Rachunek oszczędnościowy to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą bezpiecznie ulokować swoje pieniądze i przy okazji trochę zarobić. W odróżnieniu od lokaty zapewnia swobodny dostęp do oszczędności. Klient może dowolnie wpłacać i wypłacać pieniądze, nie tracąc przy tym zysku z odsetek. Chcesz założyć takie konto, ale nie wiesz, który bank może Ci zaproponować najlepsze warunki? W tym wpisie podpowiadamy, jak wybrać konto oszczędnościowe – ranking to bardzo przydatne narzędzie, z którego warto skorzystać.
Najwyższe oprocentowanie konta oszczędnościowego
Podstawowym kryterium przy zakładaniu konta oszczędnościowego jest oczywiście oprocentowanie. Rekordowo niskie stopy procentowe bynajmniej nie zachęcają do oszczędzania w ten sposób, jednak przy odpowiednio wysokim kapitale, zysk wystarczy na drobne przyjemności, jak kino, książka czy płyta ulubionego zespołu. Weź pod uwagę, że na rachunku osobistym nie zarabiasz w ogóle i przechowywane na nim oszczędności zjada inflacja.
Ale jak znaleźć produkt, na którym zyskasz najwięcej? Ranking kont oszczędnościowych to zestawienie, dzięki któremu szybko porównasz aktualne oprocentowanie oferowane przez różne banki. Niektóre porównywarki od razu obliczają Twój zarobek, wystarczy określić saldo konta i okres oszczędzania. Narzędzie wskaże Ci, ile zarobisz w poszczególnych bankach po potrąceniu podatku – tym sposobem podejmiesz decyzję w kilka minut, nie tracąc czasu na samodzielne porównywanie kilkunastu ofert.
Konto oszczędnościowe – ranking zwróci uwagę na koszty
Rzetelnie opracowany ranking kont oszczędnościowych powinien dostarczyć Ci informacji nie tylko o wysokości oprocentowania, ale i o opłatach. Warto bowiem wiedzieć, że rachunek oszczędnościowy nie może zastąpić rachunku osobistego, gdyż częste wypłaty pieniędzy generują nieproporcjonalnie wysokie koszty. Ile możesz zapłacić? To zależy – z reguły prowadzenie rachunku i pierwszy przelew w miesiącu są darmowe. Jednak każdy kolejny przelew wiąże się z opłatami i tu jest różnie. Najtańsze konto oszczędnościowe może pobierać 5 zł za przelew, ale w najdroższych zapłacisz nawet 20 zł za przelewy wewnętrzne i zewnętrzne! Jeśli zatem konto ma zapewniać swobodne zarządzanie depozytem, musisz zatem zwracać baczną uwagę na koszty. Ranking kont oszczędnościowych musi je uwzględniać, a dodatkowo powinien dostarczać informacji na temat ograniczeń stosowanych przez banki.
Z reguły rachunek oszczędnościowy może przyjąć depozyt w określonej wysokości, z odgórnie narzuconym limitem. Niektóre banki przyjmują jedynie wysokie kwoty, np. od 50 lub 200 tys. złotych. Inne wolą skromniejsze oszczędności o wysokości max 10-30 tys. złotych. Ranking powinien uwzględniać również dodatkowe zasady, gdyż konto oszczędnościowe jest dostępne albo dla nowych klientów, albo właścicieli konta osobistego w tym samym banku. Ponadto w porównywarce powinna znaleźć się informacja na temat czasu trwania promocji, często preferencyjne oprocentowanie dotyczy jedynie kont założonych w ciągu najbliższych kilku tygodni.