Wielu początkujących przedsiębiorców staje przed wyzwaniem kupienia odpowiedniego programu do fakturowania. Jednak nie jest to takie proste jak się z pozoru może wydawać. Jak zatem znaleźć jednocześnie dobry i prosty w obsłudze program do wystawiania faktur?

Wybór programów do fakturowania takich jak LoMag na rynku jest całkiem spory. Są to wersje darmowe i płatne, wyposażone w podstawowe funkcjonalności i te bardziej zaawansowane. Część z nich oprócz wystawiania faktur oferuje także prowadzenie rejestrów sprzedaży czy magazynu, jak w przypadku programu LoMag. To również znacznie ułatwienie. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Oczywiście duże znaczenie ma wybór możliwych do wystawienia dokumentów oraz możliwość ich drukowania czy modyfikowania. Idealnie jeśli można je w razie potrzeby przesłać mailowo.

Oprócz tego warto sprawdzić czy dany program do faktur i magazynu ma możliwość prowadzenia rejestru płatności, przynajmniej w najprostszej formie. Dobrym rozwiązaniem jest też prowadzenie rejestru przychodów i wydatków. Pozwala to na kontrolowanie finansów danej firmy i to w zasadzie w sposób automatyczny. Poza tym niektóre programy do faktur generują też statystyki i swego rodzaju analizy sprzedażowe i finansowe. Nie mniej istotny jest też sam interfejs graficzny użytkownika – jego estetyka, czystość oraz prostota obsługi. W końcu nawet bardzo rozbudowane programy mogą działać kiepsko, jeśli będą mało intuicyjne i trudne w obsłudze.

Podczas podejmowania decyzji o wyborze programu do fakturowania warto też wziąć po uwagę charakter prowadzonej działalności gospodarczej. Na ogół inne potrzeby mają bowiem duże firmy, a inne małe jedno czy dwuosobowe przedsiębiorstwa o zasięgu lokalnym. Jeśli firma obsługuje kontrahentów również z zagranicy, to oprogramowanie powinno posiadać funkcję wystawiania faktur w walucie obcej. W tym przypadku liczy się też automatyczna aktualizacja kursów walut. Dlatego też decyzji nie można podejmować zbyt pochopnie i warto ją dobrze przemyśleć, aby nie popełnić błędu.

[Głosów:2    Średnia:5/5]