Na czym polega faktoring z przejęciem ryzyka?

Faktoring z przejęciem ryzyka, zwany również faktoringiem pełnym lub faktoringiem bez regresu, to popularny sposób finansowania bieżącej działalności firmy. By zrozumieć, kiedy warto z niego skorzystać, trzeba bliżej przyjrzeć się temu, jak działa i czym różni się od innych produktów faktoringowych.

Podstawowym celem faktoringu, niezależnie o której jego odmianie mowa, jest poprawa płynności finansowej przedsiębiorstwa. Firma korzystająca z takiej usługi (faktorant), zamiast czekać tygodniami aż odbiorca opłaci fakturę z odroczonym terminem płatności, może uzyskać należne środki od razu po dokonaniu sprzedaży. Wystarczy, że przedsiębiorca przekaże daną należność faktorowi (bankowi lub instytucji faktoringowej), a ten, przeleje na jego konto od 75 do nawet 90 %wartości faktury. Co się jednak stanie, gdy kontrahent nie wywiąże się z obowiązku zapłaty? To już zależy od tego, czy firma korzysta z faktoringu pełnego, czy też z faktoringu niepełnego (bez przejęcia ryzyka).

Istota faktoringu z przejęciem ryzyka

Dzięki faktoringowi niepełnemu, przedsiębiorstwo może szybko otrzymywać płatności za wystawiane faktury, ale bierze przy tym odpowiedzialność za brak zapłaty przez kontrahenta. Faktoring pełny również pozwala mu zyskać szybki dostęp do środków zamrożonych w fakturach, ale dodatkowo gwarantuje ochronę na wypadek braku zapłaty ze strony odbiorcy. Faktor przejmuje bowiem takie ryzyko wraz z nabywaną należnością. Sam zwykle korzysta przy tym ze wsparcia ubezpieczyciela, z którym zawiera umowę ubezpieczenia należności.

W przypadku faktoringu pełnego jest tak, że nawet jeśli odbiorca nie opłaci w terminie faktury, faktorant nie poniesie z tego tytułu żadnych negatywnych konsekwencji. W takiej sytuacji to faktor zajmie się egzekwowaniem płatności i windykacją.

Usługi dodatkowe w faktoringu pełnym

Należy dodać, że w przypadku faktoringu z przejęciem ryzyka, faktor zwykle świadczy na rzecz faktoranta dodatkowe usługi. W zależności od zapisów umowy faktoringowej, może nie tylko finansowanie wierzytelności i przejęcie ryzyka braku zapłaty, ale również monitorować sytuację dłużników, udostępniać system do prowadzenia rozliczeń, czy zajmować się doradztwem finansowym.

Faktoring pełny (bez regresu) – kiedy warto skorzystać?

Faktoring bez regresu to wspomniane usługi ułatwiające zarządzanie wierzytelnościami, pewność otrzymania zapłaty za fakturę, większe bezpieczeństwo prowadzenia działalności, czy też łatwiejsze planowanie przepływów pieniężnych. Taki zestaw zalet sprawia, że świetnie sprawdza się on w przypadku nawiązywania nowej relacji biznesowej oraz wtedy, gdy firma nie ma dostatecznej wiedzy o kondycji finansowej swojego odbiorcy. Jest również pomocny w okresie pogorszonej koniunktury gospodarczej, kiedy to wzrasta ryzyko niewypłacalności kontrahentów.

Wśród przedsiębiorców, którzy utrzymują współpracę ze stałą grupą sprawdzonych odbiorców, większą popularnością cieszy się faktoring niepełny. To nie dziwi, bo przecież znają oni swoich kontrahentów i ich rzetelność płatniczą, tak więc nie muszą ponosić kosztów związanych z przejęciem ryzyka braku zapłaty. Warto dodać, że instytucje faktoringowe, takie jak Faktoria, pozwalają skorzystać z faktoringu niepełnego drogą internetową, a przy tym oferują przelew środków nawet w ciągu 30 minut od momentu zaakceptowania faktury. Ze szczegółami oferty dogodnego finansowania sprzedaży można zapoznać się wchodząc na stronę: https://faktoria.pl/.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Faktoring z przejęciem ryzyka niesie ze sobą wiele oczywistych korzyści. Przede wszystkim, stanowi on stałe, stabilne źródło finansowania. Przekazując należności faktorowi, a zatem podwyższając stan gotówki na koncie, przedsiębiorstwo może łatwo regulować bieżące zobowiązania. Dzięki temu, że szybciej płaci dostawcom, nierzadko może liczyć z ich strony na korzystne rabaty.

Istotne są również ułatwienia w zakresie zarządzania należnościami. Odbiorcy często spóźniają się z zapłatą i muszą być regularnie dyscyplinowani. Jeśli takich przypadków nagromadzi się więcej w jednym momencie, firma może mieć trudności z utrzymaniem płynności. W przypadku faktoringu pełnego, egzekucją należności zajmuje się faktor, a przedsiębiorstwo nie musi martwić się ewentualnymi opóźnieniami w zapłacie. To z kolei pozwala mu działać w przewidywalnym, bardziej bezpiecznym modelu biznesowym.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLaptop do szkoły
Następny artykułOferty kablówki w Wielkopolsce
Redakcja akademiarozwojubiznesu.pl

Rozwojem osobistym interesuje się od dawna, a od 2 lat prowadzę własną działalność gospodarczą w zakresie coachingu.