Inwestowanie to zajęcia dla każdego – można inwestować zarówno olbrzymie kwoty, jak i te niewielkie. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej sytuacji finansowej oraz celu, na którym chcemy odkładać. Do wybory mamy szeroki zakres firm, usług i funduszy – ale najważniejsze to samemu wiedzieć, czego się chce.

Zanim zdecydujemy się na inwestowanie pieniędzy, warto dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i pragnienia. Musimy wiedzieć na co odkładamy, ile to kosztuje oraz w jakim czasie chcemy osiągnąć założony wynik. Bez tych informacji nie ma co nawet myśleć o inwestowaniu pieniędzy – czy to na giełdzie, czy w banku, czy w obligacjach skarbowych.

Kiedy uda nam się ustalić jakie mamy oczekiwania i założenia, czas na podjęcie kolejnej decyzji. Czy wyb ieramy bank, w którym nasze pieniądze będą bezpieczne, ale lokata nie przyniesie zbyt wysokich zysków? Zwłaszcza, że w obecnej sytuacji, gdy stopy procentowe pozostają na niskich poziomach, a inflacja rośnie, może się okazać, że choć pieniędzy będzie więcej, to ich rzeczywista wartość spadnie.

Innym sposobem inwestowania są obligacje skarbowe, czyli zdecydowanie najbezpieczniejszy rodzaj inwestycji, jednak również nie gwarantujący wielkiego zysku – no chyba, że mówimy o obligacjach skarbowych Stanów Zjednoczonych, ale to inna historia. Niewątpliwą zaletą inwestycji w obligacje skarbowe jest bezpieczeństwo, ale nie zawsze jest to najważniejszy czynnik towarzyszący nam podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Fundusze inwestycyjne to zdecydowanie najlepszy sposób na pomnażanie swojego majątku – sami wybieramy poziom ryzyka, a zatem mamy możliwość szukania wyższego zysku, choć przy niższym poziomie bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że inwestując w fundusze powinniśmy dywersyfikować swoje środki, czyli tak je rozdzielać, by nie wpłacić wszystkiego na jeden fundusz – nawet ten najbardziej obiecujący. W przypadku gdy coś się stanie i poniesiemy stratę, przynajmniej nie stracimy wszystkiego.

Nie wolno również zapomnieć o fachowej pomocy osoby z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, w którym chcemy inwestować. Przedstawiciel TFI przedstawi nie tylko dogłębną analizę rynku oraz wyjaśni na czym polegają zagrożenia, ale również wskaże jak wyglądają trendy na rynku, jak się zmieniają, jakim spółkom warto się przyglądać, a które nie są najlepszym sposobem na pomnażanie pieniędzy.

Nie zwalnia nas to z obowiązku zdobywania wiedzy na własną rękę. Im więcej wiemy, tym bardziej racjonalna jest decyzja, którą podejmujemy. Im więcej informacji mamy, tym mniejsza szansa, że ulegniemy medialnym modom bądź reklamom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]