pozyczki

Pożyczka ma ten główny walor, że przedsiębiorca nie musi rozliczać się konkretnych wydatków, nie ma obowiązku pisania biznes-planu, nie zawsze musi mieć poręczenie. Niektóre firmy pozabankowe i pożyczkowe udzielają finansowania bez BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Ponadto w ostatnich latach pojawiły się znaczne ułatwienia, zwłaszcza jeżeli chodzi o pożyczki dla firm na starcie. Wchodzą tu w grę zarówno uproszczone (jak i znacznie przyspieszone) procedury, ale też możliwość wykorzystania programów europejskich.

Nie tylko bez BIK

Pozabankowe firmy pożyczkowe i ich oferty bez BIK są czasem jedynym ratunkiem, kiedy bank odmówi przedsiębiorcy kredytowania. Bywają przecież nagłe wydatki, na przykład spłata zaległości albo okazja zakupu materiałów w lepszej cenie. Wtedy wyjściem może być pożyczka, która pozwoli przedsiębiorcy uniknąć zachwiania rytmu finansowego. Niektórzy z pożyczkodawców udzielają pożyczek wyłącznie na oświadczenie – w kwotach od 5000 do 35 000 złotych. Przy wyższych kwotach mogą już być wymagane dokumenty dochodowe.

Wśród wymaganych dokumentów będą potrzebne – dowód osobisty, kopia wpisu do CEIDG oraz potwierdzenie zapłaconej składki ZUS za ostatni miesiąc. Dotyczy to firm już prowadzących działających.

Pożyczkodawcy mają też oferty dla początkujących przedsiębiorców. Bywa, że w takich przypadkach BIK nie będzie wymagany, niektórzy zwalniają nawet na jakiś okres od ZUS i US. Te ułatwienia dotyczą najczęściej pożyczek z programów UE.  

Pożyczki niskoprocentowe dla przedsiębiorców

JEREMIE jest jednym z programów UE, który proponuje początkującym przedsiębiorcom pożyczki niskoprocentowe.  Fundusze takie najpierw otrzymują urzędy marszałkowskie, które potem środki dzielą przy pomocy pośredników finansowych, między innymi banki. Tyle, że nie wszystkie województwa zostały objęte tym programem. Przedsiębiorca starający się o taką pożyczkę nie musi być zarejestrowany w urzędzie pracy, jednak nie może mieć dodatkowego zatrudnienia.

Szybkość procedur

Pozabankowe firmy pożyczkowe charakteryzuje szybkość procedur. Na ogół pożyczki dla firm można już uzyskać w ciągu 48 godzin. Na dodatek online. Tym śladem poszły niektóre banki, bowiem konkurencja pozabankowa stała się już ważnym elementem rynku finansowego. Zwłaszcza kiedy od marca 2016, wraz z wejściem nowego prawa, pozabankowe firmy pożyczkowe poddane zostały weryfikacji i w praktyce przestały istnieć te, które ogłaszały się na „słupach”. Pozostały natomiast te sprawdzone, spełniające określone kryteria formalne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]