może zaprocentować u dziecka także w niedalekiej przyszłości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]