Na każdej rozmowie w sprawie pracy czujesz się jak na przesłuchaniu na policji? A może masz w głowie setki pytań, ale nie wiesz, czy wypada je zadać? Rozmowa kwalifikacyjna stresuje wielu kandydatów starających się o wymarzoną pracę, bez względu na umiejętności, doświadczenie czy stopień wykształcenia. Często zdenerwowanie jest tak silne, że nie pozwala przejąć inicjatywy ani wykazać się błyskotliwością. W efekcie rekruter spisuje kandydata na straty, kończąc rozmowę znamiennym „zadzwonimy do pana/pani…” Tymczasem wystarczy przygotować sobie kilka pytań, które postawią Cię w dobrym świetle i potwierdzą Twoje zaangażowanie. O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Zapytaj, czy Twoje kompetencje są wystarczające na proponowane stanowisko

W każdym profesjonalnym ogłoszeniu o pracę rekruter podaje obligatoryjne i mile widziane wymagania na podane stanowisko. Jednak jeśli dowiedziałeś się o tej pracy pocztą pantoflową, masz prawo nie znać szczegółowych warunków pracodawcy. Takie pytanie pozwoli Ci uniknąć bolesnych rozczarowań i wielogodzinnego wpatrywania w ekran komórki. Odpowiedź rekrutera powinna wyraźnie zasugerować, czy masz szanse na to stanowisko.

Zapytaj o Twojego bezpośredniego przełożonego

pexels-photo-615475Jeśli nie wiesz, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej, możesz zacząć od ustalenia hierarchii w firmie. Takie pytanie nie zdziwi rekrutera i nie wprawi go w konsternację – jest raczej neutralne. Natomiast odpowiedź przyniesie Ci wiele korzyści, gdyż poznasz swoje najbliższe otoczenie w przyszłej pracy. Nazwiska nic Ci nie powiedzą, ale dzięki mediom społecznościowym (Facebook, LinkedIn, Goldenline) możesz w domu sprawdzić, czyje polecenia będziesz wykonywać. Jeśli natomiast masz pełnić rolę kierownika, warto poznać także pracowników z podległego Ci departamentu.

Dowiedz się, jak wygląda kolejny etap rekrutacji

W dużych firmach i korporacjach rekrutacja przebiega wieloetapowo, a rozmowa kwalifikacyjna może być zaledwie początkiem długiej drogi do upragnionej pracy. W każdym razie warto zapytać rekrutera, po jakim czasie możesz spodziewać się odpowiedzi i jak przebiegają dalsze etapy weryfikacji kandydatów. Jeśli rekruter odpowie wymijająco, być może spotkanie nie przebiegło po Twojej myśli i nie będziesz brany pod uwagę na to stanowisko. Natomiast jeśli rekruter obiecuje kontakt w ciągu najbliższego tygodnia, musisz się solidnie przygotować do kolejnej rozmowy.

Upewnij się, czy firma zapewnia możliwości rozwoju zawodowego

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Warto już na wstępie dowiedzieć się, czy firma umożliwia rozwój swoim pracownikom, a jeśli tak, to w jaki sposób? To pytanie pomoże Ci ocenić, czy ta oferta pracy będzie Twoją trampoliną do kariery, czy raczej spowoduje, że utkniesz na jednym stanowisku na kilkanaście lat. Przy okazji zasugerujesz rekruterowi, że jesteś ambitny i wiążesz swoją przyszłość z firmą. Jeśli pracodawca funduje kursy i szkolenia, zapewnia możliwość awansu albo może oddelegować pracownika do siedziby w innym mieście/kraju, Twojej karierze z pewnością nie grozi stagnacja.

[Głosów:0    Średnia:0/5]