Jak oszczędzać na emeryturę

Niestety starość dopadnie każdego z nas prędzej czy później. Dlatego też dobrze jest odpowiednio wcześniej pomyśleć o oszczędzaniu na nią. Sposobów aby pomnożyć swoje ciężko zarobione pieniądze jest całkiem sporo jednak trzeba je dobrze zainwestować.

Prognozy na emeryturę

Wbrew pozorom pomimo tego, że ZUS obiecuje, że emerytury będą to niestety prognozy nie są wcale takie optymistyczne. Według analiz ekonomistów realny poziom świadczeń emerytalnych może spaść nawet do 30% średniej pensji co w większości przypadków jest opcją głodową. Dlatego też trzeba zainwestować swoje pieniądze w takie rozwiązania, które pozwolą pomnożyć posiadane przez siebie oszczędności.

Lokaty bankowe

Lokaty bankowe są bardzo popularnym sposobem na oszczędzanie swoich pieniędzy. Większość osób, które chcą powiększyć posiadany przez siebie kapitał wybierają to rozwiązanie. Zwykle lokaty mają bardzo niskie oprocentowanie, jednak ich zaletą jest fakt, że co roku zarabia się na nich coraz więcej. Jest to zasługa procentu składanego. Dzięki temu po wielu latach oszczędzania w ten sposób można liczyć się z możliwością posiadania całkiem sporych ilości pieniędzy zgromadzonych na swoim koncie.

Fundusze inwestycyjne

Jest to forma oszczędzania, która jest bardziej niebezpieczna jednak może dająca o wiele większe zyski. Najważniejsze jest to aby wybrać rodzaj funduszy. Na rynku istnieją trzy rodzaje funduszy: akcyjne, hybrydowe oraz obligacyjne. Każdy z nich charakteryzuje się inną stopą zwrotu i innym ryzykiem. Jeśli chodzi o oszczędzanie na emeryturę to najlepsze są fundusze hybrydowe, ponieważ zapewniają odpowiedni poziom zysku przy zachowaniu umiarkowanego ryzyka.

Oczywiście można podejmować także bardziej ryzykowane inwestycje, jednak do tego wymagane są większe fundusze. Natomiast jeżeli chodzi o fundusze czy też lokaty to nawet niewielkie kwoty odkładane przez lata mogą dać całkiem niezły zysk w momencie przejścia na emeryturę. Warto oszczędzać jeśli chce się mieć lepszą przyszłość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]