Myślisz, że list motywacyjny to archaizm, którego nie wymaga żaden rekruter? Musimy Cię rozczarować – CV to „suche” dane na temat Twoich predyspozycji, doświadczenia i wykształcenia, natomiast dzięki listowi motywacyjnemu pracodawca zyskuje pogląd na Twoje zaangażowanie. Ale jak przekonać rekrutera do swojej osoby, jeśli dopiero ukończyłeś szkołę i nie masz żadnego stażu pracy? Wbrew pozorom, list motywacyjny bez doświadczenia zawodowego ma duże szanse na powodzenie. Jak go napisać?

Dlaczego warto napisać list motywacyjny mimo braku doświadczenia?

Postaw się w roli pracodawcy. Ogłaszasz nabór na pewne stanowisko i otrzymujesz 50 teczek z aplikacjami kandydatów – w każdej z nich znajduje się podobne CV, gdyż wymagasz wąskiej specjalizacji i określonych umiejętności. Z drugiej strony, nie zależy Ci na doświadczeniu, gdyż wówczas musiałbyś zaproponować pracownikowi 2x wyższe wynagrodzenie. Kogo wybierzesz:

  • kandydata, który nie dołączył żadnego listu motywacyjnego
  • kandydata, który skopiował list motywacyjny z Internetu
  • kandydata, który napisał ciekawy i bardzo konkretny list motywacyjny mimo braku doświadczenia
  • kandydata, który stworzył perfekcyjny list motywacyjny, w którym chwali się swoim wieloletnim doświadczeniem

Owszem, najlepszym nabytkiem dla firmy byłby kandydat z kilkuletnim stażem pracy na podobnym stanowisku. Jednak jeśli zależy Ci na ograniczeniu kosztów zatrudnienia, z pewnością dobre wrażenie zrobi na Tobie kandydat numer 3. Dlaczego? Otóż wyróżniający się list motywacyjny, zredagowany specjalnie na potrzeby konkretnego stanowiska, to jasny komunikat dla pracodawcy – wprawdzie nie mam doświadczenia, ale zależy mi na tej pracy, jestem kreatywny i potrafię udowodnić swoje umiejętności. Tymczasem kilkadziesiąt podobnych listów motywacyjnych zostanie potraktowanych niczym SPAM, wysyłany do wielu pracodawców i bez szczególnych nadziei na efekt.

List motywacyjny bez doświadczenia – o czym pamiętać?

pexels-photo-313690Na wstępie listu motywacyjnego musisz zaznaczyć, o jakie stanowisko Ci chodzi – koniecznie dodaj numer referencyjny (o ile był w ogłoszeniu). Następnie poinformuj rekrutera o swoim wykształceniu i dodaj, że zdobyta przez Ciebie specjalizacja wyraża jednocześnie Twoje zainteresowania i predyspozycje.

List motywacyjny bez doświadczenia musi zawierać informacje, które wzbogacą jego treść, a jednocześnie nie zanudzą pracodawcy. Jeśli wyliczasz swoje umiejętności, koniecznie zaznacz, w jaki sposób wykorzystasz je na wspomnianym stanowisku i jak przysłużą się firmie. Na potwierdzenie swoich predyspozycji zawodowych wspomnij o inicjatywach typu wolontariat, udział w organizacji studenckiej, wyjazd na Erasmusa itp.

Brak doświadczenia zakamufluj informacjami na temat ukończonych kursów i szkoleń czy udziału w konferencjach. Chodzi o to, aby list motywacyjny bez doświadczenia nie wyglądał „ubogo”, ale nie może być też przeładowany niepotrzebnymi frazesami. Wymieniaj tylko te zainteresowania i umiejętności, które są adekwatne do stanowiska i profilu działalności firmy.

[Głosów:3    Średnia:3/5]