Praca na swoim to praca 24/7, często okupiona stresem i nerwową atmosferą w domu. Jednak kiedy własny biznes wreszcie zaczyna przynosić dochody, pojawia się długo oczekiwana satysfakcja osobista i stabilizacja finansowa. Chcesz podjąć to ryzyko? W takim razie sprawdź, jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku.
Krok pierwszy – dobry biznesplan
Zacznij od biznesplanu, w którym starannie scharakteryzujesz swoje przedsięwzięcie. Określ w nim rodzaj działalności, produkty lub usługi oferowane przez Twoją firmę, strategię marketingową i choć wstępny kosztorys działalności. Bez biznesplanu będziesz poruszał się po omacku i możesz łatwo przecenić swoje możliwości. Jeśli czujesz się niepewnie, możesz skorzystać z usług firm, które zajmują się ekonomiczno-finansową analizą opłacalności działalności gospodarczej.
Krok drugi – podstawowe decyzje przedsiębiorcy
Jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku? Po sporządzeniu biznesplanu musisz ustalić, w jakiej formie prawnej chcesz prowadzić firmę (jednoosobowa działalność, spółka akcyjna, spółka z o.o., spółka cywilna, spółdzielnia), a także wybrać formę opodatkowania. Na tym etapie warto skorzystać z pomocy księgowego lub doradcy podatkowego, który wskaże najlepszy (lub możliwy) dla Ciebie system rozliczania się z fiskusem, tj. opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy karta podatkowa.
Krok trzeci – rachunek firmowy i pieczątka
W toku prowadzenia działalności pojawi się w wiele sytuacji, które będą wymagały dysponowania bankowym rachunkiem firmowym i pieczątką. Zgodnie z aktualnymi przepisami transakcje powyżej 15 tysięcy złotych muszą być opłacone przelewem na konto firmowe. W przeciwnym razie kwoty nie będzie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Warto przy tym dodać, że banki często żądają potwierdzenia umowy założenia konta firmowego poprzez pieczątkę, dlatego choćby z tego powodu warto wyrobić sobie taki „gadżet”. Ponadto pieczątka nadaje dokumentom firmowym oficjalny charakter, może być też wymagana przez urzędy i kontrahentów.
Krok czwarty – rejestracja firmy w CEIDG
Jak założyć działalność gospodarczą po kroku? Teraz będzie już z górki. Wystarczy wejść na stronę firma.gov.pl i wypełnić wniosek CEIDG. Następnie masz trzy wyjścia. Możesz wydrukować formularz i wysłać pocztą, przedtem poświadczając swój podpis u notariusza. Możesz przesłać wniosek przez aplikację i w ciągu 7 dni zgłosić się do urzędu gminy w celu podpisania go. Natomiast jeśli posiadasz podpis elektroniczny, możesz od razu podpisać formularz i wysłać go przez Internet. Gotowe, właśnie założyłeś własną firmę! Teraz wystarczy udać się do ZUS-u w celu zgłoszenia przedsiębiorstwa jako płatnika. Jeśli musisz zarejestrować firmę jako podatnika VAT, musisz jeszcze zgłosić się do urzędu skarbowego w celu wypełnienia stosownego formularza.