Edukacja w niepublicznej placówce zyskuje coraz szersze grono zwolenników, o czym świadczy fakt, że szkoły prywatne w Warszawie mają więcej chętnych, niż są w stanie przyjąć. Zwiększenie liczby miejsc mija się z celem, gdyż idea szkół niepublicznych zakłada m.in. stworzenie kameralnych warunków do nauki. W takich placówkach klasa liczy maksymalnie 20 uczniów, przy czym nauka przedmiotów maturalnych często odbywa się w grupach liczących 5-8 osób. Poza tym, szkoły niepubliczne w Warszawie należą do najbardziej elitarnych w Polsce, toteż sami rodzice nalegają na ograniczanie liczby miejsc. Czy zatem prywatne szkolnictwo jest lepsze od „darmowej” edukacji? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jednak z pewnością jest o wiele, wiele droższe.  

Ile trzeba zapłacić za naukę w prywatnej szkole?

pexels-photo-207691Snobizm, wychowanie pod kloszem, nastawienie na wyniki i rywalizację, brak „normalnego” dzieciństwa – to główne zarzuty stawiane przeciwko niepublicznej edukacji. Jednak to nie światopogląd, a bariera materialna nie pozwala na posłanie dziecka do prywatnej szkoły. O ile w mniejszych miejscowościach czesne kosztuje 300-500 zł miesięcznie, o tyle w Warszawie standardowe stawki oscylują wokół 1000 złotych.

W zależności od rodzaju szkoły (przedszkole, podstawówka, liceum) i prestiżu placówki, za edukację dziecka w stolicy możemy zapłacić od 10 000 zł do nawet 110 000 złotych! Aby zapisać dziecko do elitarnego przedszkola w Warszawie trzeba wysupłać ok. 50 000 miesięcznie, a szkoły podstawowe prowadzące lekcje w języku angielskim kosztują od 80 000 zł wzwyż.

Oczywiście to zaledwie koszty czesnego, które nie zawierają opłaty wpisowej (1000 – 4000 zł) i kosztów dodatkowych, tj. zakupu mundurka, ubezpieczenia, wycieczek czy obiadów. Jak widać, szkoły prywatne w Warszawie są poza zasięgiem przeciętnego Kowalskiego. Co prawda niektóre szkoły oferują programy stypendialne dla „cudownych dzieci”, jednak dotyczy to głównie placówek katolickich i prowadzonych przez fundacje.

Czy warto posłać dziecko do szkoły prywatnej w Warszawie?

pexels-photo-267885W samej tylko stolicy funkcjonuje ok. 260 szkół, a do najlepszych trzeba zapisać dziecko kilka lat wcześniej. Co przesądza o niesłabnącej popularności niepublicznego szkolnictwa?

Cóż, rodzice sugerują się różnymi kryteriami. Dla jednych najważniejsze jest poczucie elitarności i wyjątkowości. W końcu czesne w wysokości 50 tysięcy złotych zamyka drzwi przed dziećmi z rodzin gorzej sytuowanych. Rodzice mają pewność, że ich pociecha nie ma kontaktu z rówieśnikami z nizin społecznych, wychowywanych w ubogich czy wręcz patologicznych warunkach.

Jednak większość rodziców kieruje się głównie szerokimi możliwościami rozwoju dla swojego dziecka. Szkoły prywatne w Warszawie zapewniają bardzo wysoki pozom nauczania i często korzystają z alternatywnych systemów pedagogicznych, takich jak metoda Montessori czy metoda Waldorfska. W płatnych szkołach dziecko uczestniczy w ciekawych zajęciach, które wyzwalają kreatywność i wychodzą poza sztywne ramy państwowego nauczania.

[Głosów:18    Średnia:2.4/5]