Aktualnie nasze życie w znacznym stopniu przenosi się do sieci. Szukamy tam nie tylko sposobów do rozmowy ze znajomymi, pasji czy rozrywek, ale i robimy zakupy. Sytuacja na świecie związana z pandemią koronawirusa sprawiła, że kupowanie w Internecie stało się rutyną zakupową dla wielu z nas. Może właśnie teraz jest idealny czas na wdrożenie sklepu online? Jak to zrobić?
Kiedy wprowadzić sklep internetowy?
W sieci, jak przysłowiowe grzyby po deszczu, pojawiają się nowe sklepy internetowe z różnych branż. Choć ich wprowadzenie wydawać może się proste i przynoszące ogromne zyski, warto pamiętać, że decyzja o rozpoczęciu działalności w ten sposób powinna być solidnie przemyślana. W przypadku nowo założonej firmy, która nie posiada lokalu stacjonarnego, należy rozważyć aspekty takie jak: popyt na dane dobra w sieci (niektóre produkty, np. materiały budowlane, wolimy kupować w stacjonarnych marketach lub składach budowlanych) oraz dokładnie prześwietlić konkurencję na rynku. Dodatkowo niezwykle ważnym elementem otworzenia sklepu w Internecie jest opracowanie rzetelnego, konkretnego biznesplanu, który z pewnością pomoże odpowiedzieć na pytanie, czy sklep online to dobry pomysł na początku działalności. Dużą popularnością cieszy dropshopping, który nie wymaga dużych nakładów finansowych do rozpoczęcia działalności w sieci. Warto podkreślić, że dla niektórych przedsiębiorców korzystniejsze będzie przeniesienie do sieci swojej działalności wcześniej prowadzonej stacjonarnie lub uzupełnienia kanałów sprzedaży o Internet. Ważnym aspektem po podjęciu decyzji o wdrożeniu sprzedaży internetowej jest konieczność opracowania strategii biznesowej. Ponadto początkujący biznesmeni muszą dopełnić urzędowych formalności niezbędnych do rozpoczęcia działalności. Dopiero wtedy można zająć się wprowadzeniem sklepu online.
Jak wdrożyć sklep internetowy?
Dobrą radą dla osób rozpoczynających karierę branży e-commerce jest to, że sklep online warto wdrażać z doświadczonym partnerem, np. agencją zajmującą się sklepami Shopify. Dzięki niej możliwe będzie szybkie i łatwe wybranie oprogramowania, zainicjowanie działalności na platformie sprzedażowej, zoptymalizowanie metod płatności oraz dostawy oraz dodanie pierwszych produktów do sklepu. Wiele z nich oferuje pomoc nie tylko na początku działalności, ale i podczas całego czasu jej prowadzenia. Agencja może zająć się niezbędnymi zmianami na stronie, jak i zoptymalizowaniem sklepu pod kątem SEO czy sesjami produktowymi. Będzie to z pewnością spore ułatwienie dla początkujących sprzedawców, którzy zaoszczędzony czas będą mogli poświęcić np. na promocję sklepu czy obsługę klientów. Istnieje możliwość samodzielnego otworzenia sklepu internetowego, jednak jest to dość żmudne i czasochłonne. Dodatkowo osoba nieznająca się na branży e-commerce może popełnić błędy np. przy pisaniu regulaminu, wyborze platformy sprzedażowej, tworzeniu jego graficznej formy czy integracji z systemami płatności lub Google Analytics. Tego typu działania mogą skutkować nie tylko stratą czasu, ale i pieniędzy.
Jakie są zalety sprzedaży online?
Sprzedaż online ma bardzo wiele zalet dla kupujących. Co jednak ze sprzedawcami? Czy również dla nich prowadzenie tego typu działalności jest korzystne? Okazuje się, że tak! Wśród głównych zalet takiego rozwiązania wielu z nich wymienia:
- redukcję kosztów, co jest niezwykle ważne zarówno dla początkujących biznesmenów, jak i tych będących na rynku od dłuższego czasu,
- lepszą prezentację oferty – szczegółowe opisy, profesjonalne fotografie czy materiały wideo pozwalają kupującemu zapoznać się lepiej z produktem, co może wpłynąć na wzrost sprzedaży,
- poszerzenie obszaru sprzedaży,
- możliwość prowadzenia sprzedaży przez całą dobę, 7 dni w tygodniu,
- zwiększenie ergonomii posiadanych pomieszczeń, poprzez wykorzystanie ich w inny sposób niż punkty sprzedaży,
- możliwość szybkiego przeprowadzania badań i analiz związanych z klientami oraz konkurentami,
- brak ograniczeń związanych z obostrzeniami podczas pandemii koronawirusa, a także stabilność sprzedaży,
- rosnący potencjał sklepów online.