Czy założenie firmy jest trudne? Bynajmniej! Znacznie trudniejsze jest zorganizowanie zaplecza działalności, np. znalezienie odpowiedniego lokalu i zaadaptowanie go na cele firmowe, zatrudnienie pracowników czy zorganizowanie niezbędnego sprzętu i urządzeń. Samo zarejestrowanie firmy zajmie Ci jedno popołudnie i co więcej, nie musisz nawet wychodzić z domu! Nie wierzysz? W takim razie sprawdź, jak założyć firmę jednoosobową.

Wniosek CEIDG – „jedno okienko” przy rejestracji firmy

Jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrujesz poprzez wniosek CEIDG, który jest dostępny na rządowej stronie prod.ceidg.gov.pl. Formularz możesz wypełnić z poziomu przeglądarki albo pobrać na komputer, jeśli zamierzasz go wydrukować i wypełnić ręcznie. W każdym razie, rejestracja firmy jest bezpłatna. Z chwilą złożenia wniosku zostajesz przedsiębiorca i możesz przystąpić do prowadzenia działalności gospodarczej. Wpis do rejestru przedsiębiorców zostanie dokonany najpóźniej do kolejnego dnia roboczego. Złożenie wniosku CEIDG jest równoznaczne z uzyskaniem wpisu do rejestru REGON oraz zgłoszeniem firmy do ZUS i urzędu skarbowego.

Wypełnianie wniosku CEIDG

document-agreement-documents-sign-48195Jak założyć firmę jednoosobową? Rejestracja sprowadza się do wypełnienia formularza, możesz to zrobić ręcznie lub online. Musisz wypełnić kilka stron z wieloma rubrykami, jednak nie przerażaj się – większość pól dotyczy prostych informacji, takich jak dane osobowe wnioskodawcy, dane kontaktowe, nazwa firmy czy miejsce wykonywania działalności.  Oprócz tego musisz podać również informacje dotyczące przewidywanego stanu zatrudnienia, rodzaju działalności (kody PKD), wybranej formy opodatkowania czy ubezpieczenia ZUS. We wniosku CEIDG należy również podać wszystkie numery kont bankowych, które będą używane do prowadzenia działalności. Na koniec możesz wskazać pełnomocnika (ustalonego zgodnie z obowiązującymi przepisami), który może prowadzić sprawy firmowe w Twoim imieniu.

Jak założyć firmę jednoosobową – wysłanie wniosku CEIDG przez Internet

Wniosek CEIDG tylko wtedy uzyska moc prawną, jeśli zostanie przez Ciebie podpisany. W związku z tym musisz albo posiadać certyfikowany podpis elektroniczny, albo skorzystać z Profilu Zaufanego ePUAP. Zdobycie podpisu kwalifikowanego jest drogie  – może kosztować nawet ponad 300 zł.  Dlatego polecamy drugi sposób, który jest całkowicie darmowy.

Jak założyć firmę jednoosobową przez ePUAP? Dobra wiadomość jest taka, że profil zaufany również możesz założyć przez Internet, a konkretnie dzięki bankowości elektronicznej. Zaloguj się na swój rachunek osobisty i sprawdź, czy Twój bank udostępnia usługę otwarcia profilu zaufanego. Jeśli tak, musisz jedynie wypełnić formularz na panelu konta bankowego i wysłać go.

Formularz profilu zaufanego możesz też wypełnić na rządowej stronie pz.gov.pl, a następnie podpisać go w wybranym przez siebie punkcie  potwierdzającym, np. urzędzie gminy. Po założeniu profilu zaufanego możesz bez przeszkód wypełnić wniosek CEIDG i wysłać go przed Internet – tym samym założysz firmę bez wychodzenia z domu!

[Głosów:0    Średnia:0/5]