Franczyza cieszy się coraz większą popularnością, ze względu na szereg zalet tego rozwiązania. Franczyzodawcę i franczyzobiorcę łączy umowa, która powinna być precyzyjnie skonstruowana, aby była korzystna dla obu stron. Jakie podstawowe zasady związane z umowami franczyzowymi powinniśmy znać? Co zawiera przeciętna umowa franczyzowa? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Podstawowe zasady związane z umowami franczyzowymi
Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym jest franczyza. Istotna jest jednak kwestia umowy, która jest fundamentem porozumienia się franczyzobiorcy i franczyzodawcy. Warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, dzięki którym kwestia dogadania się będzie mniej problematyczna. Przede wszystkim w pierwszej kolejności powinniśmy poprosić o wzór umowy franczyzowej. Jeśli nie jest ona nam udostępniana, wówczas powinniśmy zachować szczególną ostrożność, bowiem istnieje prawdopodobieństwo, że firma ma coś do ukrycia. Pamiętajmy o tym, aby dokładnie zapoznać się z umową przed jej podpisaniem. Warto spojrzeć nawet na najmniejsze druczki. W końcu musimy być świadomi tego, jakie mamy prawa i obowiązki. Pod żadnym pozorem nie podpisujmy umowy, której nie rozumiemy- być może warto skontaktować się z prawnikiem? W każdym przypadku musimy być świadomi tego, jakie prawa i obowiązki posiadamy. Nie bójmy się inicjować zmian, a także bądźmy pewni swojej decyzji, bowiem często okazuje się ona nieodwracalna, co warto mieć na uwadze.
Umowa franczyzowa- co zawiera?
Umowa franczyzy to umowa nienazwana, dlatego też nie znamy jej specyfiki, bowiem takowa nie występuje. Nie ma właściwie sztywnych ram co do takiej umowy. Co więcej, trudno znaleźć jest wiarygodny wzór w sieci. Jakie elementy powinna więc posiadać? Niezbędne są oczywiście dane franczyzodawcy i franczyzobiorcy. Wskazujemy także na datę zawarcia porozumienia. Kolejną kwestią jest okres obowiązywania umowy. Najczęściej jest ona na czas określony. Jest ona dość wiążąca, bowiem rozstanie się z franczyzodawcą przed jej wygaśnięciem jest właściwie niemożliwe- warto mieć to na uwadze. Istnieją również umowy franczyzowe na czas nieokreślony. W tym przypadku współpraca może zostać zakończona właściwie w każdej chwili, po upływie okresu wypowiedzenia. Nie zapominajmy o tym, że w umowie powinny być zawarte przywileje franczyzobiorcy. Wśród nich wyróżnić możemy wyłączność terytorialną. W praktyce oznacza to, że na określonym obszarze nie otworzy się placówka pod tym samym szyldem. Częstym zjawiskiem jest także prawo pierwszeństwa. Charakteryzuje się tym, że jeśli franczyzodawca chciałby otworzyć placówkę w pobliżu istnienia innej, wówczas franczyzobiorca w pierwszej kolejności otrzymuje propozycję jej otworzenia. Oczywiście w umowie nie może zabraknąć praw i obowiązków obu stron. Konieczne okazuje się szczegółowe ich określenie, aby nie doszło do nieporozumień.